W 2020 r odwołano sezon żużlowy w lidze brytyjskiej, po tym jak w związku z koronawirusem, nie było możliwości przeprowadzenia imprez żużlowych z udziałem publiczności. Jest jednak nadzieja, iż 17 maja br SGB Premiership, Championship i National Leagues rozpoczną tegoroczną rywalizację, po tym jak rząd Wielkiej Brytanii zezwoli na mniejszych stadionach (jak np. stadiony żużlowe w Anglii) na zapełnienie kibicami do 50% ich pojemności.

Klubom sportowym w Anglii zaoferowano 300.000 funtów pożyczki od rządu Wielkiej Brytanii i Sport England (odpowiednik naszego Ministerstwa Sportu), aby pomóc tym organizacjom funkcjonować w czasach pandemii.

Kluby żużlowe poniosły różne koszty stałe w ubiegłym sezonie, a także podczas przygotowań do bieżącego sezonu i mamy nadzieję, że pożyczki oferowane przez rząd pomogą tym klubom wystartować w rozgrywkach w tym roku.

Według Sport England pożyczki obciążone są oprocentowaniem w wysokości dwóch procent. Kluby będą miały 10 lat na spłatę długu – dwuletnie „wakacje” w spłacie pożyczki i ośmioletni okres spłaty. Alternatywą jest opcja 20-letniej spłaty pożyczki z czteroletnim okresem „wakacji” i 16-letnim okresem spłaty.

Ciekawa sytuacja jest w przypadku drużyn startujących w SGB Championship z Glasgow i Edinburgh. Są to drużyny szkockie i nie kwalifikują się do programu pomocy, który dotyczy tylko klubów angielskich. Jednak start klubów ze Szkocji w rozgrywkach ligowych pozwala przypuszczać, iż otrzymali wsparcie od szkockiego rządu.

Nie jest znana liczba klubów, które będą ubiegać się o pożyczki od angielskiego rządu. Wiadomo, ze kluby wielosekcyjne, na swoje funkcjonowanie w tych czasach domagają się nie pożyczki – a bezzwrotnych dotacji od rządu. Sport England takie dotacje wydaje dla klubów tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Rob Godfrey, prezes British Speedway Promoters Ltd. powiedział:
Rząd i Sport England dają duże wsparcie dla brytyjskich klubów żużlowych w czasach pandemii, która negatywnie wpłynęła na funkcjonowanie klubów.

Poświęcono sporo czasu na poznanie specyfiki speedwaya, zrozumienie potrzeb poszczególnych klubów. W efekcie zapewniono te kluczowe fundusze, aby żużlowcy mogli w maju z czystą głową stanąć pod taśmą do sportowej rywalizacji o najwyższe trofea.

Mam nadzieję, że to dopiero początek wsparcia finansowego dla klubów żużlowych, a te z nich które są najbardziej narażone na skutki pandemii otrzymają szybko rządową pożyczkę – kończy swoją wypowiedź Goodfrey.