Jutro 05.08.2020 w gdańsku na stadionie Wybrzeża zostanie rozegrany Finał Mistrzostw Polski Par Klubowych. W zawodach wystartuje 7 par. W gdańskich mistrzostwach o tytuł rywalizować będą drużyny Betard Sparta Wrocław, RM Solar Falubaz Zielona Góra, Eltrox Włókniarz Częstochowa, Unia Leszno, ROW Rybnik, Moje Bermudy Stal Gorzów Wielkopolski i występujący w pierwszej lidze gospodarz – Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Zawody pierwotnie miały być rozegrane 20 lipca. Ale z uwagi na konieczność przebadania na ewentualną obecność koronawirusa zawodników Unii i ROWu zawody zostały przełożone.

W regulaminie tegorocznej walki o tytuł MPPK wprowadzono kilka zmian. Najistotniejszą jest ta, zezwalająca na wpisanie do rezerwy zawodnika młodzieżowego, czyli takiego który nie ukończył 21 lat. (Artykuł 824 pkt 2 Regulaminu Mistrzostw Polski i Nagród PZM). „Chcemy w ten sposób wspomóc juniorów, bo zależy nam, żeby w tym trudnym sezonie mieli jak najwięcej okazji do jazdy” – stwierdził Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Ważną zmianą jest wprowadzenie przepisu o możliwości zastąpienia rezerwowym zawodnika, który dotknął taśmy.

W gdańskim finale wszystkie ekipy wystąpią w ograniczonych składach. „Nie mieliśmy innego wyjścia i musieliśmy ograniczyć liczbę mechaników. Będzie ich maksymalnie czterech na drużynę. Gdybyśmy nie wprowadzili takiego zapisu, to w parkingu byłoby łącznie 21 żużlowców, 42 mechaników i 7 menedżerów. Wtedy ze względu na wprowadzone limity zabrakłoby miejsca dla innych osób, których obecność jest konieczna do rozegrania zawodów” – przekazał przewodniczący GKSŻ.

Tytułu mistrzowskiego broni Unia Leszno. W ubiegłorocznym finale MPPK rozegranym na torze w Bydgoszczy najlepsi okazali się Piotr Pawlicki i Dominik Kubera. I taki duet do obrony tytułu desygnuje Piotr Baron.

Składy pozostałych drużyn (z jednym wyjątkiem) zestawione są optymalnie. Jedynie drużyna Krzysztofa Mrozka wydaje się być personalnie najsłabsza. Ale jeszcze przed zawodami Przemysława Gierę może zastąpić Kacper Woryna.

W drużynie Sparty wystąpią Maciej Janowski i Gleb Czugunov. Biorąc pod uwagę tegoroczne osiągnięcia Spartan jest to najlepsze zestawienie w jakim Wrocławianie mogą wystąpić w tym finale. Z numerem 17 wystartuje któryś z dwójki juniorów: Przemysław Liszka – Michał Curzytek. Maksym Drabik w Lublinie był lepszy od Gleba, ale w bieżącym sezonie to Czugunov ma lepszą średnią biegową od Drabola.

Początek zawodów: środa 05.08.2020 o godz.19:00 Transmisja od 18:45 nSport+

Składy drużyn na Finał MPPK:

RM Solar Falubaz Zielona Góra:

1. Patryk Dudek

2. Piotr Protasiewicz

PGG ROW Rybnik:

3. Przemysław Giera

4. Mateusz Szczepaniak

Betard Sparta Wrocław:

5. Maciej Janowski

6. Gleb Czugunov

Eltrox Włókniarz Częstochowa:

7. Paweł Przedpełski

8. Jakub Miśkowiak

Fogo Unia Leszno:

9. Piotr Pawlicki

10. Dominik Kubera

Zdunek Wybrzeże Gdańsk:

11. Krystian Pieszczek

12. Robert Chmiel

20. Karol Żupiński

Moje Bermudy Stal Gorzów:

13. Bartosz Zmarzlik

14. Szymon Woźniak