Już jutro poznamy najlepszą ekipę w finale Monster Energy FIM Speedway of Nations 2021 w Manchesterze.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o sobotnim i niedzielnym finale. Garść niezbędnych informacji przygotowanych przez organizatorów Speedway of Nations.

O której?

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę (16-17.10.2021) zawody na National Speedway Stadium (kod pocztowy M12 4WB) rozpoczną się o 16:00 czasu brytyjskiego (17:00 na kontynencie). Nie daj się zaskoczyć wcześniejszą godziną rozpoczęcia imprezy niż rundy Speedway Grand Prix.

Rywalizacja

W zawodach wezmą udział reprezentacje: Wielkiej Brytanii (gospodarz imprezy) Polski, Szwecji, Danii, Australii, Łotwy i Francji. Wszystkie drużyny będą rywalizować w 21 biegach w sobotę i kolejnych 21 w niedzielę.

W zawodach FIM Monster Energy Speedway of Nations za dotarcie do mety zawodnik otrzymuje cztery punkty, trzy za drugie miejsce, dwa za trzecie i brak punktów za zajęcie czwartego miejsca, wykluczenie lub nieukończenie wyścigu.

System punktacji ma na celu nagradzanie jazdy zespołowej. Na przykład, jeśli Tai Woffinden dotrze do mety na pierwszym miejscu, a Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski ukończą bieg na 2 i 3 pozycji, wówczas drużyna polska wygrywa ten bieg 5-4.

Unikanie ostatnich miejsc ma kluczowe znaczenie do osiągnięcia sukcesu w FIM Monster Energy SON. Unikając czwartego miejsca w biegu drużyna zawsze zwycięży w biegu.

Punkty uzyskane podczas obu dni rywalizacji są na koniec sumowane. Najlepszy zespół po odjechaniu 42 biegów kwalifikuje się automatycznie do niedzielnego Wielkiego Finału.

Reprezentacje które po zakończeniu regularnych wyścigów dwudniowej rywalizacji zajmuą drugie i trzecie miejsce zmierzą się w biegu dodatkowym o awans do Wielkiego Finału Zwycięzca barażu dołączy do najlepszej ekipy by zmierzyć się z nią w Wielkim Finale, w którym rozstrzygnie się tytuł mistrza świata Monster Energy Speedway of Nations.

Każdy kraj ma w swoim zespole zawodnika poniżej 21 roku życia, który musi wziąć udział w co najmniej jednym wyścigu w oba dni finału.

Jeśli zawodnicy u21 nie zostaną nominowani do jazdy do czasu ostatniego biegu dnia danej reprezentacji, automatycznie zastąpią zawodnika mającego wystartować w ostatnim biegu reprezentacji w kasku koloru czerwonego lub białego.

Jeśli dwie drużyny uzyskają tyle samo punktów po 21 biegach, to reprezentacja kraju, który był lepszy w bezpośrednim wyścigu obu zainteresowanych drużyn, zajmie wyższą pozycję.

W przypadku, gdy co najmniej trzy drużyny ukończą zawody z takim samym dorobkiem punktowym wówczas, wszystkie reprezentacje otrzymują punkt bonusowy za każdy wyścig, w którym zajęły pierwsze i drugie miejsce lub drugie i trzecie miejsce. Drużyna z największą liczbą punktów bonusowych zajmuje wyższe miejsce.

Jeśli to nie pomoże w ustaleniu miejsc poszczególnych ekip, wówczas stosuje się „system odliczania”, przy czym drużyna, która osiągnęła najwięcej zwycięstw w wyścigach, zajmuje najwyższą pozycję. Jeśli nadal jest remis, brane są pod uwagę drugie, trzecie, a następnie czwarte miejsca. Przy czym ukończenie na czwartym miejscu jest uważane za lepsze niż wykluczenie lub nieukończenie wyścigu.

W bardzo mało prawdopodobnym przypadku, gdy zespoły nadal będą na tej samej pozycji, kraj z najwyższym rankingiem FIM zostanie umieszczony na wyższej pozycji.

 

Bilety 

Bilety na oba dni największej imprezy żużlowej w Wielkiej Brytanii w 2021 roku są już wyprzedane. 

Fani, którzy kupili bilety na odwołany finał Monster Energy SON 2020 w Manchesterze, nadal będą mogli z nich korzystać, aby dostać się na stadion.  

Dojazd

W związku z tym, iż Manchester City będzie również gospodarzem meczu Premier League, którego początek zaplanowano o godzinie 15:00 w sobotę, fanom na dotarcie na Narodowy Stadion Żużlowy będzie potrzeba więcej czasu niż zazwyczaj. 

Ze względu na trwające prace budowlane w pobliżu i wokół stadionu, parkowanie samochodów w okolicy jest bardzo ograniczone. Ograniczony parking jest dostępny w St Peter’s School, w cenie 10 GBP na oba dni. Ale trzeba wcześniej sobie zarezerwować miejsce parkingowe przez Internet. Link: https://www.bellevue-speedway.com/club-shop. Dostępnych jest 150 miejsc parkingowych oraz 50 miejsc dla osób niepełnosprawnych.  

Parking otwierany jest o godzinie 13:00 zarówno w sobotę, jak i w niedzielę i żaden inny parking nie będzie dostępny w okolicy stadioniu. 

Gorąco poleca się dojazd na stadion komunikacją miejską. W pobliżu centrum miasta znajduje się odpowiedni parking, a ze stacji Manchester Piccadilly jest kilka linii autobusowych, które zatrzymują się bardzo blisko stadionu National Speedway Stadium. Dostępne są również taksówki i samochody Uber. 

Chociaż w pobliżu stadionu znajduje się parking na ulicy, lokalni organizatorzy nie zalecają tego, a każde parkowanie na okolicznych ulicach jest na ryzyko właściciela. Fani proszeni są o uprzejmość wobec osób mieszkających w sąsiedztwie stadionu, podczas parkowania aut i nie blokowanie podjazdów lub dróg dojazdowych, ponieważ można otrzymać mandat za złe parkowanie lub auto zostanie odholowane na koszt właściciela. 

Zaplanuj swoją podróż do Manchesteru z odpowiednim zapasem czasu, aby cieszyć się na żywo finałem SoN w 2021 r.

 

Zdjęcie: media społecznościowe Speedway of Nations