Jak już pisaliśmy FIM postanowiła zmienić formułę rozgrywania zawodów o tytuł Drużynowego Mistrza Świata Juniorów. Dotychczas zawody te odbywały się w formie czwórmeczów, (w meczu występowały cztery drużyny).

27 sierpnia na Stadionie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy odbędzie się finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. To oznacza, że Polacy będą mogli powalczyć o obronę tytułu mistrzowskiego na swoim terenie.

Od początku istnienia zmagań, Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów zostały zdominowane przez reprezentację Polski. Biało-czerwoni wygrali 13 z 16 rozegranych do tej pory turniejów. Warto podkreślić, że ostatnie siedem edycji zmagań o DMŚJ padło łupem podopiecznych Rafała Dobruckiego. Ogółem Biało-Czerwoni stawali na podium 15 razy. Oprócz 13-u medali złotych Polacy zdobyli 1 srebrny i jeden brązowy. Tylko raz w dotychczasowej historii nie stanęli na pudle (2011 r – Bałakowo).

W tym roku w zmaganiach wystartuje siedem drużyn, złożonych z dwóch podstawowych zawodników oraz jednego rezerwowego. Oprócz Polaków, w finale wystąpią reprezentacje Danii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Szwecji, Australii i Czech.

Po raz pierwszy rozgrywki odbędą się w takim właśnie formacie. Jak powiedział dyrektor Komisji Wyścigów Torowych FIM, Armando Castagna: „Niewiele krajów może wystawić tak wielu dobrych zawodników poniżej 21 roku życia. W listopadzie ubiegłego roku mieliśmy siedem krajów chętnych do wzięcia udziału w tych mistrzostwach (DMŚJ), a inne kraje w gotowości. Postanowiliśmy więc zorganizować tylko jedną imprezę z siedmioma krajami, a system Speedway of Nations jest doskonały.
Zmagania o miano najlepszej juniorskiej reprezentacji żużlowej na świecie to doskonała okazja dla młodych zawodników, by zaprezentować swoje umiejętność przed szerszą publicznością. Jest to również sprawdzian dla przyszłych reprezentantów dorosłych reprezentacji narodowych. Od lat, Międzynarodowa Federacja Motocyklowa FIM rozwija projekty związane ze zmaganiami zawodników do 21. roku życia. W zeszłym roku, z powodu pandemii w zawodach nie mogły wystartować wszystkie drużyny, dlatego FIM postanowiło zmienić formułę turnieju.

To będzie piąty finał zmagań o tytuł najlepszej młodzieżowej reprezentacji żużlowej na świecie, który zostanie rozegrany w Polsce. Do tej pory zdarzyło się to już czterokrotnie: dwukrotnie w Rybniku (2006 i 2017) i po jednym razie w Gorzowie Wielkopolskim (2009) oraz Gnieźnie (2012). W każdym z nich zwyciężali zawodnicy Żużlowej Reprezentacji Polski.

Dzięki szybkiemu rozwojowi sportu żużlowego, jaki ma miejsce w ostatnim czasie w Bydgoszczy, miejscowy klub otrzymał szansę zorganizowania kolejnej międzynarodowej imprezy rangi mistrzowskiej.

To kolejna duża, międzynarodowa impreza żużlowa, która odbędzie się w Bydgoszczy. Nasze miasto ponownie znalazło się w kalendarzu FIM. Bydgoski tor pokazał wielokrotnie, że jest miejscem, gdzie odbywają się widowiskowe zawody i wierzę, że tak samo będzie i tym razem – powiedział Jerzy Kanclerz, prezes Abramczyk Polonii Bydgoszcz na oficjalnej stronie klubu.

Najbardziej utytułowani zawodnicy w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów (pięciu najlepszych):

LpZawodnikKrajLata występówZłotoSrebroBrązRazem
1.Bartosz Zmarzlik Polska2012–2016415
2.Maksym Drabik Polska2015–201944
2.Bartosz Smektała Polska2016–201944
4.Paweł Przedpełski Polska2013–2016314
5.Maciej Janowski Polska2008–2012314