W bieżącym sezonie obchodzimy 100 –lecie od momentu powstania. W związku z powyższym fimspeedway.com prezentuje po pięć najważniejszych wydarzeń jakie miały miejsce na torach, na których odbywają się zawody tegorocznego cyklu SGP.
Dzisiaj prezentujemy Bergring Arena w Teterow, gdzie FIM Speedway GP Niemiec odbędzie się już w najbliższą sobotę 10 czerwca.
1. RADOŚĆ DOYLE’A W 2016 ROKU
Speedway GP w Teterow po raz pierwszy odbyło się w 2016 roku. Wówczas Niemcy zorganizowali rundę SGP od czasu, gdy Gelsenkirchen było gospodarzem 100. Zaodów cyklu SGP w 2007 roku.
Zawody w Bergring Arena było również szczególne, ponieważ były to 200. zawody Speedway GP od czasu rozpoczęcia serii w 1995 roku.
Na trybunach stadionu w północno-wschodnich Niemczech zgromadził się spory tłum, który był świadkami drugiego z rzędu zwycięstwa australijskiego asa Jasona Doyle’a. Kangur zaledwie dwa tygodnie wcześniej stanął na najwyższym stopniu podium w Gorzowie.
Było to drugie z trzech zwycięstw Doyle’a w sezonie, ponieważ wygrał także następne zawody cyklu SGP w Sztokholmie. Niestety, jego walkę o tytuł przerwał wypadek podczas przedostatniej rundy w Toruniu. Później odbił sobie to niepowodzenie z nawiązką, zdobywając w końcu trofeum Speedway GP w 2017 roku.
2. ZWYCIĘSTWO ZAGARA
Słoweńska gwiazda Matej Zagar zyskał reputację człowieka, który potrafił przygotować najwyższą formę, gdy najbardziej tego potrzebował. Swój status w SGP ugruntował wielkim zwycięstwem w zawodach w Teterow w 2017 roku.
Pomimo zdobycia tylko jednego podium w tym sezonie, Zagar zanim rywalizował na Bergring Arena, tylko raz w ówczesnym sezonie stanął na podium zawodów SGP. Słoweniec pokazał swoje umiejętności na jednym z najtrudniejszych i najbardziej technicznych torów serii, wyprzedzając w tym turnieju Martina Vaculika i Jasona Doyle’a.
Było to pierwsze z dwóch zwycięstw z rzędu urodzonego w Lublanie zawodnika, który triumfował także w następnej rundzie w Sztokholmie. Ostatecznie na koniec sezonu zajął siódme miejsce w końcowej klasyfikacji SGP.
Wąskie zakręty Teterowa mogą być zniechęcające dla niektórych żużlowców cykluSpeedway GP, ale Zagar zwykle sprawdza się na torze, na którym trzeba kontrolować przepustnicę bardziej niż wykorzystywać samą moc swojego motocykla.
3. TETEROW UGRUNTOWUJE KLASĘ WOFFY’EGO
Po potknięciu w Słowenii na brytyjskiego bohatera Tai Woffindena wywierano presję, aby nie poddawał się w walce o tytuł indywidualnego mistrza świata w 2018 roku.
Kosztowne i kontrowersyjne wykluczenie w jednym z wyścigów w Krsko sprawiło, że Brytyjczyk w Słowenii zdobył tylko pięć punktów w klasyfikacji SGP. Bartosz Zmarzlik po tych zawodach zmniejszył stratę do Tajskiego w wyścigu o tytuł mistrza świata.
Ale Woffy przejął kontorlę nad wydarzeniami w cyklu SGP w momencie, kiedy najbardziej tego potrzebował. Brytyjczyk w 2018 roku odniósł wspaniałe zwycięstwo na Bergring Arena, wyprzedzając Doyle’a i Zmarzlika.
Wynik w Niemczech sprawił, iż Woffinden ustabilizował swoją formę na wysokim poziomie, co pozwoliło mu na wygranie ostatniej rundy SGP ówczesnego sezonu w Toruniu. Dzięki temu Tai w 2018 roku zdobył trzeci tytuł mistrza świata, stając się najbardziej utytułowaną brytyjską gwiazdą żużla.
4. MAGICZNE CHWILE W NIEMCZECH
Po opuszczeniu rundy otwierającej serię Speedway Grand Prix w 2019 rokau z powodu kontuzji, Polak Maciej Janowski miał świadomość, że jest mało prawdopodobne, aby zdobyć wówczas tytuł mistrza świata.
Ale zrobił ogromny krok w kierunku zakwalifikowania się do rywalizacji w 2020 roku, odnosząc wspaniałe zwycięstwo na Bergring Arena, pokonując w finale Bartosza Zmarzlika.
Po doświadczeniu nabytym podczas startów w Wielkiej Brytanii i Szwecji, Janowski jest kolejnym żużlowcem, który często udowadnia, że ciasyi techniczny tor nie jest mu straszny.
Jego triumf w Teterow był najlepszym występem w SGP dość przeciętnego sezonu 2018 w wykonaniu Magica, biorąc pod uwagę jego wysokie umiejętności. Zwycięstwo w Niemczech pozwoliło mu na zajęcie szóstego miejsca w klasyfikacji generalnej SGP 2018. Ale automatyczna kwalifikacja do rywalizacji w następnym sezonie mogłaby być wątpliwa, gdyby Janowski nie odniósł tego ważnego zwycięstwa w Niemczech.
5. DUDEK NAJLEPSZY W TETEROW PO PRZERWIE
Covid-19 sprawił, iż przez dwa lata w Teterow nie odbywały się zawody cyklu SGP. Impreza o tytuł IMŚ powróciła do tego niemieckiego miasteczka po tym jak promotorem cyklu SGP został Discovery Sports Events w 2022 roku.
Wymagający tor w Teterow weryfikował umiejętności największych gwiazd żużla. Patryk Dudek mimo, iż miał słaby początek w ówczesnym cyklu SGP – był gotowy na rywalizację o najwyższe cele w Niemczech.
Po zdobyciu pięciu punktów w pierwszych trzech rundach, Dudek w Teterow nie mógł odpuścić w kolejnych biegach i wygrał całe zwody. Dla Zielonogórzanina był to najlepszy występ w SGP 2022. Pozwoliło mu to na zajęcie siódmego miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu IMŚ. Nie uzyskał automatycznego awansu do rywalizacji w 2023 roku. Ale to sprawiło, iż uzyskał stałą dziką kartę na rywalizację w 2023 r. od Komisji SGP.
Ale co najważniejsze, Speedway GP wrócił na niemiecką ziemię. Zawody w 2022 roku były również wyjątkowe dla brytyjskiej gwiazdy Roberta Lamberta, który wówczas dotarł do swojego pierwszego w historii finału SGP, zajmując w nim czwarte miejsce.
Co wydarzy się podczas FIM Speedway GP Niemiec 2023 – Teterow 10 czerwca? Bądź tam i dowiedz się! Bilety są dostępne na stronie: https://bergring-teterow.de/der-vorverkauf/
Źródło: fimspeedway.com