Dariusz Michalak urodził się 16 grudnia 1968 w Buchałowie jest wychowankiem Falubazu Zielona Góra. Były żużlowiec kończy dziś 55 lat, z czego 35 lat swojego życia spędził na wózku inwalidzkim.

Przez całą karierę reprezentował barwy Falubazu Zielona Góra. Licencję żużlową zdobył w wieku 16 lat w 1984 roku. W zawodach zadebiutował 19 października tego roku na torze w Bydgoszczy. W 1986 roku zdobył wraz z kolegami z drużyny brązowy medal MDMP. W sezonie 1988 zdobył złoty medal MMPPK na torze w Rzeszowie wraz ze Sławomirem Dudkiem i Zbigniewem Błażejczakiem.

W tym samym roku był członkiem „złotej” ekipy Falubazu Zielona Góra w bydgoskim finale MDMP. Występ w tej imprezie 14 września 1988 roku zakończył jego obiecująco rozwijającą się karierę żużlową. Uczestniczył w poważnym wypadku w biegu z Wojciechem Momotem, Waldemarem Cieślewiczem i Krzysztofem Kuczwalskim. Sędzia winnym całego wydarzenia uznał Momota, który został wykluczony z powtórki biegu. Zawodnikowi ROW-u podniosło przednie koło i wjechał w Waldemara Cieślewicza, który tracąc panowanie nad motocyklem staranował Dariusza Michalaka. W wyniku poniesionych obrażeń Dariusz Michalak do dziś porusza się na wózku inwalidzkim.

Wypadek z 14 września 1988 roku z finału MDMP z Bydgoszczy:

W 2018 roku w Bydgoszczy odbył się turniej „Asy dla Tomasza Golloba”. Było to wsparcie dla naszego mistrza świata po jegu wypadku na crossie w2017 roku.

Wówczas Dariusz Michalak pożalił się w Radiu Zielona Góra:

Jest więcej zawodników, którzy ulegli wypadkowi na żużlu, a nie na crossie i dla nich nie ma pomocy, a wszyscy zbierają dla Golloba. Nie jestem przeciwko temu, bo każdemu się coś należy. Czasem jednak trzeba pamiętać, że są też inni potrzebujący.
Chciałbym, żeby pomagano też innym zawodnikom, organizowano imprezy dla niepełnosprawnych. Dlaczego jest zainteresowanie tylko Gollobem, a nie też innymi zawodnikami po wypadkach?
Kiedyś chciałem otworzyć fundację dla osób niepełnosprawnych po wypadku na żużlu, ale mi na to nie pozwolono. Na dziś jest echo, jeśli chodzi o osoby na wózkach
– smutnym stwierdzeniem zakończył rozmowę Michalak.

Dariusz Michalak nie zerwał jednak całkowicie ze sportem. Uprawiał m.in. tenis stołowy dla niepełnosprawnych. Jest prezesem Zielonogórskiego Stowarzyszenia Tenisa „Tennis Wheelchairs”.

Miał też w tym sporcie swoje sukcesy, o czym informował Zielonogórski Portal Sportowy (sport.zgora.pl): Zawodnicy Zielonogórskiego Stowarzyszenia Tenisa Tennis Wheelchair w składzie Dariusz Michalak, Ryszard Szczygieł, Paweł Miętrkiewicz zdobyli brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski w Tenisie na Wózkach rozgrywanych w Płocku w dniach 7-9.08.2015.

Zdjęcie: sport.zgora.pl