W dotychczas rozegranych niepełnych 9 seriach rozgrywek tegorocznej batalii o Drużynowe Mistrzostwo Polski na fotelu lidera zasiada Sparta. Wrocławianie na swoim koncie mają 16 punktów i nawet zwycięstwo Stali za 3 punkty w Lublinie nie zrzuci Spartan z pierwszego miejsca.

Jak prezentuje się dotychczas Sparta w tak dobrym dla nich sezonie?

Wychowanek Sparty Maciej Janowski to prawdziwy lider drużyny. W dotychczasowych meczach trzy razy kończył zawody niepokonany przez przeciwnika. Za każdym razem zdobywał „płatny komplet” punktów – czyli 14 pkt. Plus bonus. W tym sezonie żaden z rywali nie zanotował aż tylu kompletów punktów.

Maciej Janowski ma obecnie najlepszą średnią w lidze – 2,646 pkt./bieg. Dotychczasowy lider Bartosz Zmarzlik ma rozegrany jeden mecz mniej, a jego średnia wynosi 2,619 pkt./bieg.

Piątkowa wygrana na Motoarenie była szóstym zwycięstwem Sparty w Toruniu. Trzy wygrane Wrocławianie zanotowali na poprzednim stadionie w latach 1960, 1999, 2004. Tyle samo zwycięstw Spartanie odnieśli na Motoarenie – w latach 2017, 2019 i 2021. Ostatnia wygrana 54-36 jest najwyższą porażką Torunian w historii na nowym stadionie.

Do tej pory Spartanie mogą poszczycić się największą ilością podwójnych zwycięstw (5-1) z rywalami. Wrocławianie 30 razy przyjeżdżali do mety na dwóch pierwszych miejscach. Na drugim miejscu jest Stal Gorzów z 24 podwójnymi wygranymi w biegu. Ale Gorzowianie mają rozegrany jeden mecz mniej. W najbliższą niedzielę Stal będzie miała 15 szans na poprawę wyniku Sparty.

Para Artem Łaguta-Maciej Janowski w 11 biegach uzyskała 45 punktów (ich rywale w tych biegach: 21). Średnia Wrocławian wynosi 4,091 pkt. Pięć razy wygrali 5-1, zanotowali 3 wygrane 4-2, dwa remisy i ponieśli tylko jedną porażkę 2-4.
Jeszcze lepiej spisuje się para Tai Woffinden-Artem Łaguta. Wystartowali ze sobą tylko w 5 biegach, ale odnosili same zwycięstwa: trzy razy 5-1 i dwa razy 4-2 (bilans: 23 pkt. zdobyte, 7 straconych). Średnia tej pary to 4,6 pkt./bieg.

Najsłabszym biegiem w wykonaniu Spartan jest bieg dziesiąty. Wrocławianie zdobywają w nim przeciętnie 2,89 pkt. W pozostałych biegach przeciętna zdobytych punktów wynosi ponad 3 pkt. Najlepszym biegiem zawodników wrocławskich jest bieg 13, w którym przeciętnie żużlowcy Sparty zdobywają 4,22 pkt./bieg.

W trzech ostatnich meczach zawodnicy Sparty nie ponieśli żadnej porażki w pojedynczym biegu. Ostatnia porażkę Wrocławianie ponieśli w XV wyścigu meczu szóstej kolejki we Wrocławiu przeciwko Stali Gorzów. Przegrali wówczas 1-5. Oznacza to, że od 45 biegów Spartanie są niepokonani na ekstraligowych torach. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż 30 z tych biegów Wrocławianie rozegrali na torach w Zielonej Górze i Toruniu.