21 sierpnia 1955 roku w Lesznie Edward Kupczyński z Wrocławia triumfował w drugim finale Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zwycięzca na Stadionie im. Alfreda Smoczyka wywalczył komplet punktów. Włodzimierz Szwendrowski z Łodzi uplasował się na drugiej pozycji. Trzecia lokata przypadła dla Floriana Kapały z Rawicza. Zawody były jednocześnie Memoriałem Alfreda Smoczyka.

W 1955 roku by zostać mistrzem Polski należało być najlepszym w cyklu czterech turniejów finałowych. Do klasyfikacji końcowej zaliczano wyniki z trzech najlepszych zawodów. Przy równej ilości punktów po zakończeniu rywalizacji o tytuł IMP o wyższej pozycji w klasyfikacji końcowej decydowała większa ilość zwycięstw w ostatnim turnieju we Wrocławiu.

Edward Kupczyński miał nawet szanse na tytuł mistrzowski.  W ostatnim turnieju cyklu IMP we Wrocławiu w pierwszym swoim starcie zanotował defekt motocykla. Z 11 punktami zakończył ostatnią rundę tuż poza podium.

W klasyfikacji końcowej 11 Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu w 1955 roku Kupczyński również zajął czwartą pozycje, z stratą jednego punktu do drugiego Andrzeja Krzesińskiego i trzeciego Zbigniewa Raniszewskiego. Do zwycięzcy z 1955 roku w IMP Włodzimierza Szwendrowskiego stracił cztery oczka.

Wyniki drugiej rundy IMP, 21 sierpnia 1955 r, Leszno:
1. Edward Kupczyński (Wrocław) – 15 pkt.
2. Włodzimierz Szwendrowski (Łódź) – 13
3. Florian Kapała (Rawicz) – 11
4. Andrzej Krzesiński (Leszno) – 11
5. Marian Spychała (Rawicz) – 9
6. Mieczysław Połukard (Bydgoszcz) – 8
7. Eugeniusz Nazimek (Rzeszów) – 7
8. Tadeusz Teodorowicz (Wrocław) – 7
9. Janusz Suchecki (Budowlani Warszawa) – 7
10. Kazimierz Bentke (CWKS Warszawa) – 6
11. Marian Kaiser (CWKS Warszawa) – 6
12. Zbigniew Raniszewski (Bydgoszcz) – 6
13. Konstanty Pociejkowicz (Wrocław) – 5
14. Norbert Świtała (Bydgoszcz) – 3
15. Stanisław Kowalski (Leszno) – 3