W niedzielę fani żużla będą emocjonować się kolejnymi pojedynkami. 10 kwietnia br. odbędą się trzy mecze – jeden  w I lidze i dwa w ekstralidze.

Prezentujemy składy drużyn walczących dzisiaj. Zapraszamy na zapowiedź poszczególnych spotkań, a także przedstawiamy nasze typy.

I Liga

Falubaz Zielona Góra – Start Gniezno

Awizowane Składy:

Start Gniezno
1. Antonio Lindbaeck
2. Ernest Koza
3. Oskar Fajfer
4. Szymon Szlauderbach
5. Michael Jepsen Jensen
6. Marcel Studziński
7. Mikołaj Czapla
8. Philip Hellstroem-Baengs

Falubaz:
9.  Jan Kvech
10. Krzysztof Buczkowski
11. Rohan Tungaate
12. Piotr Protasiewicz
13. Max Fricke
14. Fabian Ragus
15. Dawid Rempała

W zeszłym sezonie Start zajął siódme miejsce w I lidze, a Falubaz 8 miejsce w Ekstralidze spadł o klasę niżej.

Skład Startu przed obecnym sezonem został dosyć mocno przemeblowany. Liderem powinien być któryś z obcokrajowców. Do ścigania w Polsce wraca były uczestnik GP Antonio Lindbaeck. Dosyć mocnym punktem zespołu powinien być Oskar Fajfer. Możliwe że większą szansę w dzisiejszym meczu dostanie objawienie SON Hellstroem-Baengs. Zespół będzie walczyć o utrzymanie.

W drużynie Falubazu również liderami będą obcokrajowcy. Jako jedyny zespół 1 ligi mają w składzie stałego uczestnika GP. Większą szansę do pokazania się na torze powinien dostać Jan Kvech. Skład minimalnie zmieniony, w porównaniu z ubiegłym sezonem (odszedł Patryk Dudek). Będą walczyć o awans.

Siła zespołów:

Juniorzy
Zarówno doświadczenie jak i poziom przemawiają zdecydowanie za Falubazem. Ale na pewno juniorzy Startu będą chcieli się pokazać. W tej formacji przewaga Falubazu.

U24
Po stronie Falubazu Czeski talent z doświadczeniem ekstraligowym Jan Kvech. Po stronie gości w podstawowym składzie również doświadczony były junior z Leszna Szlauderbach oraz olbrzymi Szwedzki talent Hellstrom-Boengs. Tu moim zdaniem przewaga gości.

Zagraniczni seniorzy
Zarówno Lindbeck jak i Jensen to byli uczestnicy GP, ale lata świetności mają za sobą. Fricke pokazał, że potrafi nawet w turniejach GP wygrywać, Tungate również ma spore doświadczenie. W tej formacji –  olbrzymia przewaga gospodarzy.

Polscy seniorzy
Zarówno Fajfer jak i Koza prezentują solidny poziom I ligowy. Po przeciwnej stronie wystąpi  były uczestnik GP Piotr Protasiewicz oraz doświadczony w ekstralidze Buczkowski. Ponownie przewaga gospodarzy.

Mój typ

58-32

I doświadczenie i poziom zdecydowanie po stronie gospodarzy.

Ekstraliga

Arged Malesa Ostrów  –  GKM Grudziądz

Awizowane składy

GKM Grudziądz
1. Nicki Pedersen
2. Krzysztof Kasprzak
3. Fredrik Jacobsen
4. Przemysław Pawlicki
5. z/z
6. Kacper Pludra
7. Kacper Łobodziński

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
9. Oliver Berntzon
10. Tomasz Gapiński
11. Grzegorz Walasek
12. Matias Nielsen
13, Chris Holder
14. Jakub Krawczyk
15. Sebastian Szostak
16. Tim Soerensen

W zeszłym sezonie GKM 7 miejsce w ekstralidze, Ostrów 1 w I lidze i awans do ekstraligi.

GKM w miejsce Bjerre’go zakontraktował Tarasienke, ale muszą korzystać z z/z ze względu na zawieszanie Rosjan. Dokonano zmian w formacji juniorskiej. Jacobsen zajął miejsce Lachbauma.

Arged Malesa straciła najlepszego zawodnika u24 w 1 lidze – Patricka Hansena. W jego miejsce przyszli Nielsen i Soerensen. Miejsce Klindta w składzie zajął były mistrz świata Chris Holder.

Bezpośredni pojedynek zespołów które walczyć będą o utrzymania.

Siła zespołów

Juniorzy
Goście wystąpią z mającymi doświadczenie ekstraligowe juniorami. Jeśli chodzi o Arged Malesę to są to debiutanci na tym poziomie, ale solidni zawodnicy I ligowi. Tu przewaga gospodarzy.

U24
Jakobsen to dobry I ligowiec, natomiast w Arged Malesie wystąpi 2 solidnych II ligowców. Na remis z lekkim wskazaniem na gospodarzy.

Zagraniczni seniorzy
W GKM jest tylko były 3 krotny mistrz świata Nicki Pedersen. Jeśli chodzi o gospodarzy w składzie jest  również mistrz świata Chris Holder oraz były uczestnik GP Berntzon. Jeśli chodzi o z/z na wyjeździe goście może uzyskają około 6-7 pkt – nie więcej. Przewaga gospodarzy jednak. Holder będzie chciał się odrodzić po nieudanym sezonie a Nicki swoje lata już ma.

Polscy seniorzy
U gości są w skaldzie były wicemistrz świata Krzysztof Kasprzak i doświadczony Przemysław Pawlicki. U gospodarzy również doświadczeni ale wiekowi Gapiński i Walasek. Tutaj zdecydowana przewaga gości.

Mój typ

55-35

Olbrzymia szansa przed zespołem z Ostrowa i oni tę szansę dziś wykorzystają.

Sparta Wrocław – Apator Toruń

Awizowane składy

Apator:
1. Jack Holder
2. Paweł Przedpełski
3. Robert Lambert
4. z/z
5. Patryk Dudek
6. Krzysztof Lewandowski
7. Denis Zieliński

Sparta:
9.    zz
10. Daniel Bewley
11. Tai Woffinden
12. Gleb Chugunow
13. Maciej Janowski
14. Michał Curzytek
15. Bartłomiej Kowalski

W zeszłym sezonie Apator zajął 6 miejce, a Sparta zdobyła drużynowe mistrzostwo Polski.

Bezpośrednie starcie: 51-39 w 2 kolejce sezonu 2021.

W drużynie gości nastąpiły spore zmiany. W miejsce Adriana Miedzińskiego przyszedł Patryk Dudek a za Chrisa Holdera – Sajfutdinov. Jjednak za Rosjanina będzie musiała być stosowana z/z. Doszedł także Denniz Zieliński.

W Sparcie będzie stosowane z/z za mistrza Świata Artema Łagutę. W miejsce Przemka Liszki, który skończył wiek juniora przyszedł Bartłomiej Kowalski.

Cel obu zespołów jest jasny – złoty medal DMP.

Ocena sił:

Juniorzy
Lewandowski zaliczył jeden sezon w ekstralidze, a Zieliński też ma doświadczenie w walce na najwyższym poziomie żużlowym w Polsce. W Sparcie jest duży talent Kowalski oraz czyniący postępy Michał Curzytek. W tej formacji – przewaga po stronie gospodarzy.

U24
W ekipie  gości jest doświadczony stały uczestnik GP Robert Lambert, a w Sparcie młody i utalentowany, robiący stałe postępy Bewley- również stały uczestnik GP. Tutaj remis ze wskazaniem na gości.

Polscy seniorzy
W Apatorze jest dwóch stałych uczestników GP: były wicemistrz świata Patryk Dudek oraz Paweł Przedpełski. Po stronie Sparty: Gleb Czugunow oraz drugi zawodnik jeśli chodzi o średnią z zeszłego sezonu Maciej Janowski. Tutaj remis ze wskazaniem na gospodarzy.

Zagraniczni seniorzy
Oba zespoły  zastosują z/z za pierwszego i trzeciego zawodnika świata z 2021 r. – więcej raczej zyskają na swoim torze gospodarze. To w tej formacji należy upatrywać przewagi Wrocławian. Jack Holder –  stały uczestnik GP, a po stronie gospodarzy 3 krotny mistrz świata – Tai Woffinden. Tu przewaga gospodarzy.

Mój typ: 50-40

W tym meczu zobaczymy siedmiu stałych uczestników GP: trzech z Wysp Brytyjskich, trzech z Polski i jeden z Australii. Apator po słabym sezonie wzmocniony, ale jednak Sparta u siebie jest bardzo mocna.