To już dziś 18 sierpnia w Warszawie odbędzie się spotkanie prezesów klubów żużlowych z zarządzającymi PGE Ekstraligą. W mediach społecznościowych speedwayekstraligi pojawiła się informacja: Ekstraliga żużlowa 3.0 nowe perspektywy. Ekstraliga 3.0 To nowy projekt przygotowany przez #PGEEkstraliga dotyczący strategii na najbliższe 4 lata. Więcej wkrótce. Zapewne pomysły włodarzy najlepszej żużlowej ligi na świecie zostaną przedstawione dzisiaj prezesom klubów ekstraligowych.

Ale nie tylko to będzie tematem spotkania w Warszawie. Na pewno zostaną omówione wszystkie kwestie regulaminowe na przyszły sezon. Wszyscy są bardzo ciekawi jak zostanie rozwiązana kwestia drużyn rezerwowych ekip występujących w PGE Ekstralidze.

Jednym z rozwiązań jest powołanie ligi rezerw zespołów ekstraligowych. Maiłyby to być osobne rozgrywki, ale nie znana jest jeszcze formuła tej rywalizacji. Czy będą to spotkania drugich drużyn przed meczem w PGE Ekstralidze? Proponuje się by w składzie rezerw występowali zawodnicy, którzy nie ukończyli 24 roku życia. Jednak przepis o zawodniku u24 w drużynie ekstraligowej ma pozostać niezmieniony. Liga rezerw ma być stworzona jako miejsce dla zawodników nie mieszczących się w podstawowych składach swoich drużyn. Wielu zawodników po skończeniu wieku juniora nie d”odnajduje się” w dorosłym żużlu i w wieku 23-24 lat kończy karierę. Będzie to też miejsce w którym zawodnicy po licencji, przegrywający z kolegami rywalizację o miejsce w pierwszej drużynie, będą mogli się „rozjeżdżać” podczas rywalizacji na torze.

Z funduszami przeznaczonymi na drużynę rezerw nie powinno być problemu. W lutym PGE Ekstraliga podpisała rekordowy kontrakt z telewizją Canal+. Nowy kontrakt telewizyjny opiewa na 242 mln złotych i ma obowiązywać w latach 2022 – 2025. Czyli do podziału na 8 klubów ekstraligowych będzie więc 60 milinów w ciągu roku.

Pisaliśmy już o obowiązku posiadania od 2022 r. przez kluby PGE Ekstraligi plandek przykrywających tor w razie zapowiadanego deszczu. Teraz nie powinno być więc problemu ze sfinansowaniem tego przedsięwzięcia.

W lutym po podpisaniu umowy z Canal+ prezes PGE Ekstraligi Wojciech Stępniewski powiedział między innymi: Pracujemy nad listą spraw związanych z takimi rozwiązaniami, na których skorzysta dyscyplina, ale także kluby. Plandeki, odwodnienie, drużyny rezerw, cykl zawodów na motocyklach z silnikami 250 ccm i 125 ccm, struktura szkoleniowa, może rozpoczęcie wszystkiego od małych dzieci na pitbikach, marketing na jeszcze lepszym poziomie, struktury organizacyjne i zasoby ludzkie.

A jakie będą efekty spotkania z prezesami klubów ekstraligowych i co zostanie zrealizowane z planowych zamierzeń władz PGE Ekstraligi, dowiemy się niebawem.

Oby wprowadzone zmiany miały realny wpływ na poprawę funkcjonowania żużla w Polsce.