Stadion im. Edwarda Jancarza ugruntował swoją pozycję jako jeden z najlepszych specjalnie zbudowanych stadionów wyścigów torowych na świecie od czasu, gdy po raz pierwszy gościł FIM Gorzów Speedway GP w 2011 roku.

Stadion, na którym startują giganci PGE Ekstraligi – Stal Gorzów, regularnie gości światowej klasy zawody, a w 2022 roku był gospodarzem niezapomnianego FIM Gorzów Speedway GP, w którym klubowi bohaterowie Anders Thomsen, Martin Vaculik i Bartosz Zmarzlik stanęli na podium.

W mieście, które żyje i oddycha żużlem, niewiele jest lepszych miejsc na weekend pełen akcji na żużlu.

Gorzów Wielkopolski to prawdziwie żużlowe miasto i nie ma lepszego czasu na wizytę niż weekend FIM Gorzów Speedway GP! Z dala od stadionu wybierz się na spacer lub zrelaksuj się nad Wartą na Bulwarze Nadwarciańskim, gdzie znajdziesz kawiarnie i restauracje. Przejdź przez most do centrum handlowego NoVa Park, gdzie w klubowym sklepiku można odebrać pamiątkę żużlową Stali Gorzów. Nie zapomnij zrobić sobie selfie z pierwszym bohaterem żużla w mieście – zobacz wykonany z brązu pomnik legendarnego Edwarda Jancarza. Odwiedź Katedrę Najświętszej Marii Panny lub Spichlerz – wystawę sztuki i muzeum ukazujące historię miasta.

Bartosz Zmarzlik, trzykrotny indywidualny mistrz świata, na gorzowskim torze stawiał pierwsze kroki w dorosłym żużlu. Później przez wiele lat jeździł w barwach miejscowej Stali, skąd po zakończeniu poprzedniego sezonu przeszedł do Motoru Lublin. Turnieje Grand Prix na stadionie im. Edwarda Jancarza wygrał dwukrotnie – w 2014 i 2020 roku.

– Na pewno faworyt jest jeden. Czy to wykorzysta? Trudno przesądzić. W przeszłości turnieje w Gorzowie Wielkopolskim kończyły się wieloma niespodziankami, nieraz zwyciężali debiutanci czy zawodnicy, którzy długo nic nie wygrywali, chociażby Anders Thomsen w ubiegłym roku. Dlatego myślę, że w sobotę będzie ciekawie – powiedział przed zawodami trener Stali Stanisław Chomski.

Na liście startowej jest czterech Polaków. Na torze, oprócz Zmarzlika, pojawią się także zajmujący 13. miejsce w klasyfikacji generalnej Patryk Dudek (23 pkt), 14. Maciej Janowski (21) oraz jadący z dziką kartą Szymon Woźniak.

Rezerwowymi będą z kolei dwaj inni Biało-Czerwoni – Oskar Fajfer i Wiktor Jasiński.

Zmagania w Gorzowie Wielkopolskim odbędą się w sobotę 24 czerwca. Najpierw, na 13.00, zaplanowano kwalifikacje, po których żużlowcy wybiorą pola startowe w głównym turnieju. Później – o 19.00 – początek zawodów.

Rywalizację skomentują Michał Korościel i Rafał Lewicki.

Obie transmisje będzie można oglądać w Eurosporcie Extra w Playerze. Relacja z kwalifikacji również w Eurosporcie 1, a z zawodów – na antenie ogólnodostępnego kanału TTV.

W sobotniej rundzie SGP pojadą:
Bartosz Zmarzlik (Polska),
Jack Holder (Australia),
Jason Doyle (Australia),
Fredrik Lindgren (Szwecja),
Martin Vaculik (Słowacja),
Leon Madsen (Dania),
Robert Lambert,
Dan Bewley,
Tai Woffinden (cała trójka Wielka Brytania),
Max Fricke (Australia),
Mikkel Michelsen,
Anders Thomsen (obaj Dania),
Patryk Dudek,
Maciej Janowski (obaj Polska),
Kim Nilsson (Szwecja)
i Szymon Woźniak (Polska)
Rezerwowi: Oskar Fajfer i Wiktor Jasiński (obaj Polska)