Po trzech tygodniach przerwy wraca rywalizacja o tytuł najlepszego żużlowca świata. Już dziś 25 czerwca o godz. 19:00 na stadionie Edwarda Jancarza w Gorzowie Wlkp. odbędzie się piata tegoroczna runda Speedway Grand Prix.

Poprzednie zawody SGP w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się 11 i 12 września 2020 roku. W pierwszym triumfował Bartosz Zmarzlik, a w drugim Szwed Fredrik Lindgren.

Łącznie w mieście nad Wartą turnieje w ramach rywalizacji o tytuł indywidualnego mistrza świata w jeździe na żużlu odbywały się 10-krotnie.

Po czterech zawodach tegorocznego cyklu liderem klasyfikacji generalnej oraz jednym z głównych faworytów jest Zmarzlik. Zwłaszcza, że wystąpi na torze, na którym stawiał swoje pierwsze kroki w profesjonalnym żużlu.

Gorzowianin zapewne będzie chciał powiększyć swoja przewagę w klasyfikacji generalnej SGP. Jednak rywale nie położą się na torze bez walki. Ostatni mecz Sparty ze Stalą w Gorzowie pokazał, że nawet na własnym torze Zmarzlik jest do pokonania. Bartosz musiał uznać wyższość Macieja Janowskiego i Daniela Bewleya.

Do grona faworytów należy zaliczyć również zwycięzcę poprzedniej rundy, Patryka Dudka, czy będącego ostatnio w świetnej formie Roberta Lamberta. Dobrej jazdy należy spodziewać się także po Martinie Vaculiku, Andersie Thomsenie i Szymonie Woźniaku, którzy w rozgrywkach ligowych reprezentują barwy Moje Bermudy Stali Gorzów.

– Trudno wymienić tych wszystkich, którzy mają szanse walki o tytuł i najlepsze miejsce w tym turnieju. To jest Grand Prix, ważna będzie dyspozycja danego dnia. Liczę przede wszystkim na swoich zawodników, między innymi na Bartosza. Myślę, że na tym torze czołówka nie będzie miała tylu wpadek, jak na pozostałych w cyklu. Trzeba być tutaj bardzo czujnym i ciułać punkty, żeby wejść do półfinału i finału – powiedział Stanisław Chomski, klubowy trener gorzowianina.

Miejmy nadzieję, że organizatorzy nie zepsują zabawy zarówno kibicom jak i samym zawodników i tor będzie przygotowany tak by pozwalał na walkę na całej jego długości i szerokości.

W Gorzowie Wielkopolskim wystartuje aż pięciu Polaków. Do czterech stałych uczestników cyklu, czyli Zmarzlika, Macieja Janowskiego, Patryka Dudka oraz Pawła Przedpełskiego dołączy również jadący z „dziką kartą” Szymon Woźniak.

Dodatkowo rezerwowymi będą młodzieżowcy miejscowej Stali, czyli Wiktor Jasiński oraz Oskar Paluch.

Jest dobra informacja dla kibiców żużlowych w Polsce.

Rywalizacja o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu ponownie zagości na ogólnodostępnym, niekodowanym kanale TTV. W sobotę 25 czerwca wszyscy fani żużla będą mogli obejrzeć 5. rundę cyklu Speedway Grand Prix. Transmisja zawodów SGP Polski w Gorzowie od godz. 18:30 w TTV oraz Eurosporcie Extra w Playerze. 

Harmonogram zawodów o Grand Prix Polski 2022:

sobota, 25 czerwca
13.00 – kwalifikacje
18.30 – początek studia przed GP Polski
19.00 – początek zawodów
ok. 22.00 – zakończenie zawodów