W końcu  nadszedł ten dzień kiedy zaczyna się ligowe ściganie. Dzisiaj (o ile się odbędą) 2 mecze (obie transmitowane na żywo w eleven sports i tylko ekstraliga. Czas na zapowiedź i typy.

Włókniarz Częstochowa   –    Unia Leszno

Awizowane składy:

Unia:
1. Jason Doyle
2. Janusz Kołodziej
3. David Bellego
4. Jaimon Lindsey
5. Piotr Pawlicki
6. Hubert Jabłoński
7. Antoni Mencel

Włókniarz:

9.   Leon Madsen
10. Bartosz Smektała
11. Kacper Woryna
12. Jonas Jeppesen
13. Fredrik Lindgren
14. Mateusz Świdnicki
15. Jakub Miśkowiak

W zeszłym sezonie Unia 4 miejsce, Włókniarz 5

 bezpośrednie starcie w zeszłym sezonie w 2 kolejce 41-49

Unia przystąpi osłabiona brakiem kontuzjowanego juniora Damiana Ratajczaka. Włókniarz w pełnym składzie.

Jeśli chodzi o zmiany Włókniarz w tym sezonie ta sama 7 co przed rokiem w Unii zmiany w formacji juniorskiej oraz co najważniejsze strata Emila Sajfutdinova, która jednak nie wyszła im za złe bo jak wiadomo gdyby został konieczna byłaby z/z ze względu na zawieszenie. Tak to zyskali najlepszego zawodnika I ligi w zeszłym sezonie Davida Bellego dla którego dzisiejszy mecz to będzie debiut w elicie.

Po zawieszeniach rosyjskich zawodników zapewne oba kluby chcą wykorzystać szansę i powalczyć o medale.

Siła zespołów:

Juniorzy – . W Unii dwóch niedoświadczonych żużlowców więc tu bez wątpienia wręcz dominacja Włókniarza – najlepsza para juniorska ekstraligi, Mistrz Świata juniorów i 4 zawodnik z zeszłego sezonu, którzy w tym roku na pewno zechcą jeszcze poprawić swoją pozycje – jest to ich ostatni sezon juniorski. Zdecydowana przewaga zespołu gospodarzy.

U-24  –  po stronie gości doświadczony Jaimon Lindsey, który niestety w zeszłym sezonie obniżył loty , przed rokiem za to zdobył tu 8 pkt. W Włókniarzy przeciętny Jonas Jeppesen dla którego jest to ostatnia szansa żeby zaistnieć (ostatni sezon U-24).  Jednak tutaj przewaga gości.

Zagraniczni seniorzy – w składzie Unii debiutujący David Bellego – przed sezonem najlepszy zawodnik ekstraligi, ale wiadomo różnie to bywa przy zmianie ligi na wyższą może być super może być słabo ja stawiam że pośrodku, Jayson Doyle 9 zawodnik zeszłorocznego cyklu GP , były Mistrz Świata przed rokiem zdecydowany lider Unii, który w bezpośre4dnim spotkaniu zdobył 10 pkt. Po stronie Włókniarza Fredrik Lindgren 5 zawodnik cyklu GP, dwukrotny brązowy medalista. Świetne wyniki w GP niestety w ostatnich 2 sezonach nie przekładają się na jazdę w lidze, często zawodzi. Oprócz niego lider Włókniarza 7 zawodnik świata w zeszłym roku,  były srebrny medalista SGP oraz były Mistrz Europy Leon Madsen. Tutaj moim zdaniem przewaga po stronie gospodarzy – ciężko powiedzieć jak się wpasuje Bellego.

Polscy seniorzy – w Unii Piotr Pawlicki oraz Janusz Kołodziej naprawdę doświadczona i mocna para byłych uczestników cyklu GP – przed rokiem obaj łącznie zdobyli w meczu w Częstochowie 23 pkt. W Włókniarzy para młodych zawodników Bartosz Smektała i Kacper Woryna, obaj niestety mocno zawiedli w zeszłym sezonie. Tutaj jednak przewaga gości.

Mój typ:

50-40

Zdecydują o tym przede wszystkim juniorzy oraz własny tor.

*****

Stal Gorzów   –   Motor Lublin

Awizowane składy:

Motor
1. Mikkel Michelsen
2. Maksym Drabik
3. Jarosław Hampel
4. Mateusz Tudzież
5. z/z
6. Wiktor Lampart
7. Mateusz Cierniak

Stal:
9.   Szymon Woźniak
10. Anders Thorsen
11. Martin Vaculik
12, Patrick Hansen
13. Bartosz Zmarzlik
14. Oliwier Ralcewicz
15. Mateusz Bartkowiak

W zeszłym sezonie Motor 2 miejsce, Stal 3

W bezpośrednich starciach: 2 kolejka 52:38 1 półfinał 41-49

Jeśli chodzi o zmiany do składu gości doszedł Maksym Drabik jednak brakuje Grigorija Łaguty. Z zespołu odszedł też do I ligi Krzysztof Buczkowski. Jeśli chodzi o stal wzmocnił ich jeden z czołowych zawodników I ligi Patrick Hansen.

Cel obu klubów jest ten sam – Mistrzostwo Polski.

Siła zespołów:

Juniorzy – u gości jedna z 2 najlepszych formacji młodzieżowych w Polsce, jadący ostatni sezon jako junior brązowy medalista Mistrzostw Świata juniorów Wiktor Lampart oraz jadący 2 sezon w ekstralidze Mateusz Cierniak. U gospodarzy niedoświadczony Ralcewicz oraz przeciętnie jadący Bartkowiak. Tutaj zdecydowana przewaga gości mimo że w obu meczach zeszłego sezonu jedynie po 6 pkt na tym torze..

U-24  Tudzież/Drabik/Kubera – jako że zapewne pod nr 8 jak przed sezonem będzie występował Kubera tutaj niezależnie czy jako u/24 potraktujemy Kubere czy Drabika będzie to naprawdę mocna formacja. Kubera rok temu pojechał na tym torze tylko w półfinale – przywiózł 8 pkt Głodny jazdy Drabik już w sparingach pokazał że będzie wzmocnieniem. Z drugiej strony Patrick Hansen robiący postępy z sezonu na sezon , dwa lata temu jeżdżący w 2 lidze rok temu w 1 Duńczyk. Ten sezon będzie dla niego tak naprawdę jedyną szansą na pokazanie się – ostatni sezon w formacji u24. Zdecydowanie przewaga gości.

Zagraniczni seniorzy – u gości Mistrz Europy , stały uczestnik GP Mikkel Michelsen, który rok temu był liderem wyrównanej drużyny. Na torze Gorzowskim 10 i 12 pkt. Drugi zawodnik to z/z.

U gospodarzy 11 i 12 zawodnik świata Anders Thomsen, który w lidze często zawodził do tego jest mocno poturbowany po sparingu. Martin Vaculik jeden z najlepszych zagranicznych zawodników w lidze. Gdyby ocenić samych liderów lekka przewaga Vaculika.

Polscy seniorzy – u gości Jarosław Hampel  były Mistrz Świata który lata świetności ma za sobą, ork temu na tym torze 9 i 5 pkt oraz Kubera/Hampel jeden głodny gry drugi który świetnie się pokazał w zeszłym sezonie nie tylko w lidze ale i w Grand Prix. U gości były Mistrz Polski Szymon Woźniak oraz najlepszy żużlowiec ligi, były Mistrz Świata, aktualny wicemistrz Bartosz Zmarzlik. Tutaj jednak zdecydowanie przewaga gospodarzy.

Mój typ

44-46

Dlaczego tak – dla mnie będzie sensacja, Gorzów osłabiony, Jeśli chodzi o młodzież zdecydowana przewaga gości, do tego powrót Drabika i wydaje mi się że Motor ma najbardziej zrównoważony skład w lidze.