Paweł Przedpełski jako ósmy Polak w historii wygrał GP Challenge. Zawodnik Apatora w dodatkowym biegu pokonał Maxa Fricke’a.

Z zawodów rozegranych w sobotę 21 sierpnia w słowackiej Żarnovicy awans do przyszłorocznego cyklu SGP wywalczył również Patryk Dudek. Był to słodko-gorzki weekend Zielonogórzanina. W piątek jego Falubaz przegrał we Wrocławiu mecz w PGE Ekstralidze. W sobotę Dudek dzięki zerówce przywiezionej przez Janusza Kołodzieja w ostatnim programowym biegu awansował do przyszłorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Zresztą Patryk zapowiadał, iż jego celem na ten sezon jest powrót do ścigania z najlepszymi w cyklu indywidualnych mistrzostw świata. Cel osiągnął. Jednak w niedzielę wieczorem po zwycięstwie GKM-u nad Włókniarzem okazało się, że Falubaz spada do pierwszej ligi żużlowej.

400 metrowy tor w słowackiej Żarnovicy był już siedemnastą areną rozgrywania turniejów GP Challenge (na 26 rozegranych zawodów). W pierwszej serii tor był bardzo suchy. Walki było jak na lekarstwo. Decydował start i jazda przy krawężniku.

Później po mocnym polaniu toru zmieniło się tylko to, iż dzięki mocno operującemu słońcu tor szybko wysychał ale porobiły się dziury. Niektórzy zawodnicy specjalnie wykorzystywali koleiny na torze, bo wiedzieli, że dzięki temu mogą znacznie przyśpieszyć. Inni jak np. Rohan Tungate mieli mniej szczęścia. Australijczyk po wjechaniu w ósmym biegu w dziurę upadł. Na szczęście mógł kontynuować zawody.

Polacy prezentowali się dobrze. Przedpełski po czterech seriach tracił tylko jeden punkt po przegranej z Kołodziejem w ósmym biegu. Zawodnik Unii miał po czterech seriach 10 punktów i awans do GP na wyciągnięcie ręki. Dudek po niemrawym początku miał na swoim koncie pięć punktów po trzech seriach. Tobiasz Musielak w trzecim swoim starcie wjechał w taśmę i pogrzebał szansę na dobry wynik.

Przez całe zawody świetnie spisywał się Max Fricke. Jechał równo, nie tracił punktów i zawody skończył z dorobkiem 12 punktów – podobnie jak Paweł Przedpełski.

Początkowo świetnie w Żarnovicy radził sobie Martin Smolinski – specjalista od długich torów. Jednak w drugiej części zawodów pogubił się i potracił punkty przez co przestał liczyć się w stawce walczących o awans do GP.

Przed ostatnim biegiem było wszystko jasne. Kołodziej by w najgorszym przypadku walczyć w biegu dodatkowym o awans (z Dudkiem i po ewentualnej wygranej XX biegu z Lebiediewem) musiał zdobyć jeden punkt. Rywali miał niezbyt wymagających. Oprócz Lebiediewa, startujący w tym biegu Klindt oraz Lambert walczyli tylko o honor. Obaj zawodnicy okazali się lepsi od pretendujących do awansu Łotysza i Polaka.

Z takiego obrotu sprawy cieszył się Patryk Dudek, który z trzeciego miejsca (obok Pawła Przedpełskiego i Maxa Fricke’a) awansował do przyszłorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Kołodziej ma jeszcze szansę na start w przyszłorocznej SGP, pod warunkiem, że Max Fricke ukończy cykl 2021 na szóstym miejscu w najgorszym przypadku.

Sukces Przedpełskiego w Żarnovicy jest tym większy, iż do ścigania powrócił dopiero co po kontuzji.

Wyniki GP Challenge w Żarnowicy 21 sierpnia 2021:

1. Paweł Przedpełski (Polska) – 12+3 (3,2,3,3,1)
2. Max Fricke (Australia) – 12+2 (1,3,2,3,3)
3. Patryk Dudek (Polska) – 11 (2,2,1,3,3)
——————————————————-
4. Janusz Kołodziej (Polska) – 10 (1,3,3,3,0)
5. Martin Smolinski (Niemcy) – 10 (3,3,2,1,1)
6. Andrzej Lebiediew (Łotwa) – 9 (2,2,2,2,1)
7. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 8 (0,3,2,0,3)
8. Chris Holder (Australia) – 8 (3,0,3,0,2)
9. Jewgienij Kostygow (Łotwa) – 8 (2,2,1,1,2)
10. Jan Kvech (Czechy) – 8 (2,1,1,2,2)
11. Nicolai Klindt (Dania) – 7 (0,0,3,1,3)
12. Tobiasz Musielak (Polska) – 6 (3,1,t,2,d)
13. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 6 (1,1,0,2,2)
14. Adam Ellis (Wielka Brytania) – 4 (1,1,0,1,1)
15. Rohan Tungate (Australia) – 1 (0,w,1,d,w)
16. Jakub Valković (Słowacja) – 0 (0,0,0,0,0)
17. Vaclav Milik (Czechy) – 0 (0)

Bieg po biegu:
1. Holder, Kostygow, Kołodziej, Valković
2. Smolinski, Dudek, Ellis, Klindt
3. Musielak, Kvech, Lambert, Tungate
4. Przedpełski, Lebiediew, Fricke, Bewley
5. Fricke, Kostygow, Kvech, Klindt
6. Smolinski, Lebiediew, Musielak, Valković
7. Bewley, Dudek, Lambert, Holder
8. Kołodziej, Przedpełski, Ellis, Tungate (w/u)
9. Przedpełski, Smolinski, Kostygow, Lambert
10. Klindt, Bewley, Tungate, Valković
11. Holder, Lebiediew, Kvech, Ellis
12. Kołodziej, Fricke, Dudek, Milik (Musielak – t)
13. Dudek, Lebiediew, Kostygow, Tungate (d/4)
14. Fricke, Lambert, Ellis, Valković
15. Przedpełski, Musielak, Klindt, Holder
16. Kołodziej, Kvech, Smolinski, Bewley
17. Bewley, Kostygow, Ellis, Musielak (d/4)
18. Dudek, Kvech, Przedpełski, Valković
19. Fricke, Holder, Smolinski, Tungate (w)
20. Klindt, Lambert, Lebiediew, Kołodziej

Bieg dodatkowy o 1. miejsce:
Przedpełski, Fricke

Sędzia: Piotr Lis (Polska)