W sobotę 27 maja w słowackiej Żarnovicy i we włoskim Lonigo odbyły się rundy kwalifikacyjne do GP Challenege. Bardzo dobrze spisali się polscy żużlowcy. Z obu tych turniejów awans wywalczyli Piotr Pawlicki i Szymon Woźniak. Niestety drugi nasz zawodnik startujący w słowackich zawodach Bartosz Smektała zajął siódme miejsce i odpadł z dalszej rywalizacji.

Po piątkowym meczu ligowym z Cellfast Wilkami Krosno zdecydowanie najdłuższą – bo liczącą około 1200 km podróż miał Piotr Pawlicki. Peter pokazuje, że jest obecnie w wysokiej formie i zalicza udane występy.

Nie inaczej było w dalekim Lonigo. Co prawda Polak przegrał pierwszy start z Olverem Berntzonem jednak później zanotował dwie wygrane z rzędu i wspólnie z Nocolasem Covattim po trzech seriach przewodził całej stawce. Później przegrał z synem szefa światowego żużla – Paco Castagną i z 13 zdobytymi punktami zajął pierwsze miejsce w tych zawodach.

Jeśli chodzi o pozostałe trzy miejsca to „sypnęło” niespodziankami. Na drugim miejscu zawody ukończył Nicolas Covatti, trzeci był Jan Kvech, a na ostatnim premiowanym awansem do GP Challenge miejscu zawody ukończył Castagna. O pozycjach 2-4 decydował bieg dodatkowy.

Odpadli co jest sporą niespodzianką min: Oliver Berntzon, Niels Kristian Iversen, Jaimon Lidsey czy Timo Lahti.

Wyniki (za przegladsportowy.onet.pl):

1. Piotr Pawlicki (Polska) 13 (2, 3, 3, 2, 3)

2. Nicolas Covatti (Włochy) 12 (3, 2, 3, 1, 3)

3. Jan Kvech (Czechy) 12 (2, 3, 2, 3, 2)

4. Paco Castagna (Włochy) 12 (3, 2, 2, 3, 2)

5. Oliver Berntzon (Szwecja) 11 (3, 3, 0, 2, 3)

6. Niels Kristian Iversen (Dania) 10 (2, 2, 1, 3, 2)

7. Timo Lahti (Finlandia) 9 (0, 1, 3, 2, 3)

8. Jaimon Lidsey (Australia) 9 (3, 3, 1, w, 2)

9. Tom Brennan (W. Brytania) 8 (1, 1, 3, 2, 1)

10. Matic Ivacic (Słowenia) 6 (1, 2, 2, 0, 1)

11. Marius Hillebrand (Niemcy) 5 (0, 1, 0, 3, 1)

12. Mathias Tresarrieu (Francja) 4 (2, 0, 1, 1, w)

13. Carlos Ampugnani (Argentyna) 3 (1, 1, d, 1, w)

14. Andrea Battaglia (Włochy) 2 (0, w, 2, w, u)

15. Facundo Cuello (Argentyna) 2 (1, 0, 1, 0, 0)

16. Denis Stojs (Słowenia) 2 (0, 0, w, 1, 1)

*****

Niespodziankami zakończyły się kwalifikacje w Żarnovicy. O ile zwycięstwo Martina Vaculika można uznać za normę to brak awansu Maxa Fricke’a, czy też Roberta Lamberta to zdecydowanie zaskoczenie dużego kalibru. Bardzo słabo wypadł też Czech Vaclav Milik. Ale na szczęście nie jest to nasze zmartwienie. Bardzo dobre zawody odjechał Szymon Woźniak, który jako jedyny pokonał Vaculika. Marzenie o udziale w SGP 2024 musi odłożyć na kolejny rok Bartosz Smektała. Awans do GP Challenge w szwedzkim Gislaved uzyskali: Martin Vaculik, Szymon Woźniak, Luke Becker i Fredrik Jakobsen.

1. Martin Vaculik (Słowacja) 14 (2, 3, 3, 3, 3)

2. Szymon Woźniak (Polska) 13 (3, 2, 3, 2, 3)

3. Luke Becker (USA) 12+3 (3, 3, 2, 3, 1)

4. Frederik Jakobsen (Dania) 12+2 (1, 3, 3, 3, 2)

5. Robert Lambert (W. Brytania) 12+1 (2, 2, 3, 3, 2)

6. Max Fricke (Australia) 11 (3, 2, 2, 1, 3)

7. Bartosz Smektała (Polska) 9 (3, 1, 1, 2, 2)

8. Filip Hjelmland (Szwecja) 8 (2, 3, 2, 0, 1)

9. Nick Skorja (Słowenia) 7 (1, 1, 2, 2, 1)

10. Vaclav Milik (Czechy) 5 (0, 0, 1, 1, 3)

11. Victor Palovaara (Szwecja) 5 (1, 1, 1, 2, 0)

12. Daniel Klima (Czechy) 4 (0, 2, 1, 1, 0)

13. Nicolas Vicentin (Włochy) 3 (0, t, 0, 1, 2)

14. Lukas Fienhage (Niemcy) 2 (2, 0, 0, 0, 0)

15. Max Ruml (USA) 2 (0, 1, 0, 0, 1)

16. Witalij Łysak (Ukraina) 1 (1, 0, 0, 0, 0)