Polska Federacja Klubów Speedrowerowych w komunikacie wydanym na swojej stronie poinformowała o decyzji Zarządu PFKS w sprawie formatu rozgrywek speedrowerowych o drużynowe mistrzostwo Polski. W przypadku dziesięciu lub więcej drużyn zgłoszonych do rozgrywek o DMP, powstaną dwie klasy rozgrywkowe: CS Superliga (6 drużyn) oraz CS I Liga (pozostałe ekipy). Nowa drużyna chcąca wziąć udział w batalii o tytuł drużynowego mistrza Polski będzie musiała zaczynać swój udział od CS I Ligi.

Wyjaśniono system awansów i spadków do poszczególnych lig. Istotnym zapisem jest, że w CS I Lidze mogą występować rezerwy drużyny z CS Superligi – bez prawa awansu o klasę wyżej.

Zabezpieczono się również na wypadek, gdyby zgłosiło się mniej niż 10 drużyn. Wówczas wszystkie drużyny pojadą w jednej lidze.

Pełna treść komunikatu PFKS poniżej:

Format rozgrywek ligowych od sezonu 2022

Zarząd PFKS, po zapoznaniu się z opiniami klubów oraz po konsultacji z klubami biorącymi udział w projekcie CS Superliga, jak również klubami które informowały o zgłoszeniu drużyn w przyszłym roku do CSS, informuje o zmianie formatu rozgrywek od sezonu 2022.

Rozgrywki zostaną podzielone na dwie klasy rozgrywkowe:

CS Superliga – 6 zespołów

CS I Liga – pozostałe zespoły  

Od sezonu 2022 w CSS występować będą drużyny, które zajmą w sezonie 2021 miejsca I-V (w Dywizji A – czyt. awansują do fazy play-off) + zwycięzca Dywizji B.

Drużyna z miejsca szóstego, tak jak było ustalane przed tym sezonem, spada do CS I Ligi.

Natomiast od sezonu 2022, drużyna, która zajmie piąte miejsce w CSS rozegra baraż z drużyną z drugiego miejsca w CS I Lidze.

Po sezonie zasadniczym w CSS i CS I Lidze (jeżeli będzie więcej niż 4 drużyny) będzie miała miejsce faza play-off, o formacie której zdecydujemy przed rozpoczęciem sezonu 2022.

Każda nowa drużyna zgłoszona do rozgrywek, od nowego sezonu będzie zaczynała zmagania od CS I ligi bez możliwości zamiany miejsc z drużyną występującą klasę wyżej.

W CS I Lidze mogą występować również drugie drużyny lub rezerwy klubów z CSS lecz bez możliwości awansu do CS Superligi.

Docelowo na przestrzeni najbliższych lat chcemy, żeby drużyn występujących w CSS było 8. Wszystko uzależnione będzie od liczby drużyn, które zadeklarują jazdę w kolejnych sezonach, żeby można było zmodyfikować CSS do 8 drużyn, a w niższej lidze nie mniej niż 4. 

Jeżeli na sezon 2022 zgłosi się 13 lub więcej drużyn, zostanie przeprowadzony konkurs na dwa miejsca w CSS – w tym przypadku CSS będzie ośmiozespołowa.

Ważne zastrzeżenie dotyczące formatu rozgrywek od 2022 – podział na dwie klasy rozgrywkowe będzie możliwy tylko i wyłącznie przy minimum 10 drużynach. Przy 9 i mniej od sezonu 2022 pojedziemy jedną ligę/grupę rozgrywkową.

Zdjęcie: Krzysztof Góral