Drużynowy Puchar Świata zastąpił rozgrywane od 1960 Drużynowe Mistrzostwa Świata. Na gospodarza pierwszego Speedway World Cup wybrano Polskę (półfinały w Gdańsku, baraż i finał we Wrocławiu). DPŚ w sezonie 2001 był pierwszą edycją nowego turnieju.

Do udziału w pierwszym DPŚ zgłosiło się 16 reprezentacji narodowych. Osiem z nich wystąpiło w dwóch turniejach eliminacyjnych, z których do turnieju finałowego awansowały po dwa zespoły.

W turnieju finałowych wystąpiło 12 reprezentacji, podzielonych na trzy półfinały po 4 zespoły. Z każdego półfinału do finału awansował tylko zwycięzca. Zespoły z drugich miejsc oraz dwa z trzecich (z większą liczbą punktów) wystąpiły w barażu. Baraż i finał odbywały się w obsadzie 5-osobowej (w biegach startowało po pięciu zawodników – piąta drużyna w jasnozielonych kaskach). Z barażu do finału awansowały dwie najlepsze drużyny.

Zasadą SWC było to, iż półfinały odbywały się w innej lokalizacji niż baraż i finał, ale całość tych czterech turniejów zamykała się w obrębie jednego tygodnia. Wrocław poza pierwszym finałem nowej odmiany rywalizacji drużynowej organizował ten turniej jeszcze  2005 roku. Później w Polsce zawody odbyły się trzy razy w Lesznie (2007, 2009 i 2017), Gorzowie Wlkp. (2011) oraz Bydgoszczy (2014).

Turniej w Lesznie z 2017 roku wygrany przez Polskę był ostatnim w ramach SWC. Światowe władze żużlowe uznały, że turnieje SWC i mistrzostw świata par zastąpią rozgrywki Speedway of Nations.

Po sześciu latach przerwy, Drużynowy Puchar Świata powraca do kalendarza FIM. W sezonie 2023 reprezentacje narodowe ponownie zawalczą o tytuł najlepszej drużyny na Świecie. Całe wydarzenie odbędzie się na stadionie Olimpijskim we Wrocławiu w dniach 25-29 lipca.

Ostatni raz DPŚ odbył się w 2017 roku w Lesznie. Na stadionie im. A. Smoczyka wygrali Polacy, którzy wyprzedzili Szwedów i Rosjan. Teraz cykl powraca do kalendarza sportu żużlowego. Zgodnie z informacjami organizatorów, będzie on rozgrywany co 3 lata, a między kolejnymi edycjami będą odbywać się zawodny FIM Speedway of Nations.

Gospodarzem DPŚ w 2023 roku będzie Wrocław. 25 i 26 lipca zaplanowane są półfinały, z kolei 28 lipca to dzień barażowy. Wielki finał rozegrany zostanie 29 lipca.

Kibice we Wrocławiu zobaczą więc rywalizację drużynową. Fani speedwaya w stolicy Dolnego Śląska w zamian zostali pozbawieni rywalizacji najlepszych zawodników świata w ramach cyklu SGP.

Pełny terminarz Drużynowego Pucharu Świata 2023:

  • 25 lipca – 1. półfinał
  • 26 lipca – 2. półfinał
  • 28 lipca – baraż
  • 29 lipca – finał

Źródło: speedwayekstraliga