W sezonie 2023 przeprowadzone zostaną, po raz kolejny już, Drużynowe Mistrzostwa Polski Żaków. Jak już informowaliśmy po raz pierwszy w historii tych rozgrywek wystartuje Drużna SzarŻaków Wrocław. Do rywalizacji w 2023 roku zgłosiło się osiem drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. Zawodnicy ze stolicy Dolnego Śląska są w grupie A z Szawerem Leszno, ZKS Zielona Góra oraz Lwami Częstochowa.

CS Superliga Żaków sezon 2023:

Grupa A:
Szawer Leszno;
ZKS Zielona Góra;
Lwy Częstochowa;
Szarża Wrocław

Grupa B:
TSŻ Toruń;
Orzeł Gniezno;
Mustang Żołędowo;
Omega Ostrów Wlkp.

W sezonie 2023 żacy będą mieli jeszcze jedną okazję by powalczyć w zawodach drużynowych. We Wrocławiu 3 czerwca 2023 roku odbędzie się Drużynowy Puchar Polski w dwóch kategoriach – U8 (połączone grupy U6 i U8) oraz U12 – połączone grupy U10 i U12.

Poniżej treść komunikatu ze strony Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych

CS Superliga Żaków (DMPŻ) 2023. Podobnie jak w ubiegłym roku, do rozgrywek zgłosiło się osiem drużyn. Analogicznie do ubiegłego sezonu zostały one, ze względów logistycznych, podzielone na dwie grupy – grupę A tworzą Szawer, ZKS, Lwy i Szarża (tu prosi się o bardzo uważne przeanalizowanie terminarza, gdyż część pojedynków zostanie rozegrana we wskazanych czterech dodatkowych terminach sobotnich poza “niedzielami ligowymi”; to samo dotyczy rozgrywek MCSS), a grupę B: TSŻ, Orzeł, Mustang i Omega (w tej grupie wszyscy mają drużyny w CSS, więc mecze będą rozgrywane w jednym dniu z zawodami ligowymi).

Podobnie jak w ubiegłym roku, po dwie uzyskają awans do turnieju finałowego, który będzie się różnił od pojedynczego turnieju rozegranego w Ostrowie we wrześniu 2022. Będzie to forma play-off: drużyny spotkają się w dwóch meczach półfinałowych 1A-2B i 1B-2A, wg tego samego schematu meczowego jak w fazie grupowej. Przegrani z półfinałów spotkają się w meczu o brąz, a zwycięzcy w finale. Turniej odbędzie się na torze jednego z finalistów; zasady wyboru gospodarza zostaną opracowane i ogłoszone jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

Informacja dodatkowa – zostanie opracowany nowy schemat meczowy, w którym drużyna będzie się składać z pięciu zawodników (dotychczas było czterech) plus rezerwowi.

Drużynowy Puchar Polski Żaków – nowość w sezonie 2023, wprowadzona na wniosek klubów posiadających w swoich kadrach większą liczbę zawodników najmłodszych kategorii. Zawody te zostaną rozegrane 3.06.2023 we Wrocławiu. Odbędą się dwa turnieje – w kategorii u12 (w założeniu – połączone składy kategorii u12 i u10) i kategorii u8 (połączenie u8 z u6). Jeśli formuła zawodów uzyska pozytywne opinie, nie wyklucza się, żeby w kolejnych latach rozegrać cztery turnieje – w każdej kategorii żaka osobno.

Źródło: PFKS