Drużynowa rywalizacja juniorów w Polsce ma swoje korzenie w latach siedemdziesiątych. Po raz pierwszy najlepszą drużynę juniorską w naszym kraju wyłoniono w roku 1978, gdy powołano do życia Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski a pierwszym triumfatorem została drużyna Unii Leszno.
Wcześniej przez dwa lata organizowano Młodzieżowy Puchar PZMot, nie miał on jednakże rangi Mistrzostw Polski, lecz był cennym przetarciem przed zawodami mistrzowskimi. Drużynowe rozgrywki młodzieżowe w latach 1978-2016 rozgrywano właśnie pod nazwą Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, od roku 2017 odbywają się natomiast pod nazwą Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów.
Niezależnie od nazwy zawsze były to rozgrywki wyłaniające najlepszą drużynę młodzieżową w Polsce a ich liczebność jak i ilość rozgrywanych zawodów w sezonie przez każdy zespół zmieniały się na przestrzeni lat.
Przez większość czasu obowiązywał system w którym drużyny podzielone były na cztery – cztero lub pięciozespołowe grupy. W obrębie każdej z grup każdy klub uczestniczył w czterech czwórmeczach – jednym na własnym torze oraz trzech na torach rywali. Zwycięzcy grup uczestniczyli w finale, gdzie spośród czwórki najlepszych drużyn wyłaniano medalistów. Każda drużyna zarówno w eliminacjach jak i finale liczyła czterech żużlowców oraz zawodnika rezerwowego.
W sezonie obecnym powrócono do zespołów czteroosobowych z zawodnikiem rezerwowym, przez pewien czas liczyły one bowiem trzech zawodników oraz rezerwowego. Powrót do drużyn czteroosobowych może zapewne cieszyć, gdyż większa liczba zawodników ma możliwość startu w drużynie młodzieżowej. Zespoły rozegrają niewiele zawodów, wynika to jednakże z pandemii, która spowodowała sporo zamieszania i miejmy nadzieję iż w sezonie 2021 będziemy mieć nie tylko czteroosobowe drużyny tak jak obecnie ale także sporo rozgrywanych przez nie zawodów.
Miejmy także nadzieję iż w przyszłości rozgrywane będą nawet dwumecze, co było by bardzo dużym osiągnięciem świadczącym o bardzo dobrym rozwoju rozgrywek młodzieżowych w Polsce, nie mającym precedensu nigdzie na świecie. By jednak osiągnąć taki stan rzeczy kluby musiałyby mieć w swoich składach jeszcze większą liczbę juniorów jak obecnie.
W całej historii rozgrywek najwięcej razy zwyciężyły zespoły Apatora Toruń oraz Unii Leszno. Kluby te złote medale zdobyły po sześć razy i to one należy uznać za najlepiej szkolące w Polsce młodzież w ostatnim czterdziestoleciu!