Sezon 2024 będzie drugim, w którym Red Bull i PGE Ekstraliga współtworzą akcję Red Bull Juniorskie Asy. Celem programu jest wspieranie młodych polskich zawodników startujących w najlepszej żużlowej lidze świata. Jedną z nagród jest m.in. pobyt w Red Bull Athlete Performance Centre, który wywarł duże wrażenie na laureatach 1. edycji projektu.

Przez cały sezon młodzi żużlowcy będą zbierać punkty na podstawie zajmowanych miejsc w każdym drugim biegu meczu (w drugim biegu rywalizują wyłącznie juniorzy). Głównymi nagrodami w programie Red Bull Juniorskie Asy będą vouchery na zakup silnika do motocykla żużlowego, konsultacje z tunerem i pobyt w centrum treningowym Red Bull Athlete Performance Center w austriackim Thalgau. W ośrodku mieli okazję przebywać ubiegłoroczni tryumfatorzy – Mateusz Cierniak i Bartłomiej Kowalski. Dla obu był to ostatni sezon startów w roli młodzieżowca.

– Było dużo rzeczy, z którymi nie miałem wcześniej styczności. Różna specyfikacja ćwiczeń, proces testów wydolnościowych, itp. Ogólnie oceniam ten wyjazd bardzo na plus. Jest naprawdę o co walczyć. Profesjonalizm na wysokim poziomie – doświadczenie, które zapamiętam do końca życia. Ekipa z Austrii pomagała mi dostosować ćwiczenia do przebytych kontuzji, żeby efektywność ćwiczeń oraz moje samopoczucie były lepsze. Dzięki temu mogę lepiej i bardziej komfortowo przygotować się do sezonu – wyjaśnił żużlowiec ORLEN OIL MOTORU Lublin.

– Jestem przeszczęśliwy, że trafiłem na 4 dni do APC. Mam w głowie zebrane dane mojego organizmu podczas wszystkich testów i badań. Mam też w głowie to, co wyznaczyli mi specjaliści, a nad czym muszę pracować szczególnie i co polepszać. Na pewno zaskoczeniem dla mnie było kilka rzeczy, m.in. sprzęt, który tam posiadają do treningów, testów czy badań. Wielu specjalistów we wszystkich dziedzinach jest w jednym miejscu, na plus również podejście do sportowca i bardzo rodzinna atmosfera. Wszyscy byli tam mega pomocni i przyjaźnie nastawieni, chociaż widzieli mnie pierwszy raz na oczy. Ogólnie oceniam ten pobyt jako największą nagrodę za cały sezon pracy i jazdy – powiedział zawodnik BETARD SPARTY Wrocław.

Ambasadorem programu Red Bull Juniorskie Asy jest Maciej Janowski – Indywidualny Mistrz Świata juniorów z 2011 r., wielokrotny mistrz Polski, brązowy medalista mistrzostw świata w sezonie 2022. – W ubiegłym sezonie widziałem jak rywalizacja w ramach Red Bull Juniorskich Asów dodatkowo motywowała juniorów. Jestem przekonany, że w tym roku poziom sportowy wejdzie na jeszcze wyższe obroty, szczególnie, że do stawki w PGE Ekstralidze dołącza kilku świetnie zapowiadających się zawodników. Jest się o co bić, bo dostęp do najlepszych silników i sprzętu stanowi barierę dla młodych żużlowców, a sam pobyt w Red Bull Athlete Performance Centre to uzyskanie skarbnicy wiedzy o swoim organizmie od najlepszych specjalistów. Słyszałem również od Bartłomieja Kowalskiego i Mateusza Cierniaka, jak bardzo szczegółowe badania i sesje treningowe uświadomiły ich o własnych możliwościach – mówi Janowski, który w przeszłości też miał okazję przygotowywać się do sezonu w Red Bull Athlete Performance Centre, gdzie badania regularnie przechodzą czołowi sportowcy świata – między innymi Max Verstappen (F1), Lindsey Vonn (narciarstwo alpejskie), Marc Marquez (MotoGP) i wielu innych.

– Bardzo się cieszę, że to właśnie w żużlu powstają takie inicjatywy jak Red Bull Juniorskie Asy. Red Bull Athlete Performance Centre to zamknięte miejsce dla osób zewnątrz, do którego dostęp mają nieliczni sportowcy. Nie ma tam żartów, jednak słyszałem, że my żużlowcy wyrobiliśmy sobie już tam renomę i wyznaczamy górne limity pod względem wytrzymałości wobec innych przedstawicieli sportów motocyklowych – dodał Magic.

– Na pewno to duży plus i przełom, że Red Bull zaczął pomagać juniorom i zorganizował, wspólnie z PGE Ekstraligą, coś takiego jak projekt Red Bull Juniorskie Asy. Trafione w punkt nagrody – możemy na pewno doinwestować swój sprzęt lub wyposażyć się w coś nowego, co pozwoli nam się ścigać jeszcze lepiej i rozwijać skrzydła – zaznaczył Kowalski.

– To dodatkowa i pozytywna rywalizacja pomiędzy chłopakami, którzy nie tylko zwracają uwagę na przebieg meczu. To tylko nas napędza. Ja niestety nie będę uczestniczyć już w akcji, ale bardzo dobrze oceniam tę inicjatywę, która się sprawdziła – dodał Cierniak.

– Jest to bardzo fajny projekt. Dobrze, że Red Bull i PGE Ekstraliga zainteresowały się kwestią młodzieżowców i zorganizowały akcję. Jest to bardzo duża motywacja, żeby się rozwijać. Nagrody są dla nas dodatkowym wsparciem – powiedział Oskar Paluch, który w zeszłej edycji zajął 3. miejsce.

W nadchodzącym sezonie powróci także głosowanie w aplikacji mobilnej Ekstraligi Żużlowej. Podczas każdego ze spotkań PGE Ekstraligi, widzowie będą mogli głosować na najlepszego juniora danego meczu. Do osób, które najszybciej zagłosują i wypełnią formularz, zostaną wysłane puszki Red Bulla. Suma wszystkich głosów z całego sezonu wyłoni zwycięzcę, który również zostanie zaproszony do Red Bull Athlete Performance Center.

Więcej informacji o programie Red Bull Juniorskie Asy na oficjalnej stronie: Redbull.pl/asy

Źródło; materiały prasowe