Jak wiadomo sport żużlowy nie jest tani. Niemało kosztuje zarówno sprzęt jak i jego serwis, zakup opon oraz inne wydatki związane z jego uprawianiem. Trzeba jednakże zaznaczyć iż „czarny sport” jest częścią sportów motorowych które z reguły są drogie w uprawianiu. Speedway ma kilka odmian i oczywiście koszty ich uprawiania różnią się między sobą.

Inne wydatki ponosi oczywiście żużlowiec startujący w Ekstralidze, inne żużlowiec-amator a jeszcze inne zawodnik uprawiający ice speedway czy też long track. Oto „garść” przykładów wskazujących ile mniej więcej kosztuje sprzęt do uprawiania speedwaya. Kwoty podano w Złotych Polskich i są to przykłady cen sprzętu zawartych w ogłoszeniach sprzedażowych zamieszczonych w internecie.

Niektóre ceny zostały przeliczone na polską walutę z Euro lub innych walut. Zapraszam do analizy „cennika speedwaya”. W zestawieniu ujęto konkretne przykłady cen różnego rodzaju sprzętu. W przypadku podanych przedziałów cenowych – dane dotyczą więcej niż jednej konkretniej aukcji.

Oto co autorowi tekstu udało się „zebrać” w tym temacie. Dane te przedstawiają przybliżony koszt zakupu jednej sztuki sprzętu, nie można ich utożsamiać z całkowitymi kosztami uprawiania speedwaya w jakimkolwiek okresie.

Motocykl żużlowy używany z silnikiem GM – 12,0-20,0 tys.
Motocykl żużlowy – silnik GM (przejechane zaledwie 4 biegi) – 16,0 tys.
Motocykl Jawa (stary) – 5,5 tys.
Motocykl Jawa (2 letni) – 6,8 tys.
Motocykl do long tracku (niezbyt stary) – 31,8 tys.
Silnik nowy od czołowego światowego tunera – 32 tys.
Motocykl używany 125 ccm do miniżużla (niezbyt stary) – 10,0 tys.
Motocykl używany do miniżużla, bez silnika 3,2 tys.
Motocykl GM (stary) – 8,0 tys.
Motocykl używany 125 ccm do miniżużla (stary) – 4,3 tys.
Motocykl do GT140 (140 ccm, rama long track) – 8,8 tys. zł