Obecnie najstarszym żużlowcem, startującym w polskich ligach jest Norweg z polskim paszportem – Rune Holta. Zawodnik ten w roku obecnym skończył 47 lat, co czyni Go prawdziwym weteranem sportu żużlowego.

Należy zaznaczyć iż Holta startował w sezonie 2020 w Ekstralidze, w której reprezentując Włókniarza Częstochowa uzyskał średnią biegopunktową, wraz z bonusami – 1,59 – co jest wynikiem jak na ten wiek naprawdę znakomitym.

Niewielu żużlowcom jest dane startować w ogóle w tym wieku a przypadków by zawodnik czterdziestosiedmioletni jeszcze startował i zarazem jeździł z powodzeniem w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce było naprawdę niewiele!

Rune Holta jest często krytykowany za przyjęcie polskiego obywatelstwa (pomimo braku powiązań z naszą Ojczyzną) lub za…bardzo słabe opanowanie języka polskiego, pamiętajmy jednak iż żużlowiec ten wielokrotnie reprezentował Polskę w Drużynowym Pucharze Świata, trzykrotnie (w sezonach 2005,2007,2010) go z naszą reprezentacją wygrywając. Reprezentował także Polskę przez szereg lat w zawodach Grand Prix. Holta ryzykował własnym życiem za Polskę, będąc Norwegiem, krytykowanie zawodnika za zmianę obywatelstwa jest więc chyba nie do końca w porządku.

Holta nigdy nie startował w Lidze Angielskiej co jest nie lada ciekawostką. Naszemu weteranowi życzmy wszyscy jeszcze kilku lat spędzonych na czarnych torach – z sukcesami i bez kontuzji.