Long track to jedna z odmian speedwaya, popularna przede wszystkim w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania, Holandia czy Francja. Należy zaznaczyć iż wyścigi te odbywają się zarówno na nawierzchniach żużlowych jak i trawiastych. Panuje w naszym kraju powszechna opinia iż są to wyścigi na torach długości około kilometra.

Jest to oczywiście prawdą ale tylko w pewnym stopniu. Wiele obiektów ma długość pomiędzy 500 a 600 metrów, niektóre mają faktycznie około kilometra. W ostatnich latach pojawił się trend rozgrywania takich zawodów na tych nieco dłuższych (i szerszych, bo to kluczowe!) obiektach przeznaczonych do klasycznego żużla. Są to choćby tory w Pardubicach (400 metrów), Rzeszowie (395 metrów, choć w przypadku stolicy Podkarpacia takie zawody rozegrano w roku 2013 a więc już dekadę temu) czy też Wittstock (399 lub 400 metrów, podaje się obie te długości).

W sezonie obecnym zaplanowano ponadto dnia 17 czerwca zawody (i to najwyższej rangi – rundę IMŚ) na torze w Ostrowie, którego długość wynosi zaledwie 372 metry. „Rozpiętość” długości obiektów jest więc olbrzymia, przy czym jest tak także w żużlu klasycznym gdzie mamy choćby obiekt w amerykańskim Costa Mesa (169 metrów) czy brytyjskim Plymouth (213 metrów) a na przeciwnym biegunie na przykład tor w czeskich Kopřivnicach mierzący aż 480 metrów!

Trzeba jednakże zaznaczyć ,iż ani w Koprivnicach ani w Costa Mesa nie organizuje się imprez najwyższej rangi światowej – klasyczny żużel „unika” więc jak na razie (przynajmniej w wydaniu międzynarodowym) torów o nietypowej długości a praktycznie wszystkie zawody międzynarodowe rozgrywa się na torach o długości w przedziale od 272 metrów (Cardiff) do 400 metrów (Pardubice).

Czy rywalizacja w long tracku na torze niespełna 400 metrowym może być ciekawe? Oczywiście że tak – przykładem jest choćby Rzeszów gdzie w sezonach 2013, 2020, 2021 oraz 2022 rozegrano rundę Indywidualnych Mistrzostw Świata. Polscy kibice zapewne liczą w tym roku na ciekawy turniej we wspomnianym już Ostrowie. Na pewno atutem długiego toru jest rozgrywanie biegów w 5 osobowej obsadzie – w przypadku Indywidualnych Mistrzostw Świata lub nawet 6 osobowej w przypadku światowej „drużynówki”.

Frajdą dla polskiego kibica jest także zapewne możliwość obejrzenia na żywo wyścigów innych motocykli niż w klasycznym żużlu. Pamiętać należy o tym iż o fakcie rozgrywania zawodów w żużlu klasycznym bądź na długim torze nie decyduje absolutnie…długość toru ani też jego nawierzchnia lecz rodzaj sprzętu na którym ścigają się zawodnicy.

Długości wybranych torów do long tracku (w metrach):
Herxheim (Niemcy) – 963
Mühldorf (Niemcy) – 1000
Scheessel (Niemcy) – 1000
Morizès (Francja) – 520
Vechta (Niemcy) – 535
Roden (Holandia) – 600
Mariańskie Łaźnie (Czechy) – 1000
Skovby (Dania) – 595
Marmande (Francja) – 504