Wczoraj w Bydgoszczy odbyły się 1 zawody z serii Speedway Euro Championship. Przed zawodami doszło do jednej zmiany w składzie – kontuzjowanego Bellego zastąpił Jakub Thorsell. Debiuty w zawodach zaliczyli Daniel Bewley, Patrick Hansen i z dziką kartą na turniej Wadim Tarasienko.

Już od początku w turnieju były emocje. W pierwszym biegu świetną batalię o wygraną stoczyło 2 reprezentantów Polski – Patryk Dudek i Piotr Pawlicki. Zawodnik z Zielonej Góry na ostatnim okrążeniu zdołał wyprzedzić Piotrka Pawlickiego.

W 2 biegu wyjechało 3 byłych duńskich Mistrzów Europy oraz Bartosz Smektała, który wystartował nieźle. Ale później był tylko tłem dla Duńczyków. Wygrał  Nicki Pedersen przed Mikkelem Michelsenem i Leonem Madsenem.

Trzeci bieg pewnie wygrał obrońca tytułu Robert Lambert, w tyle zostawił reprezentantów niższych lig – Huckenbecka, Lahtiego i Thorsella. W biegu kończącym pierwszą serię słabiej wystartował Daniel Bewley lecz po chwili wyszedł na prowadzenie, drugi do mety przyjechał Sergiej Łogaczow a stawkę zamknęli dwaj byli zawodnicy Sparty Wrocław Vaclaw Milik i Andrzej Lebiediew, który przez problemy sprzętowe przyjechał na końcu stawki.

W 5 biegu pewna wygrana Mikkelsena przed Pawlickim. Daleko z tyłu Thorsell i Milik.

W 6 biegu Lebiediew przez półtora okrążenia prowadził, lecz na pierwsze miejsce wysunął się Lambert. Na ostatnim wirażu niespodziewanie Łotysza wyprzedził też Tarasienko, Smektała ponownie zdecydowanie najsłabszy.

W 7 biegu zaciekle walczyli ze sobą Huckenbeck i Madsen. W końću to Duńczyk wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do końca. Trzecie miejsce Hansena, a czwarte Łogaczewa.

W 8 biegu na pierwszym łuku obserwowaliśmy upadek Pedersena. Duńczyk został wykluczony z powtórki. Jak się okazało nie był już zdolny do dalszej jazdy – miał problemy z kolanem. W powtórce znakomity Bewley pokonał Dudka i Lahtiego. Po dwóch seriach z kompletem punktów na czele całej stawki było dwóch Brytyjczyków.

 W 9 biegu słabszy start Bewleya, ale po trzech okrążeniach zdołał pokonać Smektałe i zajął 3 miejsce. Wyścig zdecydowanie wygrał Piotr Pawlicki przed Kaiem Huckenbeckiem.

Dziesiąty bieg to popis znakomitego Michelsena – zaczął od 4 miejsca po starcie, ale już na pierwszej prostej wyprzedził Łogaczewa i Lahtiego, by na drugim okrązeniu minąć Tarasienke.

W 11 biegu zadebiutował Tonder. Jednak nic nie pokazał, trzecie miejsce zajął Thorsell. Zaciętą walkę o wygraną stoczyli Lebiediew i Hansen. Na trzecim okrążeniu Łotyszowi udało się minąć Duńczyka i to on zakończył bieg na 1 miejscu. 

W kolejnym biegu od początku do końca prowadził Dudek. Za nim za to odbyła się ciekawa walka o pozostałe lokaty. Ostatecznie  drugi był Madsen, trzeci Milik i na ostatnim miejscu przyjechał niepokonany dotychczas Lambert.

Na początku kolejnej serii znakomicie jadący Pawlicki minął na dystansie Madsena i prowadzenia nie oddał już do końca wyścigu, umiejętnie blokując Duńczyka. Trzeci był Lebiediev a 4 Lahti.

W 14 biegu zdecydowana wygrana Tarasienki, przed Milikiem  i Huckenbeckiem. Zastępujący Pedersena Przyjemski był tylko tłem dla pozostałych zawodników w tym biegu.

W 15 biegu obrońca tytułu miał defekt już na samym starcie. Znakomicie pojechał po raz kolejny Michelsen. Oglądaliśmy zaciętą walkę o drugie miejsce, którą wygrał Bewley. Trzeci był Hansen.

 W biegu kończącym serie pierwszy był Thorsell przed Smektałą, Dudkiem i Łogaczowem.

Przed 17 biegiem pewne było to, że wygrana wyścigu daje Pawlickiemu bezpośredni awans do finału. Zwyciężył zdecydowanie. Za to z walki o drugie miejsce zwycięsko wyszedł Lambert przed Łogaczowem. Tonder ponownie zdecydowanie był najsłabszy. Po tym biegu stało się jasne, że mistrz Europy 2020 odpadł z dalszej rywalizacji.

W 18 biegu Tarasienko świetnie wystartował i nie oddał prowadzenia, drugie miejsce zajął Madsen, który na drugim okrążeniu wyprzedził Bewleya. Ostatecznie cała trójka zapewniła sobie baraż. Czwarty Thorsell podzielił los Lamberta.

19 bieg który był o przysłowiową pietruszkę wygrał Milik, przed Smektałą, Lahtim i Hansenem.

W biegu kończącym rundę zasadniczą po raz kolejny znakomicie pokazał się Michelsen. Za Duńczykiem bieg ukończył Patryk Dudek, co dało mu awans do barażu. Trzecie i czwarte  miejsce zajęli Huckenbeck i Leibediew.

W barażu olbrzymi pech dopadł Dudka – defekt na samym starcie. Pewna wygrana w tym biegu Daniela Bewleya. Walkę o awans stoczyli Madsen z Tarasienką. Na trzecim kółku na drugie miejsce wysunął się Madsen, który wjechał tym samym do finału.

W finale wystąpiło więc dwóch Duńczyków oraz Polak i Anglik. W ostatnim biegu SEC w Bydgoszczy o pechu może mówić Michelsen, który został wykluczony bo na trzecim okrążeniu zajechał drogę Madsenowi, powodując jego upadek. Chwilę po całym zajściu, jeszcze gdy Madsen leżał na torze Michelsen podszedł do niego, przeprosił. Chwilę ze sobą porozmawiali.

W powtórce bardzo ładnie zaczął Pawlicki, ale na drugim okrążeniu minął go poobijany Madsen, który nie oddał już prowadzenia. Trzecie  miejsce zajął debiutujący w cyklu Dan Bewley.

Liderem tegorocznej SEC jest jednak Piotr Pawlicki z 15 punktami. Drugi jest Michelsen z 14 pkt. na koncie. Kolejne miejsca zajmują: Madsen z 13 pkt., a po 11 punktów mają Bewley, Dudek, i Tarasienko.

Wyniki:
1. Leon Madsen (Dania) – 13 (1,3,2,2,2,3) – 1. miejsce w finale
2. Piotr Pawlicki (Polska) – 15 (2,2,3,3,3,2) – 2. miejsce w finale
3. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 11 (3,3,1,2,1,1) – 3. miejsce w finale
4. Mikkel Michelsen (Dania) – 14 (2,3,3,3,3,w) – wykluczenie w finale
5. Patryk Dudek (Polska) – 11 (3,2,3,1,2)
6. Wadim Tarasienko (Rosja) – 11 (1,2,2,3,3)
7. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 8 (3,3,0,d,2)
8. Kai Huckenbeck (Niemcy) – 8 (2,2,2,1,1)
9. Vaclav Milik (Czechy) – 7 (1,0,1,2,3)
10. Andrzej Lebiediew (Łotwa) – 5 (0,1,3,1,0)
11. Jacob Thorssell (Szwecja) – 5 (0,1,1,3,0)
12. Bartosz Smektała (Polska) – 4 (0,0,0,2,2)
13. Patrick Hansen (Dania) – 4 (0,1,2,1,0)
14. Siergiej Łogaczow (Rosja) – 4 (2,0,1,0,1)
15. Nicki Pedersen (Dania) – 3 (3,w,-,-,-)
16. Timo Lahti (Finlandia) – 3 (1,1,0,0,1)
17. Mateusz Tonder (Polska) – 0 (0,0)
18. Wiktor Przyjemski (Polska) – 0 (0)

Bieg po biegu:
1. Dudek, Pawlicki, Tarasienko, Hansen
2. Pedersen, Michelsen, Madsen, Smektała
3. Lambert, Huckenbeck, Lahti, Thorssell
4. Bewley, Łogaczow, Milik, Lebiediew
5. Michelsen, Pawlicki, Thorssell, Milik
6. Lambert, Tarasienko, Lebiediew, Smektała
7. Madsen, Huckenbeck, Hansen, Łogaczow
8. Bewley, Dudek, Lahti, Pedersen (w/u)
9. Pawlicki, Huckenbeck, Bewley, Smektała
10. Michelsen, Tarasienko, Łogaczow, Lahti
11. Lebiediew, Hansen, Thorssell, Tonder
12. Dudek, Madsen, Milik, Lambert
13. Pawlicki, Madsen, Lebiediew, Lahti
14. Tarasienko, Milik, Huckenbeck, Przyjemski
15. Michelsen, Bewley, Hansen, Lambert (d/st)
16. Thorssell, Smektała, Dudek, Łogaczow
17. Pawlicki, Lambert, Łogaczow, Tonder
18. Tarasienko, Madsen, Bewley, Thorssell
19. Milik, Smektała, Lahti, Hansen
20. Michelsen, Dudek, Huckenbeck, Lebiediew

Baraż:
Bewley, Madsen, Tarasienko, Dudek (d/st)

Finał:
Madsen, Pawlicki, Bewley, Michelsen (w/su)

Sędzia: Paweł Słupski (Polska)

Kolejne finały SEC 2021:
2. runda – 26 czerwca – Guestrow (Niemcy)
3. runda – 3 lipca – Gdańsk (Polska)
4. runda – 10 lipca – Rybnik (Polska)