Już w piątkowych kwalifikacjach Dan Bewley pokazał, że w Cardiff jest bardzo szybki.

13 sierpnia na Principality Stadium w Cardiff odbyło się 20 Grand Prix w historii na tym obiekcie. Brytyjczycy od 2007 roku czkali na wygraną swojego zawodnika. Jedyny raz (właśnie w 2007 r.) SGP w Cardiff wygrał Chris Harris.

W końcu stało się! 23-letni Daniel Bewley niespodziewanie zwyciężył w żużlowym Grand Prix Wielkiej Brytanii na tymczasowym torze w Cardiff. Drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik, a trzecie Patryk Dudek. Walka o tytuł indywidualnego mistrza świata była w sobotę bardzo wyrównana i pasjonująca. Młody Brytyjczyk po raz pierwszy w karierze awansował do wielkiego finału SGP i od razu okazał się w nim najlepszy.

Po czterech rundach startów żaden z zawodników nie miał na swoim koncie dwucyfrowej zdobyczy. Pierwszą ósemkę dzieliły tylko dwa punkty. Z dziewięcioma oczkami było wówczas pięciu żużlowców. Ósmy w tej fazie zawodów Maciej Janowski miał 7 oczek. Niestety w ostatnim starcie nie powiększył swojego dorobku punktowego i zakończył turniej w Cardiff bez awansu do półfinału.

Na cztery zawody przed końcem cyklu Grand Prix Zmarzlik nadal zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej.

Cardiff od lat jest stałym, ważnym punktem na mapie żużlowej GP. Ze względu na pandemię COVID-19 turnieje w tym mieście w 2020 i 2021 roku zostały jednak odwołane.

W przeszłości w stolicy Walii dwukrotnie wygrywali Polacy. W 2017 roku najlepszy był Maciej Janowski, który jako pierwszy Polak odczarował stolicę Walii. Rok później triumfował Bartosz Zmarzlik. Po raz ostatni przed przerwą na najwyższym stopniu podium stawał Duńczyk Leon Madsen.

O wielkim pechu mogli mówić dwaj reprezentanci gospodarzy. Startujący z dziką kartą Adam Ellis po upadku w pierwszym swoim starcie już więcej nie pojawił się na torze. Po trzech wyścigach, z powodu bólu klatki piersiowej z zawodów wycofał się Tai Woffinden. Oby mający ostatnio bardzo dobrą formę zawodnik Sparty Wrocław był gotowy do rywalizacji w kolejną niedzielę w meczu PGE Ekstraligi.

W sobotę w pierwszym półfinale znaleźli się Dudek, Lindgren, Bewley i Doyle. W pierwszej odsłonie tego wyścigu Australijczyk wjechał w taśmę i został wykluczony. W powtórce najlepiej spisał się Dudek. Polak doskonale ruszył spod taśmy, wyszedł na prowadzenie i nie oddał go już do końca. Drugi dojechał Bewley i po raz pierwszy w karierze dotarł do finału.

Drugą czwórkę półfinałową utworzyli Zmarzlik, Madsen, Holder i Michelsen. Polak szybko ruszył do przodu. Spod płotu wyprzedził go jednak Madsen. Zmarzlik musiał na dystansie bronić się przed atakami Holdera, ale podołał wyzwaniu i dojechał jako drugi do mety.

Tak więc w wielkim finale w Cardiff mieli wystąpić dwaj Biało-Czerwoni. Stawka była wyborowa: Dudek, Zmarzlik, Madsen i Bewley. Niespodziewanie zawody w Cardiff wygrał faworyt gospodarzy. Młody zawodnik Sparty Wrocław pewnie wygrał start i potem nikt już nie był w stanie go dopaść. Zmarzlik dojechał na metę drugi, a Dudek trzeci. Świetny start Polaków! Obok Brytyjczyka na podium mieliśmy więc dwóch naszych zawodników. Reprezentant gospodarzy po 15 latach od triumfu Chrisa Bombera Harrisa -23-letni Bewley stanął na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Kolejne zawody SPG zaplanowano na 27 sierpnia we Wrocławiu. Tegoroczna rywalizacja o tytuł indywidualnego mistrza świata zakończy się 1 października w Toruniu. Bartosz Zmarzlik ma tak ogromną przewagę nad pozostałymi rywalami, że w zasadzie trzeci tytuł indywidualnego mistrza świata ma na wyciągnięcie ręki.

Do rozegrania zostały jeszcze cztery turnieje cyklu SGP. Organizatorzy zrezygnowali z organizacji planowanego wcześniej turnieju w Australii. Czyli w temacie miejsc rozgrywania zawodów o tytuł najlepszego zawodnika świata – nic nowego, pomimo szumnych zapowiedzi nowego promotora.

Pozostałe do rozegrania rundy SGP w 2022 r:
27 sierpnia – Wrocław
10 września – Vojens (Dania)
17 września – Malilla (Szwecja)
1 października – Toruń

Bartosz Zmarzlik po zawodach w Cardiff powiększył swoją przewagę nad pozostałymi żużlowcami. Ma teraz 22 punkty więcej niż Leon Madsen. Trzeci jest Patryk Dudek ze stratą 31 oczek. Na czwartą pozycję awansował Daniel Bewley. Na szóste miejsce spadł Maciej Janowski i traci do lidera już 6 punktów. Na szczęście do trzeciego Dudka traci tylko 5 oczek.

Wyniki SGP Wielkiej Brytanii w Cardiff, 13 sierpnia 2022:
1. Daniel Bewley (Wielka Brytania) 17 (3, 3, 2, 1, 3, 2, 3),
2. Bartosz Zmarzlik (Polska) 15 (3, 2, 3, 1, 2, 2, 2),
3. Patryk Dudek (Polska) 14 (3, 0, 3, 3, 1, 3, 1),
4. Leon Madsen (Dania) 13 (2, 1, 3, 2, 2, 3),
5. Jack Holder (Australia) 13 (3, 1, 2, 3, 3, 1)
6. Fredrik Lindgren (Szwecja) 10 (2, 3, 0, 3, 1, 1)
7. Mikkel Michelsen (Dania) 8 (0, 3, 3, w, 2, 0)
8. Jason Doyle (Australia) 9 (2, 3, 1, 3, w, t)
9. Max Fricke (Australia) 8 (1, 1, 2, 2, 2)
10. Maciej Janowski (Polska) 7 (2, 2, 1, 2, 0)
11. Andrzej Lebiediew (Łotwa) 5 (d, 0, 2, w, 3)
12. Robert Lambert (Wielka Brytania) 5 (1, 0, 1, 0, 3)
13. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 4 (1, 2, 1, -, -)
14. Paweł Przedpełski (Polska) 3 (0, 2, 0, w, 1)
15. Anders Thomsen (Dania) 3 (1, d, 0, 2, d)
16. Tom Brennan (Wielka Brytania) 2 (1, 1, 0)
17. Leon Flint (Wielka Brytania) 2 (0, 1, 1)
18. Adam Ellis (Wielka Brytania) 0 (w, -, -, -, -).

Bieg po biegu:
1. Dudek, Janowski, Woffinden, Przedpełski
2. J. Holder, Madsen, Lambert, Ellis (w)
3. Zmarzlik, Doyle, Thomsen, Lebiediew (d)
4. Bewley, Lindgren, Fricke, Michelsen
5. Bewley, Janowski, J.Holder, Lebiediew
6. Michelsen, Zmarzlik, Madsen, Dudek
7. Lindgren, Przedpełski, Brennan, Thomsen (d)
8. Doyle, Woffinden, Fricke, Lambert
9. Madsen, Fricke, Janowski, Thomsen
10. Dudek, J. Holder, Doyle, Lindgren
11. Michelsen, Lebiediew, Lambert, Przedpełski
12. Zmarzlik, Bewley, Woffinden, Flint
13. Doyle, Janowski, Brennan, Michelsen (w)
14. Dudek, Thomsen, Bewley, Lambert
15. J. Holder, Fricke, Zmarzlik, Przedpełski (w)
16. Lindgren, Madsen, Flint, Lebiediew (w)
17. Lambert, Zmarzlik, Lindgren, Janowski
18. Lebiediew, Fricke, Dudek, Brennan
19. Bewley, Madsen, Przedpełski, Doyle (w)
20. J. Holder, Michelsen, Flint, Thomsen
1. Półfinał. Dudek, Bewley, Lindgren, Doyle (t)
2. Półfinał. Madsen, Zmarzlik, J. Holder, Michelsen

Finał. Bewley, Zmarzlik, Dudek, Madsen.

Zdjęcie: media społecznościowe Daniela Bewleya