W Polsce funkcjonują trzy ligi żużlowe. Od sierpnia br nastąpiły duże zmiany w strukturach organizacyjnych. Spółka Ekstraliga Żużlowa przejęła zarządzanie 1. ligą żużlową i od przyszłego roku będzie  prowadzi rozgrywki w ekstralidze oraz 1 lidze żużlowej. Mamy jeszcze trzeci, najniższy szabel rozgrywek – 2 Ligę żużlową zarządzaną przez PZM.

Niedawno niepokojące informacje napływały z Rawicza. Tam dotychczasowy prezes Kolejarza Rawicz Sławomir Knop otwarcie mówił, iż drużyna nie wystartuje w rozgrywkach w przyszłym sezonie. Rawiczanie w 2023 roku zajęli ostatnie miejsce w drugiej lidze. Na ostateczną decyzję Kolejarza czeka żużlowa centrala. Jest duża szansa, by ponownie mecze ligowe oglądano w Krakowie. Niedawno pisaliśmy o zaawansowanych pracach jakie przeprowadzono na stadionie Wandy.

Oczywiście, najbardziej optymistyczny scenariusza zakłada, że Rawicz nadal będzie jeździł, a do tego zgłosi się jeszcze wspomniana Wanda Kraków. Ośmiu ekip na najniższym poziomie nie było dawno, a w żużlowej centrali zawsze podkreślają, że po osiem drużyn w każdej z trzech polskich lig to najlepszy wariant.

Czy zatem w przyszłym sezonie zobaczymy w polskich ligach 24 drużyny?

Pozytywne wieści napływają z Rawicza. Prezes Kolejarza Rawicz Sławomir Knop powiedział:

30 października mam spotkanie z kluczowym sponsorem, jak się dogadamy, to wystartujemy w lidze w 2024 roku. Jeżeli nie, to zajmiemy się wyłącznie szkoleniem i jazdą w rozgrywkach młodzieżowych. Po 30 października wszystko się wyjaśni.
Wszelkie dywagacje dzisiaj nie mają sensu, od nowego sponsora zależy czy w ogóle wystartujemy w lidze oraz w jakim składzie. Musimy uzbroić się w cierpliwość.

Niedawno pisaliśmy o tym co powiedział Krzysztof Cegielski na temat reaktywacji speedwaya w Krakowie:
Stadion w Krakowie jest już gotowy, a tor czeka na przyznanie licencji. Zmiany są widoczne gołym okiem. Jest m.in. nowa dmuchana banda. Bardzo trzymam kciuki za żużel w Krakowie i pomagam na ile mogę. Kiedy liga? Mam nadzieję, że już w 2024 roku.

Pozostaje zatem trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie obu spraw. Wówczas w 2024 roku na każdy szczeblu rozgrywek ligowych będziemy mieć po 8 drużyn, co łącznie daje 24 kluby.

PGE Ekstraliga:
Platinum Motor Lublin
Betard Sparta Wrocław
FNS Apator Toruń
Tauron Włókniarz Częstochowa
ebut.pl Stal Gorzów
Fogo Unia Leszno
ZOOleszcz GKM Grudziądz
Enea Falubaz Zielona Góra

1. Liga żużlowa:
Cellfast Wilki Krosno
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
Arged Malesa Ostrów
ROW Rybnik
Zdunek Wybrzeże Gdańsk
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
Texom Stal Rzeszów
Invest House Plus PSŻ Poznań

2. Liga żużlowa:
Trans MF Landshut Devils
Ultrapur Start Gniezno
OK. Bedmet Kolejarz Opole
Grupa Azoty Unia Tarnów
Optibet Lokomotiv Daugavpils
Enea Polonia Piła
? Metalika Recycling Kolejarz Rawicz
? Wanda Kraków

Źródło: przegladsportowy.onet.pl