Do „rodziny” speedwaya zaliczamy kilka odmian wyścigów, rozgrywanych na owalnych torach i na różnych nawierzchniach. Powszechnie uważa się, iż uprawianie speedwaya jest drogie. Jest to zapewne prawda, zarówno zakup sprzętu jak i jego eksploatacja, remonty nie są tanie i dotyczy to zarówno klasycznego żużla jak i innych jego odmian.

Są na świecie jednakże przykłady rozgrywania tego rodzaju wyścigów, które generują znacznie mniejsze koszty. Oto kilka przykładów:

Klasa 200 centymetrów sześciennych w Argentynie (żużel klasyczny)
W tym południowoamerykańskim kraju od bardzo wielu lat obok tradycyjnego żużla istnieją wyścigi motocykli żużlowych, wyposażonych w benzynowe silniki o pojemności 200 centymetrów sześciennych. Aktualnie na takich motocyklach startuje w Argentynie kilkunastu żużlowców. Nie istnieje górny limit wiekowy zawodników, jedynie dolny którym jest 16 lat. Wyścigi te odbywają się na „dużych” torach na takich samych motocyklach (oprócz silników) jakie stosuje się w tradycyjnym żużlu.

Klasa GT140 w Wielkiej Brytanii (long track – głównie tory trawiaste, sporadycznie żużlowe)
Klasa GT140 są to wyścigi motocykli skonstruowanych do long tracku, wyposażonych jednak w silniki benzynowe o pojemności 140 centymetrów sześciennych. Aktualnie na takich motocyklach ściga się „na wyspach” około 100 zawodników w wieku od 16 do…68 lat a ich ilość wciąż rośnie. Motocykl z takim silnikiem jest znacznie tańszy w zakupie jak i eksploatacji niż sprzęt z tradycyjnym silnikiem o pojemności 500 centymetrów sześciennych.

Klasa 500 – motocykle dwuzaworowe (Polska)
W przeszłości przez kilka sezonów odbywał się w naszym kraju cykl zawodów Nice Cup dla młodych zawodników w którym startowali oni na motocyklach wyposażonych w dwuzaworowe silniki Jawy. Żużlowcy silniki losowali przed zawodami. Przypomnijmy iż silniki dwuzaworowe przestały być używane powszechnie kilkadziesiąt lat temu. Niestety idea startów na tego rodzaju silnikach jakoś jak dotychczas nie zdołała „rozwinąć skrzydeł”. Wielka szkoda.

Flat track, (Stany Zjednoczone, wiele krajów Europy)
Flat track to przyszłość speedwaya. Wyścigi wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Rozgrywane są już oficjalne Mistrzostwa Świata. W roku przyszłym zaplanowano 5 rund rywalizacji o tytuł. Aktualnie flat track uprawia zaledwie jeden Polak – Łukasz Bujniewicz. Oby pojawili się kolejni śmiałkowie w naszym kraju. W Mistrzostwach Świata zawodnicy używają benzynowych silników o pojemności zazwyczaj 450 centymetrów sześciennych. Flat track dobrze się rozwinął choćby w Czechach gdzie uprawia go około 30 zawodników dla których organizuje się dużą liczbę zawodów.