Już dziś w piątek 21 czerwca o godzinie 20:45 odbędzie się spotkanie inaugurujące 9. kolejkę PGE Ekstraligi. Betard Sparta Wrocław podejmuje na swoim torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa.

Niestety bardzo niefortunna jest data tego wydarzenia, gdyż w Berlinie nasi piłkarze tego dnia mają mecz z Austrią w ramach Euro 2024. Władze żużlowe pozbawiły tym samym część kibiców wrocławskich obejrzenia zarówno spotkania piłkarzy w całości jak i meczu na Stadionie Olimpijskim. A szkoda, gdyż przed ligowymi meczami żużlowymi sporo dzieję się przy Stadionie Olimpijskim. Jest strefa kibica z różnymi konkursami, czy też można otrzymać autograf lub zrobić sobie zdjęcie z wybranymi zawodnikami Betard Sparty. Władze żużlowej ekstraligi nie zostawiły kibicom Sparty wyboru.

Przed nami starcie rewanżowe pomiędzy drużynami z Wrocławia oraz Częstochowy. Pierwszy pojedynek obu ekip na torze w Częstochowie zakończył się remisem 45:45, choć gospodarze jeszcze przed biegami nominowanymi mogli być niemalże pewni zwycięstwa. Żużel jest jednak nieprzewidywalny, a nasi ówcześni goście zdołali zniwelować straty w decydującej fazie spotkania.

Należy przy tym zaznaczyć, iż na cztery wyjazdowe mecze Spartan, jest to jedyny punkt przywieziony przez Wrocławian z torów rywali.

Do piątkowego hitowego starcia na Stadionie Olimpijskim Włókniarz Częstochowa przystąpi napędzony czterema zwycięstwami z rzędu. Ostatnio Lwy pokonały w Zielonej Górze Falubaz, któremu kolejkę wcześniej ulegli właśnie zawodnicy Sparty.

Należy mieć nadzieję, iż drugi tak słaby pojedynek w wykonaniu Wrocławian już się nie powtórzy. Żużlowcy ze stolicy Dolnego Śląska jeździli pasywnie, a na domiar złego po upadkach kontuzji nabawili się Artem Łaguta i Bartłomiej Kowalski. Optymizmem napawa bardzo dobra, ostatnio, postawa Macieja Janowskiego na torach Europy.

W ubiegłym roku Spartanie pokonali ekipę z Częstochowy minimalnie 46-44. Zapowiada się ciekawe spotkanie, w którym podobnie jak w ubiegłym roku, o końcowym wyniku decydować będą biegi nominowane. Gospodarze bardzo poważnie podchodzą do potyczki z Włókniarzem. Wczoraj (przedmeczowy czwartek) w godzinie dzisiejszego meczu Wrocławianie kręcili treningowe kółka na Stadionie Olimpijskim.

Obaj trenerzy do boju na piątkowy pojedynek desygnowali swoje najsilniejsze zestawienia, choć znak zapytania należy postawić przy nazwisku Bartłomieja Kowalskiego, który ucierpiał podczas ostatniego wyjazdowego meczu Betard Sparty Wrocław w Zielonej Górze. Przypomnijmy, iż Kowalski leczy uraz łopatki i pierwotnie zapowiadano dwutygodniową przerwę w startach tego żużlowca. Ale tu może dojść do zmiany. W miejsce zawodnika U24 może wystąpić Francis Gusts lub Wiliam Drejer, którzy są liderami rywalizującej w U24 Ekstralidze Beckhoff Sparty.

Janusz Ślączka w kontekście formacji seniorskiej postawił na sprawdzone rozwiązanie, które w ostatnich tygodniach bardzo dobrze funkcjonuje. W awizowanym składzie znalazł się także Kacper Halkiewicz na pozycji juniorskiej.

Awizowane składy:

Betard Sparta Wrocław
9. Artem Łaguta
10. Tai Woffinden
11. Bartłomiej Kowalski
12. Daniel Bewley
13. Maciej Janowski
14. Kacper Andrzejewski
15. Jakub Krawczyk

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa
1. Mikkel Michelsen
2. Maksym Drabik
3. Kacper Woryna
4. Mads Hansen
5. Leon Madsen
6. Szymon Ludwiczak
7. Kacper Halkiewicz

Start do 1. wyścigu meczu pomiędzy Betard Spartą Wrocław, a Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa już w najbliższy piątek 21 czerwca o godzinie 20:45. Tradycyjnie pół godziny wcześniej odbędzie się próba toru, a następnie prezentacja zawodników obu ekip. Transmisję na żywo przeprowadzi Stacja Eleven Sports 1.

Rozkład biegów:
1.Michelsen, ŁAGUTA, Woryna, KOWALSKI
2. KRAWCZYK, Ludwiczak, ANDRZEJEWSKI
3. Madsen, BEWLEY, Drabik, JANOWSKI
4. ANDRZEJEWSKI, Hansen, WOFFINDEN, Ludwiczak
5. KOWALSKI, Woryna, BEWLEY, Hansen
6. JANOWSKI, Drabik, KRAWCZYK, Michelsen
7. Halkiewicz, WOFFINDEN, Madsen, ŁAGUTA
8. Woryna, JANOWSKI, Hansen, ANDRZEJEWSKI
9. ŁAGUTA, Michelsen, WOFFINDEN, Kowalski
10. Ludwiczak, KOWALSKI, Madsen, BEWLEY
11. BEWLEY, Hansen, ŁAGUTA, Michelsen
12. Drabik, KRAWCZYK, Halkiewicz, KOWALSKI
13. WOFFINDEN, Madsen, JANOWSKI, Woryna

Zdjęcie: Grzegorz Misiak