Często uważa się iż wyścigi w long tracku to rywalizacja weteranów, iż wiek większości zawodników jest jak na wyczynowy sport dość mocno zaawansowany. Czy jest to tak do końca prawdą? Zapraszam do analizy.

Najważniejszą coroczną rywalizacją w long tracku jest oczywiście cykl Indywidualnych Mistrzostw Świata w którym startuje rokrocznie 14 stałych uczestników. To właśnie wyniki tych zawodów śledzi najwięcej fanów „długiego toru” i tam startują najlepsi.

Jak sytuacja wygląda w roku obecnym? Najstarszym uczestnikiem mistrzostw będzie…Stanisław Burza. Polak rozpoczął treningi żużlowe już jako osoba pełnoletnia, licencję żużlową zdał mając ukończone 19 lat! Jego kariera żużlowa (licząc long track) trwa mimo to już bardzo długo. Można powiedzieć, iż 45 letni (w swojej analizie wieku zawodników kierowałem się wyłącznie rocznikiem, nie zważając w jakim miesiącu, dniu zawodnik miał bądź będzie miał urodziny) Polak będzie prawdziwym weteranem cyklu IMŚ. Trzymajmy kciuki bardzo mocno za naszego reprezentanta, który awans do cyklu wywalczył w zawodach Challenge IMŚ na torze w Pardubicach.

Za weteranów uznać możemy śmiało także 43 letniego Josefa Franca (Czechy) oraz 42 letniego Theo Pijpera (Holandia). Aż 6 stałych uczestników cyklu jest z kolei w przedziale wiekowym pomiędzy 33 a 40 rokiem życia. Z drugiej strony aż 5 żużlowców, którzy powalczą o medale Mistrzostw Świata jest w wieku pomiędzy 23 a 26 lat.

Można więc powiedzieć, iż stawka uczestników IMŚ 2022 to mieszanka młodości z rutyną, z przewagą jednakże tej drugiej. Warto jednak zaznaczyć, iż coraz to częściej czołowe role w walce o triumf na świecie odgrywają właśnie ci młodzi – wypierając zawodników, starszych.

Aktualnym Indywidualnym Mistrzem Świata został w roku 2021 zaledwie 22 letni Holender – Romano Hummel, rok wcześniej mistrzostwo zdobył jeszcze młodszy bo 21 letni Niemiec – Lukas Fienhage. Do ścisłej światowej czołówki zaliczają się także 25 letni James Shanes (Wielka Brytania) oraz 26 letni Dimitrij Bergé z Francji.

Młodzi żużlowcy to przyszłość long tracku, dobrze że chcą oni uprawiać te wyścigi ciesząc oko kibiców.

Wszyscy stali uczestnicy Mistrzostw Świata 2022 oraz ich wiek (według rocznika):
Stanisław Burza (Polska) – 45
Josef Franc (Czechy) – 43
Theo Pijper (Holandia) – 42
Chris Harris (Wielka Brytania) – 40
Martin Smolinski (Niemcy) – 38
Martin Malek (Czechy) – 37
Mathieu Trésarrieu (Francja) – 36
Kenneth Kruse Hansen (Dania) – 35
Max Dilger (Niemcy) – 33
Dimitri Bergé (Francja) – 26
James Shanes (Wielka Brytania) – 25
Zach Wajtknecht (Wielka Brytania) – 24
Romano Hummel (Holandia) – 23
Lukas Fienhage (Niemcy) – 23