Pewien czas temu pisaliśmy Państwu na temat klasy GT140 w wyścigach na trawie, która istnieje w Wielkiej Brytanii. Artykuł na ten temat znajduje się tutaj.

Są to bardzo ciekawe wyścigi i wielka szkoda, iż odbywają się one na chwilę obecną tylko w Wielkiej Brytanii. Ich atutem względem tradycyjnych wyścigów na długim torze (a także w klasycznym żużlu) jest niższy koszt ich uprawiania. W obecnym sezonie rozegrano także serię zawodów w klasie GT140 na torach o nawierzchni żużlowej!

Środowisko zawodników uprawiających te wyścigi liczy iż niebawem zaczną być rozgrywane oficjalne Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w tej klasie. Na chwilę obecną rozgrywa się nieoficjalną serię mistrzowską.

Jak już wspomniałem atutem tych wyścigów jest stosunkowo niski koszt ich uprawiania – już za około 2000 funtów można zakupić nowy motocykl, sprzęt używany jest oczywiście jeszcze tańszy.

Należy mieć nadzieję iż choćby w Polsce znajdzie się grupa zapaleńców, którzy zaczną się ścigać w klasie GT140, choćby na tradycyjnych torach żużlowych, wszak trawiastych na razie nie posiadamy. Obecnie wyścigi te znane są jedynie w Wielkiej Brytanii, wszystko wskazuje jednak na to iż jest jak najbardziej możliwe ich zaszczepienie w innych krajach żużlowych. Duża ilość Brytyjczyków uprawiających te wyścigi napawa optymizmem na przyszłość.

Bardzo dziękuję Panu Trevorowi Stewardowi za pomoc w napisaniu tego tekstu!