Zawody Long Track of Nations czyli inaczej Drużynowe Mistrzostwa Świata na długim torze rozgrywane są od 2007 roku. Ich historia nie jest więc jeszcze bardzo długa. Zeszłoroczna edycja była jednakże przełomowa gdyż zmieniono liczebność poszczególnych drużyn – z 3 zawodników plus zawodnika rezerwowego do 2 żużlowców oraz rezerwowego.

Zmiana ta miała na celu prawdopodobnie zwiększenie ilości startujących krajów, trzeba jednak zaznaczyć iż tak nieliczne kadrowo zespoły (zawodnik rezerwowy nie musi wyjeżdżać na tor) sprawiły iż mistrzostwa nie do końca oddają poziom sportowy poszczególnych państw.

Na pewno zmiana formuły nie jest zbyt korzystna dla Niemców oraz Wielkiej Brytanii które posiadają bardzo dużą liczbę zawodników. Wątpliwe czy ta nowość jest przychylna także dla Holendrów oraz Francuzów. Jak już wspomniałem reforma rywalizacji miała prawdopodobnie na celu zwiększenie ilości startujących reprezentacji – co w pierwszej edycji faktycznie się stało choć nie w stopniu bardzo dużym.

W poprzednich sezonach występowało ich bowiem zazwyczaj 6 natomiast w roku ubiegłym – przy nowej formule zawodów było ich 8 a startować miało nawet 9 lecz wycofali się awizowani wcześniej Szwedzi, w tym roku prawdopodobnie będzie ich 7. Należy zaznaczyć iż w long tracku nie organizuje się eliminacji „drużynówki” lecz od razu zawody finałowe.

Być może to właśnie dzięki nowej formule po raz pierwszy wystartowali w roku 2022 Polacy – ciężko jednakże to stwierdzić. Kolejne edycje mistrzostw (2 sezony – 2022 oraz 2023 w którym wystartuje prawdopodobnie 7 ekip to za mało by stwierdzić stałą tendencję) pokażą czy zmiana formuły była korzystna – jeśli ilość reprezentacji będzie oscylować regularnie w granicach 9-10 to oznaczać będzie że raczej tak.

Jeśli natomiast ilość startujących krajów będzie tylko odrobinę większa bądź taka sama jak przed rokiem 2022 – wówczas będzie to oznaczać iż stary system był jednak lepszy. Oczywiście zawsze można powrócić do starej – sprawdzonej formuły. Dla polskiego kibica natomiast najważniejsze jest by występowała w mistrzostwach reprezentacja naszego kraju – system rozgrywek wydaje się być sprawą drugorzędną. Wszystko wskazuje bowiem na to iż w roku obecnym nasi reprezentanci nie wystąpią w rywalizacji.

Zdjęcie: autor tekstu