Flat track są to ciekawe wyścigi motocyklowe, które zdobywają coraz to większą popularność na świecie. Ojczyzną tych wyscigów są Stany Zjednoczone, a są one obecnie uprawiane w wielu krajach. Oprócz zawodów krajowych organizowane są także Mistrzostwa Świata.

Poszczególne rundy mistrzostw organizowane są w większości na…torach żużlowych. Biegi odbywają się w obsadzie 8-12 zawodów, startujących z 2 linii. Ponieważ tory są w większości te same i są to również wyścigi motocyklowe nasuwa się pytanie czy flat track jest jedną z odmian speedwaya?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Powszechnie do odmian speedwaya oprócz klasycznego żużla zalicza się long track oraz ice speedway. Wyścigi we flat tracku generalnie odbywają się na torach owalnych, zazwyczaj są to po prostu tory żużlowe bądź do long tracku. Nie jest to jednakże (owalny kształt toru) regułą!

Zarówno w Mistrzostwach Świata (konkretniej w przypadku jednej z rund we Włoszech jeśli chodzi o sezon 2022) jak i choćby w Otwartych Mistrzostwach Czech bywa, iż tor na którym rozgrywa się zawody we flat tracku ma inny kształt, z zakrętami zarówno w lewo jak i prawo.

Wśród samych zawodników uprawiających te wyścigi na temat tego czy flat track to speedway zdanie jest podzielone. Oto co na ten temat przekazał naszej redakcji w wywiadzie czołowy czeski zawodnik Kamil Peuker:

Paweł Wittchen: Czy uważa Pan flat track za odmianę speedwaya czy raczej nie?
Kamil Peuker: Zdecydowanie tak. Mamy inny styl jazdy ale nie sądzę byśmy aż tak się różnili.

Przeciwne zdanie na ten temat ma jedyny Polak uprawiający flat track, stały uczestnik Mistrzostw Świata 2022 – Łukasz Bujniewicz. Oto fragment wywiadu z zawodnikiem zamieszczonego na naszym portalu:

Paweł Wittchen: Czy Pana zdaniem flat track to jedna z odmian speedwaya czy to jednak inne wyścigi? Większość zawodów odbywa się przecież na torach owalnych ale organizuje się je także w formule TT gdzie tory mają inny kształt.
Łukasz Bujniewicz: Poza faktem jazdy w lewo i użytkowania tych samych obiektów obie dyscypliny bardzo się różnią. We flat tracku startuje do 12 zawodników na torze którzy mogą mieć do pokonania nawet do 15 okrążen w biegu. Zupełnie inna jest tez technika wejścia w łuk jak i system punktacji turnieju. Jest też formuła TT gdzie są zakręty również w prawo oraz czasami również przynajmniej jeden skok. O różnicy w sprzęcie nie trzeba chyba wspominać. Rejestrowane prędkości na torach żużlowych są zazwyczaj o jakieś 5-10 km/h niższe niż w żużlu. Są jednak tez obiekty dłuższe jak np. Mariańskie Łaźnie (1000m), Parchim (800m), gdzie rozwijane prędkości są już w miarę duże. Aktualnie na świecie rozgrywanych jest bardzo wiele dyscyplin motocyklowych. Bywa iż kilka z nich możemy zaliczyć na podstawie pewnych podobieństw do jednej „rodziny” wyścigów. Kwesta zaliczenia bądź nie flat tracku do „rodziny” speedwaya wydaje się być otwarta i trudna do rozstrzygnięcia.