Pierwszy mecz finałowy pomiędzy Motorem a Spartą odbędzie się w niedzielę o godz. 19:15 w Lublinie. Motor to niewygodny przeciwnik dla Sparty. Wrocławianie przegrali w tym sezonie dwa mecze. Najpierw ulegli GKM-owi w Grudziądzu. W meczu tym Spartanie stracili Taia Woffindena. Kilka dni później osłabieni wrocławianie ulegli Motorowi w Lublinie 38-52. W rewanżu drużyna Koziołków uległa we Wrocławiu 39-51. Lublinianie jako jedyny w tym sezonie uzyskali bonus w meczach ze Spartą.

Czy Motor jest w stanie w finale powtórzyć wynik z sezonu zasadniczego? I tak i nie. Wojciech Koerber w swoim felietonie „Tak Motor straszy Spartę” min. podał taki ciąg liczb: 0,1,2,2,2,2,1,1,0,2,1,1,1,0,2,0. Po zsumowaniu daje nam 18. Są to zdobycze Macieja Janowskiego w bieżącym sezonie na torze w Lublinie. Uzbieranie w 16 startach 18 oczek to mocno przeciętny wynik. Z drugiej strony podczas dwóch rund Speedway Grand Prix (z całym szacunkiem dla zawodników Motoru) żużlowcy walczący z Janowskim prezentowali wyższą klasę sportową. Wiadomo, że startujący z dziką kartą Dominik Kubera dwukrotnie zajmował miejsce na podium, ale generalnie lubelska drużyna nie ma w swoim składzie żadnego zawodnika, który startuje jako stały uczestnik w rywalizacji o tytuł indywidualnego mistrza świata.

Trzy armaty Sparty Wrocław powinny skutecznie odpierać ataki zawodników Motoru. Nawet, gdy słabiej pojedzie Maciej Janowski to Artem Łaguta i Tai Woffinden dorzucą „swoje” punkty do dorobku Sparty. Nie można zapomnieć też o „młodych wilkach” Sparty Danielu Bewleyu i Glebie Czugunowie. Wiadom że Brytyjczyk lubi przyczepne tory. Dodatkowo ostatnio jest w świetnej dyspozycji. Gleb z klei woli tory twarde. Są to ciekawe odpowiedzi Wrocławian na różne przygotowanie toru przez gospodarzy.

Poza tym Sparta Wrocław notuje bardzo dobre wyniki na torach rywali. W bieżącym sezonie przeciętne zdobycze Wrocławian w meczach wyjazdowych wynoszą nieco ponad 50 punktów. Przeciętne zdobycze Motoru Lublin na własnym torze oscylują wokół wyniku 51,5 punktu w spotkaniu ligowym. Dodatkowo czterech Wrocławian Maciej Janowski, Artem Łaguta, Gleb Czugunow i Przemysław Liszka lepsze średnie w tym sezonie osiągają na torach swoich rywali.

Dariusz Śledź zestawił skład tak samo jak w meczach półfinałowych przeciwko Unii Leszno. Pod numerem 4 widnieje Mateusz Panicz, a z numerem 8 pojedzie Daniel Bewley.

Natomiast spore zmiany zastosowane zostały w zestawieniu Motoru Lublin. Do dziś nie wiadomo, czy w niedzielę wystąpi Grigorij Łaguta i kierownictwo gospodarzy zabezpieczyło się na wypadek absencji Rosjanina.

Pierwszy raz w tym sezonie z numerem 9 pojedzie Dominik Kubera. Z 10 wystartuje Grigorij Łaguta. W razie potrzeby gospodarze będą stosować za niego „zz-tkę”.

Awizowane składy na mecz w Lublinie 19 września:

Betard Sparta Wrocław:
1. Tai Woffinden
2. Gleb Czugunow
3. Artiom Łaguta
4. Mateusz Panicz
5. Maciej Janowski
6. Przemysław Liszka
7. Michał Curzytek
8. Daniel Bewley

Motor Lublin:
9. Dominik Kubera
10. Grigorij Łaguta
11. Jarosław Hampel
12. Krzysztof Buczkowski
13. Mikkel Michelsen
14. Wiktor Lampart
15. Mateusz Cierniak

Początek spotkania: niedziela 19 września, godz. 19:15. Transmisja nSport+
Sędzia: Michał Sasień