PGE Ekstraliga w najnowszym komunikacie opublikowała listę klasyfikacyjną zawodników ekstraligi żużlowej za sezon 2022.

W klasyfikacji indywidualnej PGE Ekstraligi 2022 najlepszy był Bartosz Zmarzlik. Tuż za nim uplasował się Nicki Pedersen, a trzeci był Janusz Kołodziej. Znane są już także największe awanse oraz spadki na tegorocznej liście w porównaniu z ubiegłym sezonem najlepszej żużlowej ligi świata.

Największy skok na liście zanotował Kacper Woryna. Zawodnik Włókniarza awansował aż o 21 pozycji (z 32. miejsca na 11. pozycję). Dobry sezon zaliczył także Chris Holder, drugi żużlowiec z najwyższym awansem w klasyfikacji (z 32. na 13. miejsce, wzrost o 18 pozycji). Awans o 14 „oczek” uzyskali natomiast Dominik Kubera oraz Fredrik Lindgren.

Z kolei spadek, względem sezonu 2021, o 14 miejsc (największy z całej stawki klasyfikowanych zawodników) zanotował Gleb Czugunow (z 24. na 38. lokatę). Tuż za nim uplasował się Jack Holder. Australijczyk spadł w klasyfikacji indywidualnej o 13 „oczek” (z 15. na 28. miejsce). Natomiast za żużlowcem toruńskiego klubu byli Jason Doyle i Mateusz Świdnicki (obaj są o 11 pozycji niżej).

Zajmujący siódmą pozycje Maciej Janowski ze Sparty zanotował spadek o pięć pozycji w porównaniu z ubiegłym sezonem. Inny lider Wrocławian Tai Woffinden spadł o 8 pozycji. Bartłomiej Kowalski w 2021 ze względu na zbyt małą liczbę startów nie był klasyfikowany. W tym roku ze średnią 1,459 zajął 37 pozycje – o oczko wyżej niż Gleb.

Jedynie dwóch zawodników Sparty zanotowało awans w porównaniu do ubiegłego sezonu. Daniel Bewley ukończył  bieżące rozgrywki na 20 pozycji (średnia 1,837 pkt/bieg) i zanotował awans o trzy pozycje.

Michał Curzytek w 2021 roku znajdował się na 50 pozycji w klasyfikacji zawodników ekstraligi żużlowej. Mimo, iż jego średnia w tym sezonie jest niższa od ubiegłorocznej (wynosi 0,605 pkt/bieg) to zawodnik Sparty znalazł się na 49 pozycji, ostatniej wśród zawodników klasyfikowanych.

Pełna lista dostępna jest w najnowszym komunikacie PGE Ekstraligi TUTAJ

Źródło: www.speedwayekstraliga.pl