W dniu dzisiejszym obchodzimy czterdziestolecie wielkiego wydarzenia w polskim hokeju na trawie, którym było pokonanie reprezentacji Pakistanu. Był to wprawdzie tylko mecz towarzyski, lecz zwycięstwo nad aktualnymi Mistrzami Świata musiało budzić wielki szacunek.

Pakistan był w tym okresie prawdziwą potęgą w tym sporcie. Polscy laskarze nigdy nie zaliczali się do ścisłej światowej czołówki W tamtym okresie reprezentowali jednak na tyle wysoki poziom, iż zdołali sprawić wielką sensację. Mecz odbył się dnia 24 czerwca 1981 roku w Warszawie. Biało-czerwoni pokonali Azjatów 2:0 (1:0). Bramki strzelili Andrzej Myśliwiec w 26 minucie meczu oraz Zbigniew Rachwalski w 55 minucie.

O sensacyjnym triumfie Polaków możemy mówić tak,że dzięki znakomitej grze naszego bramkarza – Romana Petrykowskiego. Kilka dni później Polacy rozegrali jeszcze 2 mecze z Pakistanem, tym razem już przegrywając (1:5 i 1:2, oba mecze rozegrano w Poznaniu).

Jednakże to jedno zwycięstwo pokazało, iż mamy reprezentację na wysokim poziomie sportowym. W rozegranych kilka miesięcy później Mistrzostwach Świata w Indiach nasi reprezentanci zajęli 8 miejsce.

Był to wynik wówczas raczej poniżej oczekiwań, które mocno wzrosły po tym sensacyjnym spotkaniu.