Żużel afrykański polskim kibicom kojarzy się głównie ze startami Karla Lechky, zawodnika z Republiki Południowej Afryki w polskiej lidze w latach dziewięćdziesiątych oraz z wizytą grupy żużlowców z tegoż kraju w Polsce – także w owej dekadzie. Zawodnicy ci rozegrali wówczas kilka spotkań towarzyskich z polskimi klubami.

Karl Lechky

Niestety w roku ubiegłym dotarła do nas smutna informacja o upadku speedwaya w RPA i co za tym idzie – na kontynencie afrykańskim. Nie każdy kibic wie zapewne, iż żużel w RPA istniał przez około 90 lat i że istniał także w… Egipcie.

Pierwsze zawody w RPA rozegrano mianowicie już w roku 1928! Odbyły się one w Johannesburgu i miasto to przez całe dziewięć dekad było „stolicą” południowoafrykańskiego żużla. Oprócz Johannesburga żużel w RPA uprawiano w co najmniej kilku innych miastach, między innymi w Kapsztadzie, Pretorii i Kimberley.

Drugim afrykańskim krajem w którym istniał niegdyś „czarny sport” jest wspomniany Egipt. Zawody w tym kraju rozgrywano również już pod koniec lat dwudziestych XX wieku. Żużel nie przyjął się jednak niestety w tym arabskim kraju i szybko zaniechano ich organizacji. Druga próba wskrzeszenia żużla w Egipcie miała miejsce krótko po zakończeniu drugiej wojny światowej. Niestety także bez powodzenia, choć udało się rozegrać w tym czasie ponownie serię zawodów.

Żużlowcy z RPA a tym bardziej z Egiptu nie odegrali pierwszoplanowych ról w historii tej dyscypliny. Aktualnie ponadto próżno szukać żużla na „czarnym lądzie”, lecz kontynent ten zapisał swoją kartę w historii tegoż sportu!