W niedzielę 11.10.br zakończyły się rozgrywki o speedrowerowe drużynowe mistrzostwo Polski w ramach CS Superligi. W pierwszych meczach finałowych wygrywali gospodarze. W meczu o drużynowe złoto ASEKO Orzeł Gniezno pokonał u siebie MS Śląsk Świętochłowice 77-69. Zaliczka może nie była największa, ale zawodnicy z Gniezna mieli realne szanse na obronę ośmiopunktowej przewagi nad drużyną z Górnego Śląska. Do tej pory Gnieźnianie zdobyli cztery tytuły drużynowych mistrzów Polski. Ostatni raz drużynowymi mistrzami byli w 2002 roku. MS Śląsk Świętochłowice na swoim koncie miał jeden tytuł zdobyty w 2018 roku.

W Świętochłowicach Gnieźnianie dzielnie bronili się do końca części zasadniczej meczu. Po 12 biegu Śląsk prowadził tylko dziewięcioma punktami 64-55 i w biegach nominowanych jeszcze wszystko mogło się wydarzyć. Decydującym momentem spotkania było wykluczenie w 11 biegu Arkadiusza Szymańskiego. Zawodnicy Orła jechali na podwójnym prowadzeniu, a A. Szymański nie zostawił miejsca przy ogrodzeniu napędzającemu się po zewnętrznej D. Basowi powodując upadek zawodnika gospodarzy. Zamiast 7-3 dla Orła, zrobiło się 4-5 w tym biegu.

Zawodnicy Śląska w pierwszym biegu nominowanym wyprowadzili mocny cios, wygrywając z Orłem 7-3. Marcel Krzykowski i Kamil Bielica nie dali szans Arkadiuszowi Szymańskiemu i Mikołajowi Menzowi. Jednak ta wygrana nie dawała jeszcze ostatecznego sukcesu gospodarzom. Kropkę nad i postawili w biegu XIV Kamil Bielaczek i Dawid Bas, pokonując 6-4 Pawła Kozłowskiego i indywidualnego mistrza Polski 2020 Łukasza Łanieckiego. Wynik 77-62 dla Świętochłowiczan dawał im upragniony drugi tytuł drużynowych mistrzów Polski. Nawet przegrana 0-7 w ostatnim biegu nie mogła im tego mistrzostwa odebrać. Ostatecznie piętnasty wyścig zakończył się remisem 5-5, a cały mecz zwycięstwem Śląska 82-67.

MS Śląsk Świętochłowice po raz drugi w historii został speedrowerowym Drużynowym Mistrzem Polski. Serdecznie gratulujemy tego sukcesu!

Czołowymi zawodnikami MS Śląska Świętochłowice w sezonie 2020 byli:

Dawid Bas 5 zawodnik CS Superligi – średnia 3,391 pkt./bieg w 46 biegach sezonu 2020;

Marcin Kołata 9 zawodnik rozgrywek ze średnią 3,282 pkt./bieg w 39 startach;

Kamil Bielica 12 pozycja w rankingu DMP ze średnią 3,130 pkt./bieg w 46 wyścigach.

Wspomnieć trzeb o zawodnikach niesklasyfikowanych:

Marek Pronobis w 6 biegach oraz Steve Harris w 5 startach byli niepokonani i uzyskali średnią 4,00 pkt./bieg.

Mistrzowska drużyna MS Śląsk Świetochłowice w sezonie 2020

O sile ASEKO Orła Gniezno w sezonie 2020 stanowiło czterech zawodników:

Mikołaj Menz czwarty zawodnik CS Superligi, ze średnia 3,426 pkt./bieg uzyskaną w 61 biegach;

Arkadiusz Szymański 8 pozycja w klasyfikacji rozgrywek o DMP ze średnią 3,327 pkt./bieg w 49 wyścigach;

Wojciech Małecki 13 w rankingu zawodników CS Superligi, ze średnią 3,119 pkt./bieg w 42 startach;

Paweł Kozłowski 17 pozycja w sezonie 2020 – średnia 3,000 pkt./bieg uzyskane w 38 pojedynkach.

Na 9 pozycji wśród zawodników niesklasyfikowanych znalazł się Mateusz Ślęzak, na co dzień trenujący we Wrocławiu. Do czasu kontuzji doznanej podczas drugiego turnieju Best of Pairs wystąpił w 11 biegach i uzyskał średnią 3,182 pkt./bieg.

ASEKO Orzeł Gniezno – srebrni medaliści CS Superligi w sezonie 2020

Przed meczem o trzecie miejsce w Częstochowie, drużyna z Leszna miała tylko jeden punkt zaliczki po zwycięstwie u siebie 75-74. Powszechnie było wiadomo, iż w rewanżu częstochowskie Lwy zrobią wszystko by zdobyć brązowy medal i powtórzyć osiągnięcie z sezonu 2019. Z drużyny spod Jasnej Góry odchodzi trzech zawodników Marcin Szymański do Szarży Wrocław, Damian Natoński oraz Mateusz Złotnicki.

Mimo, iż po dwunastu biegach było tylko 63-56 dla Lwów, to gospodarze mieli mecz „pod kontrolą”. W tej fazie zawodów uzyskano aż osiem remisów, jedno (w pierwszym biegu) zwycięstwo gości 5-4. Częstochowianie wygrali drugi i trzeci wyścig po 6-4, a siódmy podwójnie i to, przed biegami nominowanymi, dało Lwom siedmiopunktową przewagę. Bieg trzynasty i znów uzyskano remis, który znacznie przybliża gospodarzy do brązowego medalu. W następnym wyścigu wykluczony zostaje Jakub Wybraniec z Lwów. Ale Marcin Szymański wygrywa swój piąty wyścig tego dnia i praktycznie zapewnia trzecie miejsce Lwom. By to się stało wystarczy, że w ostatnim biegu chociaż jeden zawodnik gospodarzy dojedzie do mety. Jednak Piotr Jamroszczyk i Damian Natoński wygrywają ten wyścig 6-4 z Mateuszem Ludwiczakiem i Ksawerym Kielaszewskim i ostatecznie cały mecz 78-70.

Lwy Avia Częstochowa, podobnie jak w roku 2019 z brązowym medalem CS Superligi. Gratulujemy.

Odchodzący z klubu Damian Natoński po meczu powiedział min.: „Cieszę się, że zdobyliśmy ten brązowy medal razem z drużyną. Po ciężkim i zwariowanym sezonie w moim wykonaniu, gdzie przez większość sezonu jeździłem z drobnymi urazami, oraz że pech mnie nie opuszczał jeśli chodzi o kwestię sprzętową udało się to osiągnać.”

Najlepszymi zawodnikami w Częstochowskiej drużynie byli:

Tomasz Włodarczyk z najlepszą średnią CS Superligi – 3,727 pkt./bieg uzyskaną w 33 biegach;

Marcin Szymański, który uzyskał drugą średnią tego sezonu: 3,647 pkt./bieg w aż 51 startach;

Piotr Jamroszczyk (7 miejsce wśród najlepszych zawodników CS Superligi) 3,370 pkt./bieg w 45 startach;

Damian Natoński 21 pozycja w sezonie 2020, ze średnią 2,889 pkt./bieg uzyskaną w 46 wyścigach.

Brązowi medaliści CS Superligi 2020 Lwy Avia Częstochowa

Drużyna Szawera Leszno ostatecznie zajmuje czwarte miejsce. Mistrz z sezonu 2019 tym razem kończy rozgrywki drużynowe bez medalu. Do najlepszych zawodników drużyny z Wielkopolski należeli:

Mateusz Ludwiczak, szósty w klasyfikacji najlepszych zawodników ze średnią 3,383 pkt./bieg uzyskaną w 60 biegach;

Patryk Kriger (15 w CS Superlidze) – średnia 3,063 pkt./bieg w 48 startach;

Hubert Kielaszewski (16 pozycja w DMP), ze średnią 3,000 pkt./bieg wywalczną w 40 startach;

Wśród nieklasyfikowanych zawodników Bartosz Grabowski w jednym biegu uzyskał 4 punkty.

LKS Szawer Leszno – czwarta drużyna CS Superligi w sezonie 2020

Końcowa klasyfikacja drużyn w sezonie 2020 w rozgrywkach o speedrowerowe Drużynowe Mistrzostwo Polski CS Superligi:

Fotografie w artykule: własna oraz Dorota Wiśniewska https://www.facebook.com/Dorota-Wi%C5%9Bniewska-Amatorska-Fotografia-Sportowa-107706444368559/