Polska jest krajem w którym sport żużlowy ma bardzo mocną pozycję. Wielką chlubą naszego żużla jest choćby znakomita liga z pięknymi stadionami i olbrzymią rzeszą oddanych kibiców. Cieszyć musi także ilość zawodników – zarówno jeżdżących na klasycznych „pięćsetkach” jak i w klasie 250 czy minispeedwayu.
Tak jest z żużlem klasycznym. Zgoła inaczej sprawa wygląda niestety z innymi odmianami speedwaya. Zapraszam do analizy.
Ice speedway – 1 zawodnik
Ice speedway ma w naszym kraju długą tradycję. Pierwsze tego typu zawody odbywały się w Polsce już w latach…trzydziestych XX wieku. Na lodzie bądź śniegu ścigano się wówczas choćby w Rybniku czy Zakopanem. Jeszcze dekadę temu mieliśmy kilku zawodników a nasza reprezentacja wystartowała nawet w finale Drużynowych Mistrzostw Świata zajmując znakomite 4 miejsce!
Aktualnie sytuacja jest trudna. Posiadamy zalewie 1 zawodnika a jest nim Michał Knapp. Ambitny zawodnik robi co może by godnie reprezentować nasz kraj, zmagać się jednak musi z wieloma trudnościami takimi jak choćby wysokie koszty uprawiania tej pięknej odmiany wyścigów motocyklowych czy pogodzenie pracy zawodowej ze sportem.
Zawodnik rzadko kiedy jest w stanie trenować choćby na zamarzniętym jeziorze ze względu na brak mroźnych zim w naszym kraju, treningi w Skandynawii nie są natomiast tanie i wymagają posiadania czasu.
Wyścigi na lodzie przybliżyliśmy w artykule: Najsilniejsze kraje w historii ice speedwaya.
Long track – 1? zawodnik
Polska reprezentacja wystąpiła w ubiegłym sezonie w finale Long Track of Nations i był to pierwszy historyczny start w tych zawodach. Drużyna w składzie – Stanisław Burza, Marcin Sekula oraz Adam Skórnicki zajęła 7 miejsce w gronie 8 startujących ekip, co można było uznać za mały sukces.
Jak już jednak wiadomo nasi reprezentanci nie wystąpią w tym roku ponownie w tej rywalizacji. Powodem jest prawdopodobnie głównie brak zawodników. Nie wiadomo czy pojawi się w ogóle na torze w tym roku lider Polaków – stały uczestnik Indywidualnych Mistrzostw Świata 2022 – Stanisław Burza. Wszystko wskazuje na to, iż nie będzie jeździł Adam Skórnicki. Cała nadzieja więc być może tylko w Marcinie Sekuli. Zawodnik planuje starty w tym sezonie i oby jego kariera rozwijała się jak najlepiej. Być może long track zacznie uprawiać jeszcze ktoś inny, ciężko jednak stwierdzić czy tak będzie.
Miejmy nadzieję, iż niebawem posiadać będziemy choćby kilku zawodników bo jeden to bardzo mało.
Tę odmianę wyścigów torowych opisaliśmy w obszernym tekście: Mój long track (https://nawirazu.com/moj-long-track/).
Flat track – 1 zawodnik
No właśnie. Po pierwsze czy flat track to odmiana speedwaya? Jest to wątpliwe, wprawdzie większość zawodów odbywa się na torach owalnych (zazwyczaj są to obiekty żużlowe takie jak choćby Pardubice czy Miskolc), lecz część zawodów przeprowadzanych jest w formule TT, gdzie tor ma kształt zupełnie inny.
Tak czy inaczej posiadamy aktualnie zaledwie 1 zawodnika a jest nim Łukasz Bujniewicz który był nawet…stałym uczestnikiem Indywidualnych Mistrzostw Świata 2022!. Aktualnie flat track popularny jest w wielu krajach Europy – choćby w Czechach gdzie uprawia go już…kilkudziesięciu zawodników. Niestety w Polsce jest obecnie tylko Bujniewicz, który jest zmuszony startować tylko poza granicami naszego kraju, gdyż takich zawodów nie rozgrywa się wciąż u nas.
O Flat traku pisaliśmy w artykułach: Czy Flat track to odmiana speedwaya?, Bardzo powolny proces .
Sidecar speedway – 0 zawodników Trzy odmiany speedwaya opisane powyżej i łącznie…3-4 zawodników. Jest jeszcze sidecar speedway – w dwóch międzynarodowych odmianach, a więc na torze klasycznym maszyn o pojemności 1000 centymetrów sześciennych skręcających w prawo oraz sidecar speedway na trawie (choć bywa, iż rywalizacja odbywa się na nawierzchni żużlowej) maszyn o pojemności 500 centymetrów sześciennych skręcających w lewo.
Niestety ani jedna ani druga odmiana sidecar speedwaya nie jest uprawiana w Polsce. Wielka szkoda gdyż są to bardzo widowiskowe wyścigi. Trudno powiedzieć kiedy i czy w ogóle sidecar speedway zagości na polskiej ziemi, oby się to kiedyś udało.
Wyścigi motocykli z wózkami przybliżyliśmy w tekstach: Sidecar speedway a sprawa Polska , Mnogość odmian sidecar-speedwaya na świecie .
Podsumowanie
Polski speedway to niemalże wyłącznie żużel klasyczny. Zawodnikom takim jak Knapp, Burza, Sekula czy Bujniewicz należy się wielki szacunek za to co robią dla naszego speedwaya. To dzięki nim mamy jakąś różnorodność i podtrzymanie tradycji. Ich wkład w rozwój (a wręcz istnienie) polskiego ice speedwaya, long tracku czy flat tracku jest nie do przecenienia. Oby znaleźli oni jak największe wsparcie sponsorów, co bardzo pomoże im zapewne w dalszych startach. Trzymajmy kciuki by z czasem ilość zawodników w opisanych wyżej rodzajach rywalizacji znacznie wzrosła, by było ich choćby po kilku a z biegiem lat jeszcze więcej!
Zdjęcie: Kris