Dziś druga część mojej analizy. Tym razem wziąłem pod lupę zespoły z ekstraligi pod względem zawodników którym po przyszłym sezonie kończy się wiek juniorski bądź skończą 24 lata (przy założeniu że regulamin nie ulegnie zmianie).

1. Agred Malesa Ostrów

Jeśli chodzi o juniorów, to każdy z młodych zawodników ma co najmniej dwa lata startów w tej formacji przed sobą. Mamy problem w kategorii zawodników u-24.Nielsen sprowadzony z II ligi, który ma być podstawowym zawodnikiem u-24 w 2022 będzie jeździł ostatni rok w tym przedziale wiekowym. Podobnie  Hjelmand, który w 2023 r będzie miał 25 lat. W obwodzie zostają jeszcze Błażykowski i Sorensen, którzy w u-24 będą mogli występować dwa sezony dłużej. Inna sprawa, że zarówno formacja juniorska jak i u-24 wymagają wzmocnień ze względu na jakość. Bo ilościowo będzie się wszystko zgadzać.

2. GKM Grudziądz

Każdy z juniorów ma co najmniej dwa sezony startów w tej kategorii. Natomiast jeśli chodzi o formację u-24 wybór w GKM jest spory. W sezonie 2022 podstawowym zawodnikiem będzie zpewne Jakobsen, który w przyszłym roku kończy 24 lata.  Na sezon 2023 w tej formacji zostanie jeszcze Krakowiak, a na dłużej kilku młodych Duńczyków (sprowadzonych na koniec okienka transferowego). Jeśli chodzi o u-24 – to problemu tutaj nie ma. Natomiast w u-21 mimo że zawodnicy GKM-u nie kończą wieku juniora, to i tak potrzeba wzmocnień, bo jest to najsłabsza formacja w lidze.

3.Apator Toruń

Jeśli chodzi o juniorów tylko Stolp kończy w przyszłym sezonie 21 lat. W tej formacji nie ma więc problemu na sezon 2023. Schodki się zaczynają dalej, bo jest to ostatni sezon u-24 Roberta Lamberta. Torunianie mają w składzie kilku utalentowanych zagranicznych zawodników mogących go zastąpić w formacji u-24. W 2023 r w Apatorze będzie inny problem, gdyż trzeba będzie wybrać dwóch żużlowców do zagranicznych seniorów z trójki Lambert/Jack Holder/ Sajfutdinov i będzie to naprawdę ciężki wybór.

4.Włókniarz Częstochowa

Jakub Miśkowiak mistrz Świata juniorów, Mateusz Świdnicki 4 junior na świecie – obu łączy to, iż sezon 2022 będzie dla nich ostatnim w gronie juniorów. Ppodobnie ma się sytuacja ze Smektałą czy Jeppesenem w gronie zawodników u-24. Także klub tutaj czekają duże zmiany w obu formacjach u-21 oraz u-24. Jeśli chodzi o Smektałe to on zapewne zastąpi Holtę – jeśli już w sezonie 2022 nie  wystartuje jako Polski senior. W 2023 r na pozycję u-24 zapewne wskoczy Miśkowiak. I tu rodzi się pytanie co ze Świdnickim?Rraczej wątpliwe, żeby zadowolił się rolą rezerwowego, więc albo odejdzie, albo jeśli Woryna będzie prezentował słabą formę to zajmie jego miejsce? Duży dylemat przed klubem.

5. Unia Leszno

Jeśli chodzi o juniorów to najwcześniej Pludra opuści tą formację w 2024 roku. Ale jest kilku następców wśród młodzieżowców. Jeśli chodzi o podstawowego zawodnika u-24 to jest Lindsey, który 24 lata kończy w 2023 roku. Także jeszcze dwa sezony mu zostały w kategorii u-24. Do tego czasu pewnie zdążą się rozwinąć młodzi Australijczycy czy Duńczycy którym zostanie jazda w niższej lidze bądź w u-24 ekstralidze. Akurat Unia ma talent do „wynajdywania” młodych zawodników, więc zastępcy się znajdą.

6.Stal Gorzów

Z gorozwskich juniorów tylko Szczotka w 2022 r kończy 21 lat. Utalentowany Paluch zaczyna w przyszłym sezonie swoją przygodę z dorosłym żużlem. W formacji u-24 podstawowym zawodnikiem będzie świeżo sprowadzony Hansen. Aczkolwiek podejrzewam, że jest to zawodnik na jeden sezon. Ciężko mu będzie wygryźć seniorów, a 2022 r.jest to jego ostatni sezon jako u-24. W odwodzie zostaje paru młodych zagranicznych żużlowców, w tym „podpadnięty w 2021 r” Bikrkemose. W Gorzowie w obu tych formacjach dużego problemu raczej nie ma.

7.Motor Lublin

Wiktor Lampart to trzeci junior świata i 2022 r. będzie jego ostatnim juniorskim sezonem. Mateusz Cierniak pojeździ rok dłużej. Ale w Lublinie mają jeszcze w składzie kilku juniorów. Jeśli chodzi o kategorię u-24 to Kubera ma przed sobą dwa sezony, a Karion trzy. Lecz tu zaczną się schody, bo klub zapewne będzie chciał zostawić w składzie Lamparta, a wątpliwe jest czy on zgodzi się na rolę zawodnika startującego z numerami 8/16. Kubera i Drabik to perspektywiczni zawodnicy więc obstawiam, że jeśli Hampel ponownie będzie miał słabszy sezon to w jego miejsce wskoczy Kubera a w roli u-24 zobaczymy Lamparta. Jedno jest pewne. W Lublinie będą mieli nad czym myśleć jesze pod koniec sezonu 2022.

8. Spata Wrocław

Jeśli chodzi o Mistrzów Polskich 2021 to zarówno Michał Curzytek, jak świeżo pozyskany Bartłomiej Kowalski mają przed sobą jeszcze dwa sezony wśród juniorów. Jeśli chodzi o podstawowego zawodnika u-24 to przez najbliższe dwa sezony rolę podstawowego zawodnika będzie miał ciągle rozwijający się Daniel Bewley. W obwodzie zostaje 18 letni Łotysz Gusts. Tu na sezon 2023 problemu na pewno nie będzie.

Jak widać niektóre zespoły mają – podobnie jak w niższej lidze –  problemy z juniorami – chodzi mi o jakość, nie ilość. Dlatego ponownie napiszę: pora na wprowadzenie opcji z jednym juniorem z zagraniczną licencją. Problem będą mieli w Toruniu (wybór seniora na sezon 2023) czy w Częstochowie (wybór którego z juniorów na u-24) czy też w Lublinie. Większe opcje mają zespoły jeśli chodzi o przyszłość dzięki powstaniu rozgrywek w ramach  Ekstraligi u-24. Ale uważam, że powinno  się do niej też dopuścić zawodników z niższych lig (utalentowanych juniorów, czy zagranicznych u-24).