Do nowego sezonu jeszcze sporo czasu. Wybiegnijmy zatem w niedaleką przyszłość  – do roku 2024. Jak mogą zmienić się składy w porównaniu do 2023? Niektórzy zawodnicy skończą wiek u-24, jeszcze inni juniorski. Kto potencjalnie może wskoczyć na ich miejsce? Których zawodników kariera powoli dobiega końcu? Jakie zespoły będą miały duże problemy ze składem?

8. Wilki Krosno

Jeśli chodzi o młodzieżową formację to Zieliński skończy wiek juniora. Jeśli się nie poprawi, to czeka go jazda w I lub II lidze. Raczej małe szanse na pozostanie w ekstralidze. Jego miejsce zapewne zajmie utalentowany Szymon Bańdur. Jeśli chodzi o u-24 Świdnicki ma 3 sezony w tej formacji. Gorzej troszkę wygląda sytuacja seniorska – Doyle swoje lata ma, ale jeszcze pojeździ, podobnie Kasprzak. Problemem może być duet Milik- Lebiediev. Jak wiadomo ostatnio jak występowali w ekstralidze to raczej nie szło im najlepiej. Możliwe że Wilki – jeśli się utrzymają – będą właśnie w formacji seniorskiej musieli szukać wzmocnień.  Czekają ich zmiany.

7. GKM Grudziądz

Tutaj spore zmiany. Wiek juniora kończy Kacper Pludra, wiek u-24 zarówno Czugunov jak i Krakowiak. W formacji seniorskiej pewniakiem na 2024 będzie jedynie Fricke. Nicki będzie miał 47 lat, jest po ciężkiej kontuzji. Szczepaniak może okazać się niewypałem, podobnie jak Jakobsen.

Jeśli chodzi o juniora szanse może dostać Ogracki, bądź Rafalski. Jeśli Pludra pojedzie dobry sezon dostanie szansę na pozycji u-24. Jeśli Czugunov zostanie w zespole, to jest spora szansa, że podstawowi seniorzy polscy to będzie właśnie duet Czugunov- Krakowiak. Zmiany na bank będą.

6. Unia Leszno

Lidsey kończy wiek u-24. Jeśli chodzi o juniorów to jest spokój na kilka sezonów. W seniorskiej formacji największy znak zapytania to Zengota. Jeśl Australijczyk sprawdzi się w swoim ostatnim sezonie jako u-24 jest szansa że zastąpi Zengote na stałe w składzie. Trzeba będzie znaleźć odpowiedniego zawodnika na pozycję u-24.

5. Sparta Wrocław

Tutaj wiek juniora skończy Kowalski a wiek u-24 Bewley. Jeśli Artem Łaguta będzie traktowany w składzie jako Polak to najmniejsze szanse na zostanie w drużynie ma Piotr Pawlicki. Jego miejsce w składzie zajmie właśnie Bewley. Jako u-24 może pojechać Gusts albo Kowalski. Problemem będzie znalezienie mocnego juniora. W przypadku gdy Artem będzie traktowany jako obcokrajowiec trzeba będzie z kogoś zrezygnować. Młody Bewley raczej zostanie, podobnie Artem, który jak jeździ to ma równą formę, odwrotnie niż Tai który ma spore wahania.

4. Apator Toruń

Jeśli chodzi o u-24 i juniorów zespół jest zabezpieczony. Może się okazać, że będzie jednak potrzebne wzmocnienie pozycji juniorskiej. Jeśli chodzi o seniorów to podobnie jak we Wrocławiu jeśli Emil będzie startował jako Polak, klub może chcieć wymienić Przedpełskiego na jakiegoś mocnego zagranicznego zawodnika. Raczej nie ma co się spodziewać rewolucji.

3. Włókniarz Częstochowa

Tutaj w zasadzie jedyny zespół który może przystąpić do sezonu 2024 w identycznym składzie, jak w 2023. I u-24 i juniorzy raczej na parę sezonów zabezpieczają skład. Formacja seniorska wyrównana . Jedyny znak zapytania to forma wracającego do domu Maksa Drabika. Mają skład na kilka sezonów.

2. Stal Gorzów

Zarówno juniorzy jak i u-24 nie kończą wieku upoważniającego do startów. Ale możliwe, że zarówno w jednej jak i drugiej formacji (zwłaszcza u-24 ) będą koniecznie zmiany. Podobnie za różowo nie wygląda to w formacji seniorskiej – Oskar Fajfer może się okazać za słabym zawodnikiem na ten poziom rozrywkowy, natomiast Vaculika będą kusić inne kluby. Tutaj mogą nastąpić największe zmiany.

1. Motor Lublin

Jeśli chodzi o juniorów – Cierniak skończy wiek juniorski, ale zostanie Brańbor i będzie ktoś jeszcze potrzebny. Cierniak prawdopodobnie wejdzie w role Kubery jako zawodnik U-24. Kubera może zastąpić wiekowego Hampela, bądź któregoś z zagranicznych seniorów. Ani Holder ani Lindgren nie są pewniakami do roli lidera.

Patrząc na zespoły pod kątem startw w sezonie 2024, to zmian trochę będzie, lecz w wielu przypadkach bardziej będą to ewolucje niż rewolucje. Na pewno ponownie w cenie będą dobrzy juniorzy. Jak Polonia kolejny raz nie awansuję możliwe że Przyjemski zdecyduję się do zmiany klubu. Podejrzewam że będzie miał oferty z całej ekstraligi.