Przed nami ósma tegoroczna runda cyklu Speedway Grand Prix, która zostanie rozegrana w najbliższą sobotę 10 września w duńskim Vojens.

Od dawna uważany za narodowy stadion żużlowy Danii, Vojens Speedway Center jest jednym z najbardziej znanych obiektów serii FIM Speedway Grand Prix, a także był areną zmagań FIM Speedway of Nations 2022 w dniach 27-30 lipca.

Zawodnicy tacy jak Tony Rickardsson, Greg Hancock i Billy Hamill zdobywali tytuły mistrza świata na tym stadionie w latach 90. XX wieku.  kolei zawodnicy tacy jak Tomasz Gollob, Bartosz Zmarzlik czy Artem Laguta wygrywali tam FIM Danish Speedway GP.

Zbudowany przez trzykrotnego mistrza świata Ole Olsena, obiekt żużlowy w  Vojens został przejęty przez jego syna Jacoba, który po w 2019 roku po pięcioletniej nieobecności przywrócił FIM Danish Speedway GP na stadionie w tej duńskiej miejscowości.

Organizacja w jednym sezonie w Vojens Speedway Center takich imprez jak 2022 FIM Speedway of Nations (27-30 lipca) oraz 2022 FIM Speedway GP Danii jest z pewnością wyjątkowym wydarzeniem dla tego legendarnego duńskiego obiektu.

Vojens, jest położone w południowej Jutlandii. Znajduje się w samym sercu duńskich obiektów żużlowych Danii, a wiele torów wyścigowych w kraju dzieli od Vojens niecała godzina drogi.

 Fanom sportu spodoba się wycieczka do Street Dome w Haderslev, gdzie goście mogą jeździć na deskorolkach, hulajnogach, wrotkach i rowerach BMX. Można także uprawiać parkour, wspinaczkę i bouldering. Odwiedzający okolicę mogą również zwiedzić Danfoss Universe – park rozrywki i nauki na wyspie Als – lub Gram Slot – oszałamiający zamek położony w sercu duńskiej wsi. Alternatywnie, można także wybrać się na wycieczkę do oryginalnego Legoland Resort w pobliżu Billund – nieco ponad godzinę jazdy od Vojens.

W ubiegłym roku w SGP w Vojens zwyciężył Artem Łaguta. Drugi był Bartosz Zmarzlik, a trzeci Emil Sayfutdinov. Czwarte miejsce w finale zajął Tai Woffinden. Z powodu zawieszenia, dwóch medalistów z ubiegłego roku (Łaguta i Sayfutdinov) nie wystąpi w sobotę w Danii.

O Wielką Nagrodę Danii żużlowcy walczą co roku od początku istnienia Grand Prix (od 1995) z wyłączeniem Grand Prix 2020, kiedy to runda GP Danii została odwołana z powodu pandemii COVID-19. Do tej pory żużlowcy rywalizowali 26 razy o wielką nagrodę Danii. Do GP 2002 zawody rozgrywały się na stadionie Vojens Speedway Center w Vojens. W 2003 turniej przeniesiono do stolicy na piłkarski stadion – Parken. Tor na Parken jest torem czasowym. W 2015 lokalizację zawodów zmieniono na CASA Arena w Horsens. Od sezonu 2019, Grand Prix Danii ponownie rozgrywane jest w Vojens.

Grand Prix Danii najczęściej, bo sześciokrotnie, padała łupem Polaków (w tym po dwa zwycięstwa Tomasza Golloba i Macieja Janowskiego oraz po jednym Jarosława Hampela i Bartosza Zmarzlika). Indywidualnie najwięcej zwycięstw na koncie mają Tony Rickardsson i Jason Crump – po cztery.

Najwiecej razy w finale GP Danii wystąpił Jason Crump – 11. Po 10 finałów na swoim koncie mają Greg Hancock oraz Tomasz Gollob.

Tegoroczny cykl Grand Prix wkroczył w decydujący etap. Sobotnia rywalizacja w Vojens może przynieść kilka ważnych rozstrzygnięć lub sprawić, że końcówka zmagań o tytuł najlepszego zawodnika świata będzie pasjonująca. To już ósma runda tegorocznych zmagań o tytuł czempiona naszego globu. Po Vojens zostaną jeszcze dwie rundy GP w Malilli i Toruniu. Dla Leona Madsena to ostatni dzwonek, by odrobić część strat do Bartosza Zmarzlika i móc powalczyć o tytuł. Szanse na medal mają również Patryk Dudek i Maciej Janowski. Ale należy pamiętać, iż  w klasyfikacji generalnej przed nimi znajduje się rewelacyjny Daniel Bewley. Jeśli Brytyjczyk powiększy przewagę nad reprezentantami Polski, prawdopodobnie będzie to oznaczać dla nich koniec marzeń o krążku IMŚ.

Harmonogram SGP w Daniii:

Godz. 13:00 – Runda kwalifikacyjna – zawodnicy walczą o jak najlepszy czas okrążenia

Godz. 19:00 – Start zawodów. Rozegrane zostaną 23 wyścigi mające wyłonić zwycięzcę GP Danii