Młodzi żużlowcy w piątek 2 czerwca przetarli tor na Markecie w Pradze przed głównym wydarzeniem weekendu, czyli sobotnim Grand Prix Czech w Pradze z udziałem światowej elity. Dla niej będzie to już trzecia runda obecnego sezonu po zawodach w chorwackim Goricanie oraz Warszawie. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 19, a transmisję z tego wydarzenia jak zawsze znajdziecie w Eurosporcie Extra w serwisie player.pl.

Żaden stadion żużlowy na świecie nie gościł większej liczby akcji FIM Speedway Grand Prix niż kultowy stadion Marketa w Pradze.

Praga stała się legendarnym przystankiem SGP – a zwycięstwo tutaj wiąże się z ostatecznym szczęśliwym omenem.

Niewiarygodnych 12 z ostatnich 21 zwycięzców Speedway GP w Pradze zdobyło koronę mistrza świata w tym samym sezonie.

Stadion Marketa został otwarty w latach 30. XX wieku i jest siedzibą praskiej drużyny żużlowej AK Marketa, która ściga się w lidze czeskiej. Od 1997 roku co roku odbywają się tu wyścigi Speedway GP.

Praga to jedno z najlepszych europejskich miejsc na wypady do miasta, przyciągające turystów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kochasz historię, architekturę, zakupy, ogromną liczbę barów i restauracji czy nocne życie miasta, Praga ma coś dla każdego. Będący niegdyś domem rzymskich cesarzy, budzący podziw Zamek Praski to pozycja obowiązkowa do odwiedzenia. Znany jako największy starożytny zamek na świecie, posiada czeskie klejnoty koronne. Warto zwiedzić także katedrę św. Wita. Muzeum Fantastický Iluzí to fascynujący świat iluzji optycznych – idealny do rejestrowania zabawnych i dziwacznych momentów na Instagramie. Albo dlaczego nie wynająć roweru wodnego i wybrać się na przejażdżkę po Wełtawie lub rozkoszować się atmosferą kultowego Rynku Starego Miasta, na którym znajduje się często fotografowany Praski Zegar Astronomiczny.

Stadion Markéta znajduje się w pobliżu wielu popularnych atrakcji turystycznych. Po krótkim spacerku dotrzemy na przykład do Klasztoru na Břevnovie i jego ogrodów. Nieco dalej jest To kawałek jest w klasztorze na Břevnovie i jego ogrodów. Nieco dalej na jest rozległy park Hvězda, do którego można przyjść odpocząć, jeżeli zmęczy nas hałas ryczących silników.

W sobotę 3 czerwca o godzinie 19:00 na stadionie Marketa w Pradze odbędzie się trzecia tegoroczna runda cyklu Speedway Grand Prix

Z dziką kartą w SGP w Pradze wystąpi Vaclav Milik.

Rezerwowymi zawodnikami będą w stolicy Czech: Jan Kvech i Eduard Krcmar.

Harmonogram SGP w Pradze, sobota 3 czerwca 2023:

Godz. 13:00 – oficjalny trening i kwalifikacje. Zawodnicy walczą o kolejność wyboru numerów startowych, jadą cna czas kolejne okrążenia toru.

Godz. 19:00 – początek rywalizacji w trzeciej tegorocznej rundzie SGP w Pradze

Klasyfikacja po dwóch dotychczasowych turniejach:

MscZawodnikKrajSuma
1Bartosz Zmarzlik Polska 36
2Fredrik Lindgren Szwecja 36
3Jason Doyle Australia 28
4Jack Holder Australia 26
5Robert Lambert Wielka Brytania 23
6Tai Woffinden Wielka Brytania 21
7Martin Vaculik Słowacja 21
8Daniel Bewley Wielka Brytania 20
9Max Fricke Australia 18
10Mikkel Michelsen Dania 17
11Leon Madsen Dania 12
12Maciej Janowski Polska 10
13Anders Thomsen Dania 8
14Patryk Dudek Polska 7
15Kim Nilsson Szwecja 4
16Bartłomiej Kowalski Polska 4
17Matej Zagar Słowenia 1
18Nick Skorja Słowenia 0