Wczoraj we Wrocławiu i Gorzowie zawodnicy rywalizowali w meczach 9 rundy PGE Ekstraligi. A już dziś (sobota 10 czerwca br) w niemieckim Teterow odbędzie się czwarta runda tegorocznych zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata.
Speedway GP po raz pierwszy odwiedził ten malowniczy tor w północno-wschodnich Niemczech w 2016 roku – kiedy seria obchodziła swoje 200. zawody. Ale historia sportów motorowych Teterowa jest znacznie dłuższa.
Obiekt słynie również z białego toru trawiastego Bergring obok owalu żużlowego, który również przyciąga spore tłumy.
Otwarty w 1930 roku trawiasty tor Bergring, na stałe zapisał się na niemieckiej mapie wyścigów torowych. Ale jej młodszy brat, Bergring Arena, buduje teraz własną reputację jako miejsce największej imprezy żużlowej w Niemczech.
Polski zawodnik Patryk Dudek zwyciężył w Teterow w 2022 roku, zajmując pierwsze miejsce na podium przed Bartoszem Zmarzlikiem, Fredrikiem Lindgrenem i Robertem Lambertem.
Teterow to idylliczne małe miasteczko położone w samym sercu pięknych krajobrazów północno-wschodnich Niemiec – idealne miejsce na odpoczynek i relaks z mnóstwem możliwości uprawiania turystyki pieszej i pływania. Fani mogą również wybrać się na wycieczkę do nadmorskiego miasta Rostock – oddalonego o 48 minut jazdy od Teterow – gdzie można cieszyć się niemieckim wybrzeżem i plażami, a także mnóstwem barów i restauracji. Warto również odwiedzić Rostock Zoo i Stare Miasto. Teterow nie jest jedynym słynnym torem żużlowym w okolicy, ponieważ w pobliskim Güstrow odbywają się również wyścigi najwyższej klasy. Ale wszystkie oczy skierowane są na Bergring Arena, gdy cykl Speedway GP przyjeżdża do Niemiec.
Co warto zobaczyć.
Burgwallinsel:
Chroniony przez UNESCO klejnot w jeziorze Teterow. Poufną wskazówką dla miłośników przyrody i osób zainteresowanych historią jest wyspa Castle Wall na jeziorze Teterow.
Słowiańscy osadnicy odkryli wyspę pod koniec 9 wieku i stopniowo zakładali kolejne osady które sięgały aż na przeciwległy brzeg jeziora. Na wyspie murów zamkowych mieszkańcy zbudowali m.in
zamieszkały zamek, którego ruiny można oglądać do dziś. Do klejnotu w jeziorze Teterow można dotrzeć promem lub barką z Regulus.
Bergring Teterow:
Teterower Bergring to największy tor do ścigania motocyklami z naturalną trawą w Europie. Bergring został stworzony pod koniec lat 20. XX wieku przez mieszkańców Teterowa. Już w latach dwudziestych XX wieku odbywały się na nim wyścigi motocyklowe Teterow. Corocznie na Bergring odbywają się jedne z największych imprez sportów motorowych na północy Niemiec.
Co roku w Zielone Świątki odbywa się także tutaj wyścig górski, który cieszy się ogromną popularnością.
Niemiec, Kai Huckenbeck otrzymał „dziką kartę” na 4. rundę cyklu FIM Speedway Grand PRix 2022, która odbędzie się 4 czerwca na Bergring Arenie w Teterow. Rolę rezerwowych będą pełnić dwaj rodacy Huckenbecka, Norick Bloedorn (TRANS MF Landshut) i Lukas Baumann (BETARD SPARTA Wrocław).
Niemiecki żużlowiec udanie rozpoczął obecny sezon. Huckenbeck wyrósł na najlepszego reprezentanta swojego kraju, a także czołowego jeźdźca eWinner 1. Ligi Żużlowej. Niemiec jeździ w barwach TRANS MF Landshut i legitymuje się trzecią najwyższą średnią wynoszącą 2,438 pkt/bieg. Żużlowiec dobrą dyspozycję prezentuje również w szwedzkiej Bauhaus-Ligan, a także duńskiej Speedwayligaen, choć w kraju Hamleta wystartował dotychczas dopiero w jednym meczu.
Niemiec zna już smak rywalizacji w FIM Speedway Grand Prix. Ścigał się trzykrotnie w krajowych rundach – dwukrotnie z „dziką kartą” (2017, 2018) oraz raz w roli rezerwowego (2019). W swoim debiucie zdołał wywalczyć cztery punkty przywożąc za plecami Antonio Lindbaecka, Martina Smolinskiego oraz Tai’a Woffindena. Rok później były to 2 punkty, a jedynym rywalem, który oglądał jego plecy był ponownie rodak Smolinski. Po raz trzeci i dotychczas ostatni Huckenbeck wystartował w Grand Prix w 2019 roku w roli rezerwowego. Wówczas na torze pojawił się raz, co miało miejsce w 19. biegu, ale na mecie zameldował się on na ostatnim miejscu. Teraz będzie miał okazję udowodnić, że potrafi się walczyć jak równy z równym z czołówką światowego żużla.
Rolę rezerwowych będą pełnić dwaj rodacy Huckenbecka, Norick Bloedorn (TRANS MF Landshut) i Lukas Baumann (BETARD SPARTA Wrocław).
Po trzech turniejach SGP 2023 prowadzi Bartosz Zmarzlik 50 pkt., drugi ze stratą trzech punktów jest Fredrik Lindgren, a trzeci z 42 pkt Jack Holder. Patryk Dudek z 17 pkt jest 12, a Maciej Janowski zajmuje 13 miejsce także z dorobkiem 17 oczek.
Harmonogram 4 rundy SGP 2023, 10 czerwca Teterow, Niemcy:
Godz. 13:00 – trening połączony z kwalifikacjami – o wybór numerów startowych
Godz. 19:00 – początek Speedway Grand Prix w Teterow.
Zmagania będzie można oglądać w Eurosporcie Extra.
Pierwszych piętnastu zawodników (oraz Kaia Huckenbecka) z obecnej klasyfikacji zobaczymy w najbliższą sobotę na torze w Niemczech.
Klasyfikacja Speedway Grand Prix 2023:
1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 50 pkt
2. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 47
3. Jack Holder (Australia) – 42
4. Martin Vaculik (Słowacja) – 41
5. Jason Doyle (Australia) – 36
6. Robert Lambert (Wlk. Brytania) – 32
7. Dan Bewley (Wlk. Brytania) – 32
8. Leon Madsen (Dania) – 30
9. Tai Woffinden (Wlk. Brytania) – 24
10. Max Fricke (Australia) – 24
11. Mikkel Michelsen (Dania) – 22
12. Patryk Dudek (Polska) – 17
13. Maciej Janowski (Polska) – 17
14. Anders Thomsen (Dania) – 12
15. Kim Nilsson (Szwecja) – 6
—————————————
16. Bartlomiej Kowalski (Polska) – 4
17. Matej Zagar (Słowenia) – 1
18. Vaclav Milik (Czechy) – 1