Speedway ma kilka odmian, istnieje żużel klasyczny, long track, wyścigi na lodzie czy flat track. Są też wyścigi sidecarów – w kilku odmianach.

Polska jest krajem w którym znakomicie funkcjonuje żużel klasyczny – mamy całą masę zawodników, torów, wspaniałą ligę. Niestety pozostałe odmiany speedwaya jakoś wciąż nie mogą „rozwinąć skrzydeł” w Polsce. Sytuację tę starają się zmienić dwaj zawodnicy – Michał Knapp oraz Łukasz Bujniewicz.

Pierwszy z nich jest aktualnie jedynym Polakiem startujący w zawodach ice-speedwaya, drugi z nich jako jedyny nasz rodak startuje we flat tracku. Obaj wymienieni zawodnicy mają potencjał, dobrze rokują na przyszłość. Wielka jednak szkoda iż nie mają kolegów z którymi mogliby stworzyć na przykład drużynę reprezentującą nasz kraj na zawodach międzynarodowych.

Ice-speedway w przeciwieństwie do flat tracku ma w naszym kraju pewne tradycje. Polacy startowali na lodzie już w latach sześćdziesiątych XX wieku, pewne próby zaszczepienia tych wyścigów w Polsce odbyły się już przed drugą wojną światową. Wielka chwała tym zawodnikom iż jeżdżą. Dla rozwoju polskiego ice-speedwaya oraz flat tracku potrzeba kolejnych śmiałków. Oby pojawili się oni jak najszybciej!