Wiele kontrowersji w Polsce wzbudza aktualna formuła drużynowej rywalizacji krajów w sporcie żużlowym. Przypomnijmy iż zespoły aktualnie składają się z 3 zawodników z czego jeden z nich jest rezerwowym, musi być juniorem i ma zaledwie (lub aż, w przypadku rezerwowego) jeden bieg obowiązkowy w każdym z 2 dni rywalizacji.
System ten obowiązuje od kilku lat. Przez większość historii Drużynowych Mistrzostw Świata, rozgrywanych od 1960 roku zespoły składały się z 4 żużlowców oraz zawodnika rezerwowego.
Należy jednak pamiętać iż podobny system wyłaniania najlepszej reprezentacji istniał już w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas finał był wprawdzie jednodniowy, drużynę stanowiło jednak także 2 zawodników i zawodnik rezerwowy, przy czym zawodnik rezerwowy nie musiał być juniorem i nie musiał wyjeżdżać ani razu na tor.
Wówczas system ten bardzo odpowiadał naszej reprezentacji, w której na wysokim światowym poziomie był jedynie Tomasz Gollob. W sezonie 1994 udało się nam nawet wywalczyć Wicemistrzostwo Świata w składzie – Tomasz Gollob, Jacek Gollob, Dariusz Śledź z czego „lwią” część punktów całej drużyny zdobył wspomniany Tomasz Gollob. Była to pierwsza edycja zawodów w tej formule i jej zmiana była bardzo korzystna dla naszej reprezentacji.
Aktualnie w interesie Polski jest aby drużyny składały się z jak największej liczby zawodników, należy jednak pamiętać iż światowe władze żużlowe nie mogą kierować się interesem jednego kraju lecz całej dyscypliny a ilość żużlowców w wielu krajach niestety spadła w ostatnich latach i mało który kraj jest w stanie wystawić w miarę mocny kwartet zawodników.
Oddzielną kwestią jest dokładna formuła zawodów, w artykule chciałem skupić się na kwestii liczebności drużyn, gdyż to ona wzbudza chyba największe kontrowersje. Jeśli chodzi o samo nazewnictwo rywalizacji to jego nazwa wynika z jego ujednolicenia w poszczególnych dyscyplinach motocyklowych. Mamy więc obecnie choćby Motocross of Nations, nazwa nie dotyczy więc tylko świata speedwaya lecz różnych sportów motocyklowych, których częścią jest żużel.
Co ma na celu ten artykuł?