Wiele kontrowersji w Polsce wzbudza aktualna formuła drużynowej rywalizacji krajów w sporcie żużlowym. Przypomnijmy iż zespoły aktualnie składają się z 3 zawodników z czego jeden z nich jest rezerwowym, musi być juniorem i ma zaledwie (lub aż, w przypadku rezerwowego) jeden bieg obowiązkowy w każdym z 2 dni rywalizacji.

System ten obowiązuje od kilku lat. Przez większość historii Drużynowych Mistrzostw Świata, rozgrywanych od 1960 roku zespoły składały się z 4 żużlowców oraz zawodnika rezerwowego.

Należy jednak pamiętać iż podobny system wyłaniania najlepszej reprezentacji istniał już w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas finał był wprawdzie jednodniowy, drużynę stanowiło jednak także 2 zawodników i zawodnik rezerwowy, przy czym zawodnik rezerwowy nie musiał być juniorem i nie musiał wyjeżdżać ani razu na tor.

Wówczas system ten bardzo odpowiadał naszej reprezentacji, w której na wysokim światowym poziomie był jedynie Tomasz Gollob. W sezonie 1994 udało się nam nawet wywalczyć Wicemistrzostwo Świata w składzie – Tomasz Gollob, Jacek Gollob, Dariusz Śledź z czego „lwią” część punktów całej drużyny zdobył wspomniany Tomasz Gollob. Była to pierwsza edycja zawodów w tej formule i jej zmiana była bardzo korzystna dla naszej reprezentacji.

Aktualnie w interesie Polski jest aby drużyny składały się z jak największej liczby zawodników, należy jednak pamiętać iż światowe władze żużlowe nie mogą kierować się interesem jednego kraju lecz całej dyscypliny a ilość żużlowców w wielu krajach niestety spadła w ostatnich latach i mało który kraj jest w stanie wystawić w miarę mocny kwartet zawodników.

Oddzielną kwestią jest dokładna formuła zawodów, w artykule chciałem skupić się na kwestii liczebności drużyn, gdyż to ona wzbudza chyba największe kontrowersje. Jeśli chodzi o samo nazewnictwo rywalizacji to jego nazwa wynika z jego ujednolicenia w poszczególnych dyscyplinach motocyklowych. Mamy więc obecnie choćby Motocross of Nations, nazwa nie dotyczy więc tylko świata speedwaya lecz różnych sportów motocyklowych, których częścią jest żużel.