Paweł Woźny koordynator reprezentacji Polski w speedrowerze niedawno gościł we Wrocławiu. Był 10 lipca br. z wszystkimi naszymi kadrami podczas IX Memoriału Jakuba Kroczaka.

Na wirażu: Paweł za tobą kilka miesięcy pracy jako koordynator reprezentacji Polski. Jak oceniasz ten czas?
Paweł Woźny: Czas dla mnie bardzo intensywny. Cieszę się, że mogę pracować ze wszystkimi reprezentacjami, co daje możliwość poznania nowych ludzi w speedrowerze. Na wstępie chciałbym podziękować zarządowi PFKS, za to, że wybrali mnie koordynatorem ds. reprezentacji, jak również trenerom Tomaszowi Pokorskiemu, selekcjonerowi kadry mężczyzn i Pawłowi Rajczykowi trenerowi kadry kobiet. Myślę, że nasza współpraca będzie się układała wzorowo, tak jak to jest w tej chwili. Co do czasu spędzonego już z reprezentacją od początku tego sezonu uważam, że mamy w Polsce naprawdę dużą ilość utalentowanych zawodników i zawodniczek, których właśnie trzeba powoływać do kadry, żeby nie stracili zapału do tej dyscypliny sportu jaką jest speedrower i zarówno pokazywali innym, że to sport kontaktowy, ale sprawiający dużą satysfakcję.

Nw: Na ten rok były zaplanowane Mistrzostwa Europy, ale już wiemy, że ta impreza w tym sezonie się nie odbędzie. Wielu zawodników zastanawia się więc po co w tym sezonie powołanie kadry narodowej?
PW: Zderzam się z takim pytaniem już nie pierwszy raz. I powtarzam, że mimo iż nie ma najważniejszej imprezy tego roku, to i tak powinniśmy spotykać się z kadrą ponieważ ja, jako koordynator, a w szczególności trenerzy kadry muszą mieć rozeznanie kto w jakiej formie obecnie jest. Plan z trenerami mamy taki, że ta kadra ma być na lata, więc musimy się spotykać chociażby na test-meczach, czy turniejach sparingowych, żeby właśnie widzieć kto robi postępy i nadaje się do kadry, a kto stanął w miejscu i nie zasługuje na miejsce w kadrze. Uważam, że prawdziwy sportowiec w każdej dyscyplinie sportu chce występować w koszulce z orzełkiem na piersi.

Nw: Na ten sezon zaplanowane są zgrupowania zaplecza kadry. Czy te imprezy odbędą się zgodnie z planem?
PW: Dyskutujemy z trenerem Pokorskim na ten temat i myślę, że w przeciągu tygodnia podejmiemy decyzję czy te turnieje zaplecza kadry w tym roku się odbędą.

Nw: Jako osoba związana z reprezentacją z pewnością musisz się dokładniej przyglądać każdemu z zawodników. Wymień nam proszę trzy nazwiska, które zaskoczyły cię najbardziej?
PW: Ciężko wymienić tylko trzy nazwiska, bo tych zawodników którzy zrobili duży progres jest więcej. W tym sezonie widać duży postęp u Pawła Szkudlarka. Jest to chłopak bardzo młody a już wskoczył na pewien poziom i wyróżnia się wśród rówieśników. Kolejnym zawodnikiem który zrobił na mnie pozytywne wrażenie podczas tego sezonu jest Borys Wojciechowski z Drwęcy. Chłopak naprawdę zrobił ogromny krok w przód i na pewno niektóre kluby będą się o niego biły w posezonowym okienku transferowym. Kolejni zawodnicy u których widać przygotowanie do sezonu to Mateusz Ślęzak, Kosma Syrkowski, Ksawery Kielaszewski. Ci zawodnicy również należą do objawień tego sezonu… No i również zwodnicy, którzy wrócili do ścigania lub mają już „swój wiek” tacy jak Paweł Kozłowski, Bartosz Grabowski, Marcin Szymański.
Trzeba też powiedzieć coś o dziewczynach gdzie w tej kategorii mamy też pewne perełki. Zuza Klett, Oliwia Wilbrandt, Fryderyka Wojciechowska, Patrycja Pacek, Sandra Charbich, Alicja Hamara, Sandra Bielaczek, Ola Kuświk, Agata Kaczmarek, czy ostatnio nowo zgloszona zawodniczka Omegi Ostrów Maja Rembiok. Oczywiście w kadrze kobiet cały czas będziemy pracować, żeby tych dziewcząt było coraz więcej.

Nw: Z pewnością masz jakieś swoje plany na pracę z kadrą. Czy możesz nam zdradzić co jeszcze chciałbyś zmienić?
PW: Plany są długoterminowe zarówno z kadrą kobiet jak i mężczyzn. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale jak już wcześniej wspomniałem chcemy z trenerami stworzyć kadrę, która będzie przyszłościowa, a nie tylko sezonowa. Oczywiście trzeba wspomnieć o jakichkolwiek Mistrzostwach Europy, czy Świata, jeśli pandemia odpuści i będą te turnieje organizowane to chcielibyśmy pokazać, że Polacy są naprawdę silni jeżeli chodzi o speedrower.

Nw; Dziękuję za rozmowę.
PW: Również dziękuję.