7 stycznia 1966 roku na torze Rowley Park Speedway w Adelajdzie w Południowej Australii odbył się finał indywidualnych mistrzostw tego kraju na żużlu.

Do zawodów zgłosiło się 13 zawodników. Ostatecznie wystartowało tylko 12, gdyż Trevor Harding nie pojawił się na torze.

Zawody składały się z repasaży, ćwierćfinałów, półfinału i finału. W tym ostatnim wyścigu wieczora, Chum Taylor, pokonał Jimmy’ego Goocha, Dennisa Gavrosa oraz Jacka Scotta. Tak więc reprezentant stanu Australia Zachodnia, cieszył się ze zdobycia złotego medalu Indywidualnych Mistrzostw Australii w Adelajdzie na torze Rowley Park Speedway.

Taylor nie był anonimowym zawodnikiem. W 1960 roku, w wieku 33 lat wystąpił w finale indywidualnych m mistrzostw świata, które odbyły się na stadionie Wembley w Londynie. Zdobył wówczas 5 punktów i zajął 11 miejsce. Zwyciężył wówczas Ove Fundin, a najlepszy z Polaków Stefan Kwoczała z ośmioma punktami zajął siódme miejsce.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w finale tym wystąpił Neil Street. Dziadek Jasona Crumpa wspólnie z Keithem Gurtnerem oraz Donem Prettejohnem zajął siódme miejsce.

Wyniki IM Australii, 7 stycznia 1966 roku:
1. Chum Taylor
2. Jimmy Gooch
3. Dennis Gavros
4. Jack Scott
5. Charlie Monk
5. Jim Airey
7. Neil Street
7. Keith Gurtner
7. Don Prettejohn
10. Dud McKean
10. Roy Trigg
10. Jan Phillips
13. Trevor Harding (ns)

Rowley Park Speedway został zbudowany w 1948 roku przez grupę niezadowolonych kierowców samochodów wyścigowych z Kilburn Speedway. Pierwotnie tor żużlowy miał być siedzibą South Australian Soccer, ale ówczesna murawa została uznana za nieodpowiednią i piłka nożna została przeniesiona do Hindmarsh Oval.

Tor żużlowy został pierwotnie ukształtowany z czterema wyraźnymi narożnikami i małym prostokątnym płotem ochronnym.

Rowley Park został otwarty 21 grudnia 1949 roku w ramach promocji Wal Watsona, który był jednym z zawodników Kilburn Speedway.

Toe w Adelajdzie został zamknięty 6 kwietnia 1979 roku. Rowley Park został nazwany na cześć pana Enocha Proctora (Teda) Rowleya, jednego z najbardziej znanych australijskich bramkarzy we wczesnych latach australijskiej piłki nożnej.

Ted Rowley przybył do Australii ze Staffordshire (Anglia) w maju 1900 roku. Zamieszkał w Albany WA. Rowley pracował jako urzędnik na kolei, a w wolnym czasie odbył siedmioletni staż dentystyczny.

W ciągu ośmiu lat spędzonych w Kalgoorlie (gdzie mieszkał jego wujek) stał się niemal legendarną postacią w świecie piłki nożnej, uważanym za najlepszego bramkarza stanu Waszyngton.

Do Adelajdy przyjechał w 1908 roku jako wykwalifikowany dentysta, zakładając spółkę na Victoria Square, którą w 1918 roku przejął po śmierci swojego partnera.

Rowley Park Speedway w Adelajdzie w Południowej Australii w 1948 roku

Źródło i zdjęcia: http://www.speedwayandroadracehistory.com