25 listopada 2006 na torze w Wagga Wagga w Nowej Południowej Walii w Australii rozegrano zawody o tytuł Indywidualnego Mistrza Australii na długim torze. Złoty medal wywalczył dziewiętnastoletni wówczas Chris Holder, który powtórzył swój sukces sprzed roku. Późniejszy indywidualny mistrz świata na torze klasycznym z 2012 r w pokonanym polu zostawił drugiego Cory’ego Gathercole’a oraz trzeciego  Jay’a Herne’a.

Przed wojną Mistrzostwa Australii znane były jako Australian 5 Mile Dirt Track Championship i były rozgrywane w latach 1925-1927 w różnych klasach. Pierwsze współczesne Mistrzostwa Australii na długim torze odbyły się po II wojnie światowej w 1947 r. W ostatnich latach z uwagi na brak prawdziwych torów żużlowych w Australii zawody odbywały się zazwyczaj na torach Harness Racing lub Showground o długości pół mili lub 1 km.

Mistrzami Australii w long tracku byli min. znani z torów klasycznych zawodnicy: Ivan Mauger (1962), Leigh Adams (1999), czy Troy Batchelor (2003, 2004). Z ciekawostek należy zwrócić uwagę, iż Mistrzami Australii w long tracku byli ojciec i syn. W 1991 r w Port Pirle czempionem został Phil Crump, a w 1996 r na tym samym obiekcie mistrzem Australii na długim torze został 21-letni wówczas Jason Crump – syn Phila.