Stand up paddle (SUP) to ciekawy sport wodny polegający na pływaniu na specjalnej desce o wysokiej wyporności przy użyciu pagaja (rodzaj wiosła) wywodzący się z Hawajów. Jest to niewątpliwie ciekawa forma aktywności fizycznej na wodzie. Zapraszamy do lektury wywiadu z Panią Kamilą Piasecką i Panią Magdaleną Szolką – Prezeskami Klubu Sportowego SUP Wrocławskie Bobry, w którym uprawiany jest ten sport.

Redakcja: Czym jest SUP? Na czym polega ten sport? 5.  W jakim wieku można uprawiać tą dyscyplinę?
Kamila i Magdalena: Wiosłowanie na desce SUP stanowi kompleksowy trening całego ciała. Pracują wtedy mięśnie głębokie, które podtrzymują nasz cały kręgosłup i wpływają na prawidłową postawę ciała. Dlatego też jest to doskonała forma rekreacji dla wszystkich, zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Pływanie na desce SUP umożliwia obcowanie z przyrodą, jak również stać się może dla kogoś uprawianą dyscypliną sportową z nutką rywalizacji.

Ta forma rekreacji nie jest trudna do nauczenia. Są różne rodzaje desek, które dostosowane mogą być do wagi, wzrostu czy sprawności fizycznej danej osoby. Obecnie pływamy na deskach pompowanych, które są łatwe w transporcie i umożliwiają pływanie na różnych akwenach wodnych. Istnieją jeszcze deski sztywne, które najczęściej są wykorzystywane na zawodach ze względu na swoją szybkość.

Red: Czy jest ten sport uprawiany w dużej ilości krajów? 7. Czy jest podział na kategorie wiekowe i/lub na kobiet i mężczyzn?
KiM: Sport ten jest uprawiany jest na całym świecie np.  Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Czechach, Japonii i innych. Organizowanych jest wiele zawodów i spotkań SUP. W zawodach występują kategorie wiekowe oraz osobno klasyfikowane są kobiety i mężczyźni. Pływa się trzy typy wyścigów: sprint na 200 metrów, bieg długdystansowy (od 5 km wzwyż) oraz bieg techniczny, w którym zawodnicy muszą opływać boje rozstawione w różnych miejscach. W niektórych zawodach osobno startują zawodnicy na deskach pompowanych, a osobno na sztywnych. Sport ten uprawiany jest zarówno na zafalowanych akwenach (SUP surfing), jak i płaskich wodach (jeziora, rzeki). W zawodach organizowanych nad morze, wielokrotnie zawodnicy trenujący nad tego typu akwenami, mają przewagę nad tymi, którzy trenują na płaskich wodach.

Red: Ile aktualnie istnieje w Polsce klubów SUP?
KiM: W Polsce Kluby SUP działają samodzielnie lub zrzeszone mogę być w Polskim Związku Kajakowym/ Związku Sportowym SUP. Obecnie w Polsce zrzeszonych jest trzynaście klubów.

Red: Od kiedy istnieje Wasz klub i ilu zrzesza zawodników?
KiM: Klub Sportowy SUP Wrocławskie Bobry powstał z naszej inicjatywy w kwietniu tego roku. Jesteśmy instruktorkami sportu SUP z ramienia Polskiego Związku Kajakowego. Chcemy zarazić swoją pasją Wrocławian, ponieważ nasze miasto jest idealne do uprawiania tej formy rekreacji. Mamy 5 rzek, po których można pływać zarówno latem, jak i zimą (to dla bardziej zaawansowanych superów). W przeciwieństwie do surfingu możliwość uprawiania SUP nie jest uzależniona od warunków pogodowych.

Uczestniczymy również w zawodach SUP, odnosząc sukcesy. Ostatnio w Wolsztynie zdobyłyśmy 3 i 4 miejsce na mistrzostwach Polski SUP w biegu długodystansowym. Zaznaczyć należy, że 1 i 2 miejsce zajęły dziewczyny, które płynęły na szybkich sztywnych deskach. Zdobyłyśmy również dwa złota i dwa srebra w zeszłym roku w Raciborzu oraz złoto, dwa srebra i dwa brązy w Łagowie. Magdalena Szolka jest dodatkowo 9 najszybszą kobietą na świecie na deskach pompowanych.

Nasz klub zrzesza obecnie 7 osób i liczymy na to, że uda się nam pozyskać nowych członków i zawodników. Obecnie trenujemy dwie dziewczynki 8 i 11 letnią, licząc, że będą odnosić dalsze sukcesy sportowe w SUP. Zaznaczyć należy, że jedna z nich – Oliwia – zdobyła w ostatnich dwóch latach mistrzostwo Wrocławia, dwa złota na zawodach w Łagowie oraz brąz w Raciborzu.

Red: W jaki sposób można skontaktować się z klubem w sprawie treningów? 8. Co trzeba zrobić, żeby zapisać do waszego klubu? 9. Gdzie i kiedy odbywają się treningi we Wrocławiu?
KiM: Nasz Klub prowadzi treningi, lekcje i szkolenia SUP zarówno dla osób początkujących, jak i takich które chcą poprawić swoją technikę pływania. Spotkać nas można głównie na Odrze przy pomostach Politechniki Wrocławskiej lub Przystani Żeglarskiej Stanica. Dla osób, które nigdy nie pływały na SUP lub wolą spokojniejsze miejsca, prowadzimy lekcje na Jeziorku w Pawłowicach na Psim Polu. Możemy również ustalić inne dogodne miejsca dla grup zorganizowanych. Wszystkie wydarzenia i informacje dostępne są na naszym Facebooku Wrocławskiebobry, Instagramie @wroclawskiebobry oraz na stronie www.wroclawskiebobry.pl. Można się z nami kontaktować również pod numerami telefonów +48505979088 oraz +48501608432. Zachęcamy również do obserwowania konta na Instagramie @foto_sup naszego członka klubu Michała Grastki, na którym wrzuca zdjęcia związane z SUP, a zarazem jest naszym osobistym fotografem 😊

Obecnie SUP nie jest dyscypliną olimpijską, ale superzy całego świata dążą do tego, aby sport ten znalazł się na Olimpiadzie. Mamy zatem nadzieję, że w naszym klubie znajdziemy talenty, które będą miały szansę odnosić zwycięstwa w zawodach SUP, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, a może nawet wziąć udział w Olimpiadzie. Zachęcamy wszystkich czytelników „Na Wirażu” do kontaktu z nami, aby spróbować podziwiać świat z wody na stojąco, a może też obudzi się w Was nutka rywalizacji. Pozdrawiamy serdecznie 😊

Galeria zdjęć:

Zdjęcia: Wrocławskie Bobry