Do żużla trafił w wieku 19 lat. Wojciech Kaczmarek urodzony 23 marca 1948 w Miąskowie (gmina Osieczna) jest wychowankiem Unii Leszno. Licencję żużlową uzyskał 21 maja 1967 roku w Lesznie. Jego trenerem był wówczas Józef Olejniczak. W leszczyńskich barwach startował w latach 1967 – 1972.

Jeszcze w 1967 roku zalicza debiut w drużynie ligowej. Wystąpił w dwóch meczach i dwóch biegach zdobywając jeden punkt. W drużynie z Leszna występowali wówczas Jerzy Kowalski, Kazimierz Bendtke, Zdzisław Dobrucki, Zdzisław Waliński, Zbigniew Jąder, Jan Kusiak, czy Stanisław Kapała. Unia występowała wówczas na zapleczu 1 ligi żużlowej.

W 1970 roku walczy już na torach o drużynowe mistrzostwo Polski. Jednak przygoda Leszczynian z najwyższą klasą rozgrywek trwa tylko rok. W Unii najczęściej w parze startował ze Zdzisławem Dobruckim.

Od 1973 roku występuje w Starcie Gniezno. Zmiana klimatu wyraźnie pomogła Kaczmarkowi, gdyż od razu stał się liderem ekipy z pierwszej stolicy Polski. Jeździ dużo. Jako jedyny w drużynie i po raz pierwszy w swojej karierze osiąga średnią powyżej 2 pkt/bieg (2,067).

To będąc zawodnikiem Startu osiąga największe sukcesy w swojej żużlowej karierze.

Trzykrotnie startuje w finałach Indywidualnych Mistrzostw Polski – 1976 Gorzów, 1980 i 1981 – Leszno. Najlepsze miejsce zajmuje w Gorzowie – mimo upadku i wykluczenia –  jest dwunasty.

W 1977 roku zajmuje czwarte miejsce w turnieju o Złoty Kask. W 1979 roku na torze w Gnieźnie, wspólnie z Janem Pukiem zajmuje trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski Par Klubowych.

Był kapitanem gnieźnieńskiej drużyny, kiedy zdobyła ona brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski w 1980 roku. W ekipie z pierwszej stolicy Polski startowali wówczas: Eugeniusz Błaszak, Leon Kujawski, Romuald Łoś, Marek Mierkiewicz, Jan Puk, Kazimierz Wójcik, Tadeusz Brillowski, Tadeusz Dolata, Stanisław Gała, Mieczysław Kowalski, Wojciech Pankowski, Piotr Podrzycki i oczywiście Wojciech Kaczmarek. W tym samym roku zwycięża w turnieju o Łańcuch Herbowy Ostrowa Wlkp.

Wojciech Kaczmarek zmarł w Gnieźnie w wieku 68 lat po długiej i ciężkiej chorobie 12 września 2016 roku.

Źródło i zdjęcie: fb Unia Leszno z dawnych lat